Ukrayna

Ukrayna’da Bir Öğrenci Aylık Ne Kadar Para Harcar?

Ukrayna hakkında bana sıkça gelen sorular arasında bir öğrencinin Ukrayna’da aylık ne kadar para harcayacağı sorusu oldu. Ben de her konuda yaptığım kapsamlı araştırmalarımı Ukrayna’da eğitim gören ya da görmek isteyen öğrenciler için de yaptım. Ukrayna’da bir öğrencinin ortalama olarak harcayacağı ücreti araştırdım ve sizlere en iyi şekilde sunmaya çalışacağım. Öncelikli olarak şunu söylemeliyim ki; bir öğrencinin Ukrayna’da harcayacağı net fiyatı söylemek mümkün değildir. Çok düşük bütçelerle de bir ay idare edilebileceği gibi çok uçuk rakamlar harcamak da mümkündür. Ben elimden geldiğince bir öğrenci için ortalama ne kadar harcanacağını sizlere sunmaya çalışacağım.

Ukrayna’da Öğrenci Olmanın Maddi Külfetleri

İlgili Makaleler

Ukrayna ülkemizle kıyaslandığı zaman geçim açısından çok fazla bir fark bulunuyor. Bu nedenle de bana göre Ukrayna’da öğrenci olmanın maddi külfetleri öyle aşırı dozda olmuyor. Elbette ki yurt dışında eğitimin belirli ekstra masrafları oluyor. Ancak yurt dışında bir üniversite eğitimi için Ukrayna’da fiyatlar biraz daha ülkemize yakın oluyor. Ukrayna’ya yerleşen bir öğrencinin aylık olarak harcayacağı bütçe belirli kriterlere göre değişiklik gösteriyor. En önemli ihtiyaçlardan birisi olan barınma için öğrencilerin kaldıkları evler daha uygun fiyatlarla yer alıyor. Barınma için aylık olarak ne kadar ödeneceği bir evde kaç kişi kalacağı ve nerede nasıl bir ev tutulacağına göre değişiyor. Ukrayna’da eşyalı bir ev için 3 kişi kalan öğrenciler genellikle ortalama olarak 400 TL gibi bütçeleri barınma için harcıyorlar. Faturalar da eklendiği zaman ev için harcanan masraf ortalama 650 TL gibi bütçeler oluyor.

Ukrayna’da öğrenci olmak konusunda en rahat imkanlardan birisi de ulaşım ücretleri oluyor. Bu ülkede ulaşım için kullanılan toplu taşıma araçları genellikle 1-2 TL gibi ücretlerde oluyor. Market masraflarına gelindiği zaman ise ülkemize çok yakın olduğunu söyleyebiliyorum. Bir öğrenci ortalama olarak aylık 400 TL gibi bir bütçe ile market masraflarını görebilir. Dışarıda yemek ve kahve gibi ihtiyaçlar içinse öğrenciler ortalama olarak aylık 200 TL gibi bütçeler ayırıyorlar. Diğer ekstraların da ortalama olarak 200 TL gibi bir bütçe olduğu düşünülürse, Ukrayna’da bir öğrenci aylık ortalama olarak en düşük 1250 TL gibi bir harcama yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu