Uncategorized

Food Prices in Ukraine – 2021

Many people who want to vacation or live in Ukraine are also interested in the costs of living in this country. I have done a comprehensive research on food prices in Ukraine, as in every other subject. In this way, people who are considering a holiday or living in Ukraine will be able to predict in advance how much they will have to spend for their meals. I would like to help you with completely up-to-date figures, as in every other issue. For this reason, I would like to share the results of my extensive research with you as best I can. By looking at these prices, you can find out how much you need to spend for food expenses in Ukraine, even if it is an estimate. First of all, I must say that the expenses you will make for food expenses in this country will be equivalent to the expenses you will make in Turkey on average. However, when the alcohol prices in Ukraine are compared to Turkey, you will see that it is a little more affordable.

Restaurant Prices in Ukraine – 2021

Related Articles

Many people who want to live or vacation in Ukraine are researching about Ukrainian restaurant prices 2021. When it comes to restaurant prices, you will see that the prices are roughly the same when compared to the prices in Turkey. The average prices I have prepared for you on behalf of restaurants are as follows;

  • Single meal at cheap restaurants: 4 USD
  • Meals for 2 people in middle class restaurants: 16 USD
  • Single meal at fastfood-style places like Burger King: 3 USD
  • 5 liters of local beer: 0.5 USD
  • 33 liters of imported beer: 1 USD
  • 33 liters of coke: 0.4 USD
  • 33 liters of water: 0.3 USD
  • Coffee: 0.5 USD

Supermarket Prices in Ukraine – 2021

One of the most curious subjects for a holiday in Ukraine or to live there has been the prices of supermarkets in Ukraine. At this point, I immediately made a comprehensive research and prepared the average supermarket prices in Ukraine for you. These prices are as follows:

  • 1 liter of milk: 0.65 USD
  • 500 grams of fresh bread: 0.4 USD
  • 12 eggs: 0.9 USD
  • 1 kilogram of local cheese: 5 USD
  • 5 liters of water: 0.3 USD
  • Medium bottle of wine: 2.8 USD
  • 5 liters of local beer: 0.5 USD
  • 33 liters of imported beer: 1 USD
  • Marlboro cigarettes: 1.4 USD
  • 1 kilogram chicken breast: 0.3 USD
  • 1 kilogram of apples: 0.6 USD
  • 1 kilogram of orange: 1 USD
  • 1 kilogram of potatoes: 0.4 USD
  • 1 piece of lettuce: 0.6 USD
  • 1 kilogram of white rice: 0.7 USD
  • 1 kilogram of tomatoes: 1 USD
  • 1 kilogram of banana: 0.8 USD
  • 1 kilogram of onion: 0.17 USD
  • 1 kilogram of red meat: 3.8 USD
  • 1 kilogram of pear: 0.7 USD
  • 1 kilogram of cucumber: 0.5 USD
  • 1 kilogram of sausage: 8 USD
  • 1 kilogram of cottage cheese: 3.1 USD
  • Whiskey: 13.3 USD
  • Rum: 8.75 USD
  • Vodka: 10 USD

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button