Ukrayna

Ukrayna’da Burs Almak – KYK Ukrayna Öğrencilerine Kredi ya da Burs Veriyor mu?

Öğrenim hayatlarına Ukrayna’da devam eden ya da devam etmek isteyen pek çok öğrenci, Ukrayna’da burs imkanlarını araştırıyor. Bu konuda bana gelen sorular ardından ben de Ukrayna’daki burs imkanları hakkında da kapsamlı bir şekilde araştırma yaptım. Yaptığım araştırmayı tüm detayları ile sizlere sunmaya çalışacağım. Öncelikli olarak yaptığım araştırmalar kapsamında şunu söylemeliyim ki; Ukrayna’da öğrenim gören Türk vatandaşları da burs ya da kredi alma hakkına sahip oluyorlar.

Ukrayna’da Üniversite Okumak

Lisans hayatlarını Ukrayna’da tamamlamak isteyen kişilerin bunun için belirli adımları tamamlamaları gerekiyor. Ukrayna’da eğitim alabilmek adına öğrencilerin diplomaları ile birlikte Eurostar Yurtdışı eğitimine başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Daha sonrasında ise üniversiteli seçimi, mevcut durumu ve aynı zamanda da beklentileri konusunda değerlendirmeler yapılır. Bu bilgiler kapsamında başvuruda bulunmuş olan öğrencilerin bu ülkede hukuk, diş hekimliği, tıp, kaptanlık, pilotluk ve hemşirelik gibi hangi meslek için eğitim almaları gerektiği belirlenir. Hazırlanan evraklar eğitim danışmanına teslim edilir.

İlgili Makaleler

Ukrayna’daki Öğrenciler Burs Alabiliyor mu?

Öğrenim hayatlarına Ukrayna’da devam eden ya da devam etmek isteyen pek çok öğrenci, bu ülkede de burs alıp alamayacaklarını merak ediyor. Edindiğim bilgiler kapsamında öğrencilerin bu ülkede sadece KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) üzerinden öğrenim kredisi alma imkanları bulunuyor. Eğitim ve öğrenim hayatlarına Ukrayna’da devam eden öğrenciler, KYK tarafından burs alma imkanına sahip değiller. Yine KYK’dan alacakları öğrenim kredisinin miktarı ise okuyacakları türe göre değişiklik gösteriyor. Yani lisans görecek olan öğrencilerin alacakları öğrenim kredisi ile yüksek lisans öğrenimi gören öğrencilerin alacakları öğrenim kredilerinde değişiklikler meydana geliyor. Ukrayna’da öğrenim hayatlarına devam eden öğrenciler de Türkiye’de olduğu gibi öğrenim kredisinden her ay olacak şekilde faydalanabiliyorlar. Ukrayna’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere ön lisans ve lisans eğitimi aldıklarında aylık 650 TL, yüksek lisans aldıklarında aylık 1300 TL ve doktora eğitimi aldıklarında aylık 950 TL öğrenim kredisi imkanlarından faydalanabilmektedirler.

Ukrayna’da eğitim gören öğrenciler KYK tarafından sunulan sadece öğrenim kredisinden faydalanabilmektedir. Bu ülkeye öğrenim hayatlarına devam etmek isteyen öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs imkanı sağlanmamaktadır. Yani bu ülkede yer öğrenimine devam eden öğrenciler sadece öğrenim kredisi imkanlarından faydalanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu