Dijital Pazarlama

Trendyol Affiliate Programı Nedir?

Her sabah gözümüzü açmamızla telefonu elimize alıyoruz ve sosyal medyada gezinmeye başlıyoruz. Karşılaştığımız Instagram hikâyelerinin yarısından çoğunda karşımıza çıkan ve “Merhabalar arkadaşlar” diyerek cümleye başlayan influencerların tek bir hedefi var! Takipçilerine hazırladıkları linklerden alışveriş yaptırabilmek…

Bu alışveriş mantığının bir de ismi var; Affiliate Marketing! Artık kullanıcılar yalnızca alışveriş yapıp para harcamak değil, sosyal medya sayesinde gelir elde etmek istiyor. Bundan dolayı da sık sık “Trendyol affiliate programı nedir?” konusunu araştırıyor. Binlerce kişinin aklında olan “Trendyol affiliate programı nedir?” sorusunun cevabının en net ve doğru şekilde cevaplandırıldığı makalemize hoş geldiniz!

İlgili Makaleler

Trendyol Affiliate Programı Nedir? Affiliate Nedir?

Birçok kişinin geçim kaynağı olan Trendyol affiliate programı oldukça merak edilmeye ve üzerinde konuşulmaya başlandı. Tam da bu noktada ilk olarak affiliate kelimesinin anlamını bilmeniz gerektiğini düşünüyoruz. ‘Affiliate’ kelimesinin direkt anlamı satış ortaklığıdır.

Wikipedia kaynağına göre affiliate tanımı şu şekilde yapılmıştır; “Satış ortaklığı anlamına gelmekte olup işletme ya da kuruluşun yapmış olduğu pazarlama sonucunda ödüle dayalı performans türü.” Bu açıklamayı ilk okuduğunda çoğu kişi anlayamayıp yeniden “Trendyol affiliate programı nedir?” sorusunun cevabını düşünmeye başlıyor. Bir de bizim anlatımımızla bakalım…

Affiliate aslında performansa dayalı bir satış ortaklığı olduğu için gerek işletmeler gerekse influencerlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Ne kadar çok satış yaparlarsa o oranda komisyon kazanan kişiler, kendi gelirlerini artırdıkça markaya da bu ölçüde kazanç sağlamış oluyorlar. Bu da iki taraflı olarak “Trendyol affiliate programı nedir?” sorusunun sorulmasına neden oluyor.

Eğer siz de günümüzün en önemli nimetlerinden biri olan internet sayesinde para kazanmak istiyorsanız; “Trendyol affiliate programı nedir?” Sorusunu sormakta oldukça haklısınız. Son zamanlarda hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan sosyal medya üzerinden para kazanmayı istemeyen yoktur…

Trendyol Affiliate Programı Nedir? Affiliate Mantıklı Bir Strateji Mi?

Dünyaca ünlü e-ticaret platformu olan Trendyol, günümüzün en mantıklı reklam stratejilerinden birisini denemiş ve influencerlar ile iş birliği yapma yolunda ilerlemiştir. Trendyol’un seçmiş olduğu bu yöntem sayesinde Trendyol affiliate programı ortaya çıkmış ve kazançlar da beklenenin üzerinde gerçekleşmiştir.

Trendyol ile iş birliği yapıp bu şekilde hayatını devam ettirecek ücreti kazanan kişiler ise influencer olarak adlandırılmıştır. Bundan ileri gelerek influencerlar artık herkes tarafından mercek altına alınmış hale gelmiştir. Her linke tıklayan alıcının aklında ise “Neden bende bu şekilde para kazanmayayım ki?” Sorusu belirmiştir. Peki, sizde bir influencer olup affiliate yapabilir misiniz? Trendyol affiliate programı nedir ve sizin için uygun mudur?

Trendyol Affiliate Programı Nedir?  Herkes Trendyol Affiliate Programına Katılabilir Mi?

Öncelikle her isteyen tabii ki Trendyol affiliate programına dâhil olamıyor. Bunun için istekli kişilerin belirli aşamalardan geçip Trendyol tarafından onay alması gerekiyor. Bu onay sürecine birçok kişi başvuruyor ancak sadece gerekli şartları sağlayanlar Trendyol affiliate programına kabul edilip influencer olabiliyor.

Trendyol affiliate programına dâhil olmak isteyen kişilerin öncelikle Trendyol’un resmi sitesi üzerinden başvuru yapması gerekiyor. Başvuru şartlarında ise Instagram hesabında organik olarak 10.000 kişi ya da daha üzerinde bir takipçi kitlesine sahip olması gerekiyor. Bu şartın arka planında ise kendinize oluşturabildiğiniz özgün içerik olup olmadığına bakılıyor. Diğer yandan hedef kitlenize ne kadar etki edebilen bir kullanıcı olduğunuz da başvuru sırasında göz önünde bulunduruluyor. Sonrasında ise fatura kesilebilmesi için hangi ajans ya da şirketle çalıştığınıza bakılıyor.

Binlerce kişinin aklını kurcalayan soru olan; “Trendyol affiliate programı nedir?” Trendyol ve influencer arasında kazan kazan şeklinde ilerleyen bir iş birliği anlaşmasıdır şeklinde özetlenebilir. Trendyol affiliate programı sayesinde linklerini hazırlayıp paylaşan influencerlar belirli oranda komisyon alıyor. Bu da dolaylı yoldan Trendyol’un satışlarını artırıyor. Yani her iki tarafında kârlı çıktığı bir anlaşma süreci oluyor…

Trendyol Affiliate Programı Nedir? Trendyol Affiliate Programına Dâhil Olacak Influencerlar Ne Yapıyor?

Trendyol affiliate programına kabul edilen influencerlar kendi deneyimledikleri ürünleri, hazırladıkları linkler aracılığıyla takipçileriyle paylaşıyor. Bu paylaşımlar sonucundaysa link içi ve link dışı kazanç sayesinde belirli oranda komisyon alıyorlar. Aldıkları komisyonsa Trendyol tarafından birlikte çalıştıkları ajansa ya da şirkete yatırılıyor.

Bu noktada Trendyol affiliate programı gerçekleşirken influencerın hedef kitlesi göz önünde bulunduruluyor. Bunun yanı sıra takipçi sayısından ziyade artık göz önünde bulundurulan kıstas değişiyor. Influencerın hedef kitlesini ne kadar etkileyebildiği ve Trendyol affiliate programı sayesinde ne kadar satış yapabildiği dikkate alınıyor.

Trendyol Affiliate Programı Nedir? Kabul Edildikten Sonra Neye Dikkat Etmeliyim?

Trendyol affiliate programına kabul edildiniz ve artık Trendyol’un resmi satış ortağı olduysanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Trendyol tarafından size gönderilen ürünleri ya da kendinizin alıp kullandığı ürünleri takipçilerinizle paylaşmaya başlayacaksınız. Bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğine gelin bir göz atalım…

Trendyol affiliate programına dâhil olduktan sonra hazırlayacağınız linklerin hedef kitlenize ve size uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Düşünsenize, saçlarınızda hiç boya yok ama boyanın akmasını önleyen bir şampuanı allayıp pullayıp anlatıyorsunuz. Bu durumda hem takipçilerinizin size güveni azalır hem de Trendyol affiliate programı sayesinde elde edeceğiniz gelir düşer.

Günümüzde birçok influencer sırf bu yüzden topa tutuluyor, eleştirilerin hedefi haline geliyor. O yüzden de sizde hem kendinize hem de hedef kitlenize uygun olacak ürünlerden oluşan bir link hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bu hem size olan güveni ayakta tutar hem de komisyon oranlarınızı artırır.

Süreç bu şekilde ilerlemektedir. Konuya ilişkin olarak aklınıza takılanları yorumlar aracılığıyla bana yöneltebilirsiniz. Sevgilerimle!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu