Dijital Pazarlama

En Etkili Pazarlama Kampanyaları 2022

Merhabalar değerli okurlarım! Bugün sosyal medya ve televizyonda en etkili olan, izleyen ya da görenin uzunca bir süre aklında kalacak olan En Etkili Pazarlama Kampanyaları 2022 yılında neler olmuş bunlara değineceğiz. Dünya geneline bakıldığında inanılmaz rakamlarda, defalarca kez yayınlanan bu reklamların etki ve paylaşım sürelerine de değinmek istiyorum. Hazırsanız başlayalım!

Yalnızca Türkiye değil dünya genelinde yalnızca bir dakikalık bir zaman diliminde Instagram’da 400 milyona yakın hikâye paylaşıldığı biliniyor. YouTube’a bakıldığındaysa bu süre tam 500 saatlik videolara tekabül ediyor. Güncel olayların içerisinde yer aldığı bu pazarlama kampanyaları tam da hedef kitleyi etkilemeyi ve ihtiyaçlara uymayı başarıyor.

İlgili Makaleler

Bahsetmiş olduğumuz bu çarpıcı ve kişileri etkileyen pazarlama kampanyalarına baktığımızda mükemmel bir fikir işçiliği göze batıyor. Peki, En Etkili Pazarlama Kampanyaları 2022 yılında ne olarak karşımıza çıktı? Gelin, daha yakından inceleyelim.

OREO: “Karanlıkta da Çaya Batırabilirsiniz”

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2013 senesinde en çok izlenen spor organizasyonu olarak bilinen Super Bowl sırasında elektrikler kesildi. İlk etapta büyük bir talihsizlik olarak görülen bu olayı Oreo lehine çevirmeyi başardı. 10 dakikalık bir süre içerisinde Oreo Twitter hesabı üzerinden bir fotoğraf paylaştı. Dunk kelimesinin geldiği iki farklı anlamdan yararlanarak, en etkili pazarlama kampanyaları arasına ismini yazdıran Oreo, hem sayı alma hem de çaya batırma anlamlarından ileri gelerek en çok konuşulanlar arasında yerini aldı.

APPLE: Iphone 12 Fumble:

Apple oldukça uzun zamandır en çok kullanılan teknolojik marka olarak sektördeki yerini korurken, çektiği yaratıcı reklamlarla da dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor. Apple bir kullanıcı tarafından elinden telefon düşme anı üzerine kurguladığı bu reklam filminde kullanıcı uğraşırken telefon havada süzülüyor. Bu yaratıcı pazarlama reklam filminde tek bir ögeye odaklanarak mesajı net tutmak en güzel haliyle gösterilmiş oluyor.

Wendy’s Kaç Retweet Gerekli?

 

Özellikle son zamanlarda Twitter’ın gücü yadsınamaz hale geldi. Birçok kullanıcı da bundan faydalanarak “Ürün için kaç rt istiyorsunuz?” şeklinde sorularla markalarla iletişime geçiyor. Bu konuya verilebilecek en güzel örnekse Wendy’s! Tarihte en çok retweet olarak bilinen Carter isimli genç bir yıl boyunca bedava tavuk için kaç retweet istenildiğini sorarak sosyal medyayı salladı geçti.

Bu ve buna benzer birçok örnekle yaratıcı reklamlar sıralanabilir. En Etkili Pazarlama Kampanyaları 2022 yılında bir hayli geniş çerçevede değerlendirilebilir. Biz üç örnekle konuyu kapatmış olalım. Kendinize çok iyi bakın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu