Ukrayna

Ukrayna’da Sigara İçmenin Yasak Olduğu Yerler

Sigaranın sağlığa zararlarını anlatarak sıkıcı bir makaleye başlamak istemedim ama hepimiz bunun farkındayız zaten. Ukrayna’ya geldiniz ve cebinizden sigara çıkarıp yaktıysanız dikkat! Anında ceza yiyebilirsiniz… Şuanda Türkiye’de de geçerliliğini koruyan sigara içmenin yasak olduğu yerler Ukrayna’da da var. Yakın zamanda gelecek olanlardan da bu konu hakkında çokça soru alınca sizlere 10 numara bir makale hazırlamak istedim. İşte başlıyoruz!

2022 yılının başlangıcıyla birlikte Ukrayna Parlamentosu Verkhovna Rada, toplumu tütünün zararlarından ve sağlıksız etkenlerinden korumak için yasaları değiştirdi. Yasada ise sigaranın içilmeyeceği yerler tek tek açıklandı! Sigara ve tütün ürünlerinin hepsini kapsayan yasaya göre her yerde sigara içilmeyecek.

İlgili Makaleler

Sıralanan yerlerde herhangi bir tütün ürünü içmeniz durumundaysa 51 Grivna ve 170 Grivna arasında para cezası verilecek. “Aman ne olur sanki!” derseniz ve bunu ikinci kez tekrarlanırsa, yani bir kural ihlali olursa bu para cezası 340 Grivna olacak. Peki, nerelerde sigara içmek yasak olacak?

Ukrayna’da Sigara İçmenin Yasak Olduğu Yerler Nereler?

Ukrayna’da sigara içilmeyecek birçok yer bulunuyor. Bunların başında ise asansörlerde ve ankesörlü telefonlar yer alıyor. Bunun yanında; sağlık kurumlarının bina ve bahçelerinde, eğitim kurumlarının bina ve bahçelerinde, spor, fitness tesisleri ve spor kurumlarının bina ve bahçelerinde sigara içilmeyecek. Bunun yanında toplumu bir araya getiren mekanlarda da sigara içmek tamamen yasak.

Restoranların içerisinde, kültürel tesislerde ve tüm kamu kuruluşlarının binalarında sigara içmek kesinlikle yasak. Bunun yanında her türlü mülkiyete sahip işletmelerin, kurumların ve kuruluşların binalarında sigara içilmeyecek.

Otel ve benzeri konaklama alanlarında, pansiyonların binaları gibi kalınacak yerlerin dışında çocukların çokça bulunduğu oyun alanlarında, konut binalarının ortak alanlarında da sigara içmek yasaklandı. Yine bunlarla birlikte yeraltı geçitlerinde de sigara içmek yasak.

Taksi, otobüs, metrobüs, tramvay gibi toplu taşıma araçlarında ve tren istasyonlarında da sigara içmek yasaklandı. Otobüs gibi toplu taşıma duraklarında da sigara içmek haliyle yasaklandı. Sigara içilebilecek alanlara ise “Sigara içilebilecek alan. Sigara içmek sağlığa zararlıdır” ibareleri yerleştirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu