Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Ukrayna’ya Has İçkiler Nelerdir? Ukrayna’nın Alkollü İçkisi Nedir?

Alkol tüketimi, dünyanın her yerinde olduğu gibi Ukrayna’da da hızla artıyor. Ukrayna’nın kendisine has olan içkilerini ise siz değerli okuyucularım bana sorunca; sessiz kalmak istemedim ve sizlere bu konu hakkında bir makale hazırladım. Şunu başta söyleyeyim; Ukrayna’daki herkes elinde içki şişeleriyle gezmiyor. Yani hayalinizdeki gibi sürekli içki içen bir topluluk yok. İşte başlıyoruz.

Bildiğiniz gibi Ukrayna, Rusya ve Gürcistan gibi ülkelerin soğukları hem çok sert hem de aşırı soğuk geçer. Bu yüzden bu gibi soğuk ülkelerde yaşayan insanların; kendisini ısıtacak ürünlere ihtiyaç duyar. Bunlar genellikle mont, atkı, bere, bot gibi ürünleri getirse bile votka ısınmak için içilen bir kış içeceğidir. Her geçen gün Ukrayna’da ise soğuklar etkisini göstermeye başladı ve votkalar içilmeye başladı. Peki, Ukrayna’nın milli içeceği ne?

İlgili Makaleler

Votka

Türkiye’de milli içecek kimine göre ayran olurken; kimine göre ise rakı oluyor. Ukrayna’da ise milli içecek için iki örnek verebilirim. Bunlardan biri votka; diğer ise kvas. Yine şunu da söylemek istiyorum ki, bizde olduğu gibi Ukraynalılar votkayı; meyve suyu, enerji içeceği ve kola gibi ürünlerle karıştırıp içmiyor. Direkt sek olarak kullanıyor. “Nasıl bir mide var ya?” demeyin, o insanlar böyle içmeye alışmış. Bu arada Ukrayna’nın en önemli ve en bilinen votka üretici olan Nemiroff’un ballı biberli votkası her baba yiğidin harcı değil. Normal votkayı bile karıştırıp içemiyorsanız; sakın ama sakın denemeyin bile.

Kvas

Votkadan sonra en çok bilinen bir diğer ürün ise Kvas. Çok düşük bir alkol oranına sahip olan bu içki; ekmeğin mayalandırılmasıyla yapılıyor. Bununla birlikte kvastaki alkol oranıyla sirkedeki alkol oranı neredeyse aynı. Alkol oranının aşırı derece düşül olmasından dolayı birçok kişi bu içkiyi alkol sınıfına bile koymuyor. Tadını merak ediyorsanız; çok çekici bir ürün değil. Arjantin bardak diye bilinen bu bardaklarda servis edilen Kvas, birçok restoranda karşınıza çıkar. Genellikle restoranlar Kvası üretip; müşterine satıyor. Sizler Ukrayna’nın milli içkilerini hiç denediniz mi? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu