Markalaşma

Markamın Sosyal Medyasını Nasıl Yönetmeliyim?

Merhabalar, bu yazımda hem herkesi hem de tüm markaları yakından ilgilendiren bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Son dönemde sosyal medyanın gücü inkâr edilemez bir seviyeye ulaşmış halde. Hem reklam kampanyaları hem de işletmelerin kendilerini tanıtabilmek için tercih ettiği sosyal paylaşım siteleri oldukça önem arz etmekte. Bununla birlikte de arama motorlarına en çok yöneltilen sorulardan bir tanesi de “markamın sosyal medyasını nasıl yönetmeliyim?” sorusu oluyor. Bende bugünkü yazımda markamın sosyal medyasını nasıl yönetmeliyim? Konusuna açıklık getirmeyi hedefliyorum. Hazırsanız başlayalım!

İlgili Makaleler

Markalarınızın sosyal medyasını yönetirken dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta var. Bu noktalara değinmeden önce kavramlara açıklık getirmek istiyorum. Bizim bir markamız var ve sosyal medya hesabıyla o markayı hem daha dikkat çekici hale getirmeyi hem de satışları artırmak istiyoruz değil mi? Öyleyse ilk olarak marka kavramının tanımına bir bakalım. Marka; bir işletmenin ürettiği mal veya hizmeti, diğer işletmelerden ayıran her türlü işarettir diyebiliriz.

Peki, ya sosyal medya? Sosyal medyanın tanımını; kullanıcıların internet arama motorlarında aradığı, kullandığı ve içerik ürettiği interaktif iletişim platformdur şeklinde yapabiliriz. Sosyal medya artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Fakat sosyal medya kullanıcı olmak ve sosyal medya yöneticisi olmak arasında dağlar kadar fark var.

Aktif bir sosyal medya kullanıcısı olmak demek iyi bir yönetici olacağınız anlamına gelmez. Sosyal medya, bizlere reklam ve pazarlama gibi imkânlar sunmuş olsa bile içinde bazı riskler de barındırmakta. Bundan dolayı firmaların sosyal medya hesaplarının, hem iletişim konusunda etkili hem de sosyal ağlarda deneyimli ekipler tarafından yönetilmesi gereklidir.

Etkili Bir Sosyal Medya Yönetimi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Hedef kitlenizi belirleyip, etkili bir iletişim stratejisi geliştirerek işe başlayın ve kurumsal kimliğinizi doğru yansıtarak devam edin. Paylaşımların etkileşim grafiklerini iyi incelemekte fayda var. Doğru zamanda doğru içeriği paylaştığınızdan emin olun. Kullandığınız dile dikkat etmenin yanı sıra toplumsal olaylara duyarsız kalmayın.

Ürettiğiniz içerikler size özgün olmalıdır. Sektördeki rakiplerinizi taklit etmekten ve çağrıştırmaktan uzak kalın. En önemli nokta ise; işi bilene teslim edin! Yeni bir yazıda görüşünceye dek kendinize iyi bakın…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu