Affiliate MarketingDijital Pazarlama

Türkiye’de Influencer Marketing

Merhabalar, bugün her birimizin çok aşina olduğu, bir ekranın ardından bize adeta hükmetmeyi başaran, yukarı kaydırtmak için canla başla uğraşan kullanıcılar, daha doğrusu influencerlar ile ilgili konuşacağız. Türkiye’de özellikle son birkaç yılda inanılmaz bir yükselişe geçen bu çok takipçili insanların yaptığı pazarlama tekniğine biraz daha yakından incelemek istiyorum. Hazırsanız başlayalım mı?

Her geçen gün önemini yükselterek artırmayı başarabilen, adeta pazarlama ve satışta zirveye kurulan influencer marketing kavramı 2021 yılında aldı başını gitti. Tutabilene aşk olsun kıvamına geldi. Birçok sektörün bir şekilde dahil olduğu bu pazarlama yöntemi ve seçtiği pazarlamacılar, pardon influencerlar, yalana gerek yok çok güzel bir pazarlama stratejisi yaparak influencer marketing kavramını adeta baştan yarattılar.

İlgili Makaleler

Kameranın karşısına geçip inanılmaz bir enerjiyle “Selam arkadaşlar!” diye başlayıp ve muhakkak bir linkle son bulan o storyler aslında o kadar insanı etkisi altına almayı başardı ki, reklam şirketleri stratejiyi değiştirmeyi ve yenilikleri öğrenmeyi kendilerine hedef koydular. Gün geçtikçe inanılmaz bir hızla büyüyen influencer marketing gün geçtikçe daha da önemli bir hale gelecek gibi duruyor.

Hangi Platformda Influencer Marketing Daha Başarılı?

Yapılan bir araştırmaya göre markaların ınfluencer marketing’de en çok dağılımı Instagram ve Youtube üzerinden gerçekleştirdiği görülüyor. 2020 yılında yapılan bir raporlamaya göre ise en çok etiketlenen markalar arasında makyaj ve güzellik ürünleri dikkat çekiyor. Makyaj markalarından MAC birinci sıraya kurulmuşken listeyi Maybelline devam ettiriyor ve üçüncü marka olarak da Avon’u görüyoruz. Özellikle kaydırmalı postlarda Zara birinciliğe oynarken Trendyol’un geride kalması ise en azından benim için bir hayli şaşırtıcı.

Influencer Marketing’de Nasıl Başarılı Olunur?

Influencer Marketing yapılması, daha doğru bir ifadeyle verim sağlanması çok da kolay olan bir iş değildir. Eğer hedef kitleniz üzerinde uyum sağlayamaz ve güven oluşturamazsanız başarı sağlamanız pek de mümkün olmayacaktır. Güven kazanmayan marka ne kadar başarılı ürünler ürettiklerine bakmaksızın satış rakamlarında başarı yakalayamazlar. Piyasanızda kendinizi öne çıkarmak ve satışları yükseltebilmek için müşteri sadakatini yakalamanız gerekecektir. Herkesle işbirliği yapmanız sizi tanıtmaktan ziyade daha olumsuz bir durum olarak dönüt sağlar. Zamanı dolmuş artık size bir fayda sağlamayacak influencerları iyi ayırt etmeniz gerekmektedir.

Influencer Marketing Yapan Firmalar

Gerek kurumsal firmalar gerek küçük işletmeler ınfluencer marketing’in önemini anlamış ve ona göre hareket ediyorlar. Pazarlama konusu uçsuz bucaksız bir başlık olduğundan dinamikleri yakından takip etmek de bir hayli önemli. Firmalarda bunu anlamış olacak ki Influencerlar ile iş birliği içerisinde hareket ediyorlar. Bu markaları örneklememiz gerekirse;

İlk olarak Hepsiburada.com’u örnek gösterebiliriz. Influencerlar ile yaptığı ortak çalışma sonucunda sermayesini bir hayli arttıran Hepsiburada.com 3 milyara yakın bir etkileşim elde etmesinin yanı sıra işbirliği yaptığı fenomenlerinde takipçi hanesini 400bin seviyesinde artırmayı başardı.

İkinci örneğimiz ise belki de bu yazıyı okuduğunuz telefonun ya da bilgisayarınızın markası olan Samsung ve Influencerlar arasında imzalanmış bir işbirliği anlaşması. Son teknoloji akıllı ürünlerini ilk etapta denemeleri için anlaşmış oldukları isimlere gönderen Samsung ekibi ınfluencerların hayatına entegre reklam çekimleriyle dikkat çekti ve en yüksek etkileşimi yakalayan markalardan birisi oldu.

Migros; TikTok influencerlarıyla iş birliği yaparak 2020’nin son çeyreğinde ınfluencer marketing’e adım attı.  Reyon Savaşları adını verdikleri içeriklerle büyük yankı uyandıran Migros 6 milyonun üzerinde yorum aldı ve 84 milyon izlenme sayısına ulaştı.

Yemeksepeti; Türkiye’nin en hızlı ve kaliteli olduğu söylenebilmesi çok mümkün olan uygulama influencerlarla iletişimini en sıkı tutan markalardan birisi olarak karşımıza çıktı. Marka bilinirliğini arttırma hedefiyle yola çıkarak hazırlanan reels video ve storylerle hedefine ulaştı denebilir. Öyle ki, 4 milyondan fazla etkileşimiyle size sunabileceğim örnekler arasında kendine yer buldu.

Örneklerimizle birlikte konuyu daha iyi anlatabildiğime inanıyorum. Umarım sizin açınızdan akılda kalan bir soru işareti olmamıştır. Buraya kadar benimle olduğunuz için teşekkür eder, bir sonraki yazıda görüşünceye kadar da kendinize iyi bakmanızı rica ederim!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu