Affiliate Marketing

Affiliate Marketing Dezavantajları

Merhabalar, bugünkü yazımızda sizinle birlikte artık çağımızın her anında karşımıza çıkan ve resmen alışveriş ihtiyaçlarımızı ve şekillerimizi tamamen baştan yaratan bir pazarlama çeşidi olan Affiliate marketing ’in dezavantajlarına değineceğiz. Diğer yazılarımızda “affiliate nedir?” ”Affiliate marketing ‘in avantajları nelerdir?” gibi soruların da yanıtını vermiştik. Hazırsanız hemen başlayalım. Kemerler bağlansın!

Affiliate marketingin dezavantajlarına girmeden önce affiliate marketing kavramına biraz daha detaylı değinmek istiyorum ki ileride anlatacağım bilgiler aklınızda net bir şekilde oturabilsin. Web sitelerin, işletmelerin ya da influencer olan kişilerin bir ürünün reklamını yapıp başarı elde ettiği her satıştan belirli oranda komisyon alması için internet üzerinde gerçekleşen bir yöntem olan affiliate marketinge dair her şey tabii ki güllük gülistanlık olmuyor ve belirli olumsuzlukları da beraberinde getiriyor.

İlgili Makaleler

Bu olumsuzluklara biraz değinecek olursak ilk adımda satışların gerçekleşebilmesi için belirli bir süreye ihtiyaç duyulduğunu bilmeniz gerekiyor. Evet, hedef kitleye daha hızlı bir şekilde etki ettiği aşikâr olan bir yöntem ama herkes de ilk gördüğü linke tıklayıp hemen alabilecek durumda değil… Yani referral sayısının artırmasının zaman alacağının bilincinde olmanız gerekmektedir. Birlikte iş yürüttüğünüz ortağınızın para kazanabilmesi için ona zaman verin…

İnternet pazarlamasında kötü olabilme gibi bir lüksünüzün olduğunu düşünüyorsanız bence düşünmeyin, çünkü siz hem zamanla hem rakiplerinizle hem de kendinizle yarış halindesiniz. Bundan ileri giderek de internet pazarlayıcılığında bilgi sahibi olabilmek için çok okuyup öğrenmeniz gerekmektedir. Yani yattığı yerden kimseye öyle armut yağmıyor gökten!

Ortaklık bağlantısı ve reklamları web site blog ya da eposta adresine eklemek istiyorsanız kodlamaya dair bilgi sahibi olmanız gerekir. Web kodlarının nasıl çalıştığını ve bu bağlantıların nasıl yerleştirilebileceğine dair temel bilgileri beyninizde muhakkak bulundurun.

Sosyal medya, internet ortamı sizin birçok kişiye daha kolay erişmenize imkân sağlarken reklam vermeyi daha mantıklı hale getirip satıcıları doğru hedef kitleyle buluşturur evet ama bu buluşmayı sınırlandıran noktalar da vardır. Bazı ortaklık programları eposta pazarlamasına izin vermezler, bunu biliyor muydunuz? PPC reklam kullanmak istediğinizde de yine buna benzer bir kısıtlamayla karşı karşıya kalmanız mümkün.

Ödeme gerekliliklerinin olduğunu lütfen unutmayın çok sayıda ortaklık programı ödemelerinizi belirli bir miktar üzerine geldiği zaman yapar.  Bunları göz ardı etmeden affiliate marketing yapmaya başlamanızı bir dostunuz olarak tavsiye ederim. Kendine çok iyi bakın. Görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu