Dijital Pazarlama

Hedef Kitle Nedir?

Selamlar arkadaşlar, bugün son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biri olan “Hedef Kitle Nedir?” sorusunun cevabını en anlaşılır ve net şekilde vermeyi hedefliyorum. Özellikle sosyal medya aracılığıyla gelir elde etmek isteyen kişilerce sorulan Hedef Kitle Nedir? Sorusunun önemi yadsınamaz seviyede. Hal böyle olunca da hem Hedef Kitle Nedir? Sorusuna hem de hedef kitlenin önemine değinmek istiyorum. Hazırsanız başlayalım!

Hedef Kitle Nedir? Sorusunu soran kişiler artık sosyal medyanın gücünü kabullenmiş ve bu güç karşısında durmak yerine o gücü arkalarına alarak hızlanmayı amaç haline getirmişlerdir. Bu oldukça mantıklı bir hareket olmakla beraber yanında da Hedef Kitle Nedir? Sorusunun da sorulmasına neden olmaktadır. Peki, Hedef Kitle Nedir? Gelin daha yakından bakalım…

İlgili Makaleler

Hedef Kitlenin Tanımı

Hedef kitle kavramını açıklayıp sonrasında da hedef kitlenin önemine değinmek istiyorum. Pazarlaması yapılacak olan ürünün ya da ürünlerin kime ve ne için satılacağına yönelik yapılan her türlü istatiksel bilgiye hedef kitle denir. Markanız ya da işletmeniz için hedef kitle oluşturmanız başarılı sonuçlar elde edebilmeniz için atılacak en doğru adımlardır.

Bir konuyla ilgili en net şekilde bilgi sahibi olmadan ilerlemek çok da mantıklı bir hareket olmaz diye düşünerek ilk olarak tanım yapmak istedim. Yapmış olduğum Hedef Kitle Nedir? Sorusunun cevabının ardından hedef kitle belirlemenin neden önemli olduğuna değinmek istiyorum. Öyle ki, hedef kitlesini doğru belirleyen kişiler yapacakları pazarlama sonucundan mutlu ayrılırken yanlış kitle belirlemesi yapanlarsa ya yerlerinde sayar ya da geriye gider.

Hedef Kitleyi Saptamak Neden Önemlidir?

İş hayatınızda ya da kişisel olarak kendinizi daha iyi ifade etmek ya da başarılı bir marka çalışması yapmak istiyorsanız hedef kitlenizi belirlemeli ve onların ilgisini çekecek unsurlar kullanmalısınız. İlk aşamada kiminle iletişim kuracağınızı ve onlara nasıl yaklaşacağını hiç bilmediğinizde gözü kapalı koşmaya çalışmak gibi bir şey yapmış olursunuz.

Yapacağınız ürün ya da hizmet pazarlamasında kullanacağınız dil ve stratejiniz çok önemlidir. Doğru iletişimi kuramaz ve yanlış bir stratejide ilerlerseniz müşteri kazanamaz ve şans eseri kazandığınız müşterinizi de elde tutamazsınız.

Hedef kitlesini belirleyemeyen firmalar sunduğu ürün ya da hizmeti geliştiremez. Bunun nedeniyse iletişim kuramayacağınız için empati yapamamanızdır. Firma ya da ürün hakkında ne hissettiklerini, düşündüklerini bilmediğiniz takdirde hassasiyetleri de anlamakta zorlanırsınız.

Hedef Kitleyi Nasıl Belirleriz?

Hedef kitlenizi belirlerken, satmaya çalıştığınız ürün ya da hizmeti doğru anlamalı bunun ardından da kimlere satış yapmayı hedeflediğinizi bilmeniz gerekmektedir. Hedef kitle tanımı aslında ürün veyahut hizmeti satacağınız kişilerin kimler olduğudur. Bundan dolayı da öncellikle genel bir profil çizmenizi öneriyorum.

Belirli filtreler kullanarak daha detaylı oluşturabileceğiniz hedef kitle noktasında hassas davranmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Belki de bir kez tam anlamıyla üzerinde durup sonrasında ufak değişiklikler yapacağınız hedef kitle belirleme işi sallamaya gelecek bir konu değil. Bahsetmiş olduğum filtrelerin ne olduğuna değinmem gerekirse; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, maddi durum, medeni hal gibi etkenlerdir.

Genelden Özele Hedef Kitle Nasıl Oluşturulur?

Genel hedef kitlenizi oluşturduktan hemen sonra biraz daha özelleştirmeniz gerekir. Bu noktada da hedef kitlenizi özelleştirebilmeniz için hedeflediğiniz kişilerin özel hayatlarını düşünmelisiniz. Satmak istediğiniz ürün ya da hizmetin bu insanların gündelik hayatında ne kadar sorunlarına çözüm getirebileceği ya da ihtiyaç duyacaklarını hesaplayın.

Bu saptamanın ardından sektördeki rakiplerinizden ayrışacak noktalarınızı bulmalı ve o yönlerinizi öne çıkarmalısınız. Hedef kitlenize öne çıkan yönlerinizi en doğru ve inandırıcı şekilde açıkladıktan sonra pazarlama stratejiniz üzerinde düşünmelisiniz. Hedef kitlenizin hangi sosyal mecrayı daha çok kullandığını saptayarak vereceğiniz reklamlar boşa gitmemiş, aksine tam da amacına hizmet etmiş olacaktır.

Yeni kurulmuş firmaların geçmişe yönelik verileri olamayacağı için piyasa araştırması ve rakip analizleri bir hayli faydalı olacaktır. Sizden önce düşülen hatalara yeniden düşmemek için sizden önce yapılanlara göz atmanız ve hata yapmadan tecrübe kazanmanız için önemlidir.

Hedef Kitleye Yönelik Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Hedef kitlenizi önce genel sonrasında da daha kişiselleştirilmiş halde oluşturduğunuz takdirde en çok vakit geçirdikleri mecraları da saptamanız bir hayli kolay olacaktır. Hedef kitlenizin en çok vakit geçirdiği sosyal mecralarda tanıtımlar yapmak bu kitlenin size ulaşmasını da kolaylaştıracaktır.

Hedef kitlenizin günlük alışkanlıklarını test edebilmeniz için Google tarafından sunulan bir hizmetten faydalanabilirsiniz. Google Analytics üzerinden hedef kitlenizin günlük alışkanlıklarına erişebilirsiniz. Google bu uygulamayla kişisel birçok veriyi sizlerle paylaşır. Tabii ki özel bilgilerinizden bahsetmiyorum. Web site alışkanlıklarına göre kişilerin demografik bilgilerini, kullanım alışkanlıklarını ve ilgi alanlarını size sunar.

Hedef kitlenizin en çok zaman geçirdiği mecralarda vakit geçirerek ve o platformlara ağırlık göstermenizde fayda var. Daha etkileyici ve ilgi çekici içeriklerle hedef kitlenize hitap etmelisiniz. Reklam bütçelerinizde kısıntıya gitmenizi kesinlikle önermiyorum. Bütçeyi ne kadar artırırsanız hedef kitlenize ulaşmanız da o kadar kolaylaşır. Musluğu ne kadar açarsanız o kadar damlar mantığını burada görmemiz mümkün.

Hedef kitlenizi genişletebilmeniz için sosyal medya hesaplarınızda çekilişler düzenlemenizi de öneririm. Çekiliş şartları içerisine etiketlemek beğenmek ve takip etmek gibi maddeleri eklemeniz de bilinirliğinizi artıracak etkenler arasında yer almaktadır. Birçok kullanıcı çekilişler sayesinde hesabını daha aktif bir hale getirmeyi başarmıştır. Burada da gözden kaçırmamanız gereken bir diğer konu da çekilişlerde belirli miktarların üzerinde izin almanız gerektiği. Konu biraz uzun olduğu için başka bir yazıda bahsetmek daha doğru olacaktır diye düşünüyorum.

Hedef Kitle Belirlemenin Önemine Dair Birkaç Örnek…

Sizlerle paylaşmış olduğum bu bilgileri biraz daha oturtabilmek amacıyla örneklerle ilerlemek istiyorum. Hiç araba kullanmayan birisine elli bin kez anlatsanız da, sürücü koltuğuna geçmeden aracı nasıl kullanacağını bilemez. Bu konu da biraz buna benziyor. Evet, neredeyse hepimiz sosyal medya kullanıyoruz ancak belirli bir kesim hariç neredeyse herkes kafasına estiği şekilde hareket ediyor.

Instagram’ı baz alarak ilerleyelim. Profillerin belirli özellikleri illa ki oluyor. İlgi alanı ya da yetkinliğe göre paylaşımlar yapılıyor ve takipçilerin de ilgi alanı bu konular olduğu için o hesaplar takip ediliyor. Aklımızda bir profil canlandıralım, bu profil tamamen teknoloji üzerine kurulsun. Dünyada yeni çıkan ürünleri takip edip inceleyen ya da nasıl daha düşük miktarlarda daha kaliteli ürüne sahip olabiliriz konusuna değinen bir profil olduğunu varsayalım.

Bu hesabı takip eden kişilere hazırladığınız ve paylaştığınız bir kozmetik ürün linki sizce dönüş alabilir mi? Hedef kitlenin önemi tam da burada karşımıza çıkıyor aslında. Takipçilerinizin sizi takip etmesinde ortak bir nokta var ve bu noktayı kaybederseniz etkileşiminizi de kaybedebilirsiniz. Özetle önce kendinizi ve pazarlamak istediğiniz ya da ürünü saptayın sonrasında da bunları kimlere nasıl pazarlayacağınızı düşünün.

Kör karanlık bir yolda ilerlemektense elinizde fener tutarak yürümek çok daha sağlıklı olacaktır değil mi? Bu yazımda da tam olarak o fener işlevi görmeye ve bildiklerimi size anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı ve size yol gösteren bir yazı olmuştur. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek kendinize çok iyi bakın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu