Dijital Pazarlama

Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir?

Merhabalar değerli Mert Kahya okurları! Bugün sizlerle birlikte Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Başlığını inceleyeceğiz. Son zamanda hem arama motorlarına hem de tarafıma sıklıkla yöneltilen Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Sorusu hakkında detaylı bilgileri derlediğim makalemde, Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda aklınızda oluşabilecek her türlü soruya cevap bulacaksınız. Hazırsanız Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusuna gelin, daha yakından bakalım!

Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusu son zamanlarda en çok araştırılan ve sorgulanan sorulardan birisi olmanın yanı sıra üzerinde durulması gereken de bir başlık. Yapılan araştırmalar neticesinde birçok kişi Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda bilgi sahibi olsa bile bu bilgilerden çoğu ya eksik ya yanlış. Peki, Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Sorusunun doğru ve eksiksiz kaynağı neresi? İşte Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda merak edilen tüm ayrıntılar!

İlgili Makaleler

Google Arama Ağır Reklamı Nasıl Verilir?

Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Sorusunu araştıran kişiler, Google aracılığıyla yapılan bir sorguda ön plana çıkmak isteyen kişilerdir. Farkında olsanız da olmasanız da arama motoru Google aracılığıyla yaptığınız her türlü sorguda karşınıza çıkan sonuçlar Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Sorusunu sormaya itecektir. Peki, Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir?

Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda araştırma yapan kişiler rama ağının reklamlarının temelini anahtar kelimelerin oluşturduğunu bilirler. Bu mevzubahis olan anahtar kelimelerle birlikte yapılan aramalar sonucunda eşleşen reklam sorgularında bazı sonuçlar karşımıza çıkar. Google’da reklamlarınızın gösterileceği anahtar kelimeleri belirler. Arama motorlarını kullanan kullanıcıların reklamlara tıklamasıyla birlikte reklam verenler maliyetlendirilir.

Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda Google’da kullanabileceğiniz 4 temel anahtar kelimenin varlığına da değinmek isterim. İlk olarak geniş eşleşme yapılırken ikinci basamakta modifiyeli geniş eşleşme mevcuttur. Bunun ardından da sıralı eşleşme ve tam eşleşme listeyi tamamlar. Peki, Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Adım adım nasıl ilerlenilir? İşte tam liste!

Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda ilerlenirken ilk etapta bir Google hesabınızın olması gerekmektedir. Hali hazırda bir Google hesabınız yoksa herhangi bir gmail hesabı üzerinden de hesap oluşturabilir ya da kendinize özel bir domainden de hesap açabilirsiniz. Peki, bu adımları gerçekleştirdikten sonra Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir?

 • Var olan Google Ads hesabınızın kampanyalar sekmesine gidin ve ‘+’ ikonuna basarak ‘Yeni Kampanya’ seçeneğine tıklayın.
 • Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Noktasında reklam vermenizin hedeflerini saptayın.
 • Üçüncü adımda kampanya türünü seçerken ‘Arama Ağı’ kısmına dokunun.
 • Kampanyadan almak istediğiniz sonuçların ne olduğunu belirledikten sonra seçiminizi gerçekleştirin. Bu adımda hedefiniz hangi alanda dönüt almak istediğinizi saptamak olmalıdır.
 • Kampanyanıza bir isim belirleyin.
 • Oluşturduğunuz kampanyanızın başlangıç ve bitiş tarihini belirlemeden geçmeyin.
 • Reklamlarınızın hangi konumlarda gösterileceğini seçin.
 • Hedeflediğiniz kullanıcıların hangi dillerde konuştuklarını saptayarak seçiminizi o yönde gerçekleştirin.
 • Harcamak istediğiniz günlük bütçeyi belirlemeniz gerekmektedir.
 • Teklif verme stratejinizi belirleyin.
 • Reklamlarınızın yayınlanacağı saat aralıklarını belirledikten sonra reklam zaman planlaması seçeneğini kullanıp bir aralık eklemeniz gerekmektedir.
 • Reklam uzantılarınızı eklemeniz gerekiyor.
 • Reklam grubu türünü seçiniz ve anahtar kelimelerinizi seçerek süreci sürdürün.
 • Karşınıza çıkan adımda reklam grubunuza isim vererek devam edin.
 • Reklam vermek istediğiniz anahtar kelimeleri gruba yazarak ilerleyin, daha fazla reklam grubu seçeneği istiyorsanız ‘+’ ikonuna tıklayın.
 • İlk reklamınızı oluşturduktan sonra sürecinizi sonlandırmış olabilirsiniz.

Arama Motoru Davranışları Nelerdir?

Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda araştırma yapan kişilerin birtakım alışkanlıkları illaki zamanla oturacaktır. Bunlarda zamanla diğer kişilerden daha fazla fikir edinmek noktasında yardımcı olmaktadır. Peki, Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Sürecinde davranışların %75’inin sadece ilk sayfayı incelediği biliniyor.

Arama motorlarından yapılan araştırmalar sonucunda büyük çoğunluktaki kişiler sonuçlara ilk sayfada ulaşıyor ve tatmin edici bilgilere ulaşabiliyorlar. Arama ağı reklamlarını sizlerde kullandığınız takdirde reklamlarda ilk sıraya çıkabilirsiniz. Arama sonuçlarındaki tıklamaların %41’i ilk üç sırada oluşuyor. Eğer sitenizde trafiğiniz artsın istiyorsanız arama ağı reklamlarını kullanabilir.

Kullanıcılar üzerinde %64.6’sı satın alma sürecinde Google reklamlarına tıklarlar bu da satın alma sürecinde Google’a uğramadan geçmiyorlar. Yapılan bir diğer araştırmadaysa her 100 kişiden 50’si gün içerisinde Google tarafından mağazaya yönlendiriliyor.

Arama Ağı Reklamları Nasıl Fiyatlandırılır?

Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda yeterli araştırmalar yapıldıktan sonra fiyatlandırma da merak edilen konular arasında yer almakta. Birçok kullanıcının Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda araştırma yapmasıyla birlikte akıllarında oluşan sorular arasında fiyatlandırma konusu da yer almakta. Peki, Google’da SERP yani arama sonuçlarını gösteren sayfada yer almanın maliyeti ne kadardır?

Arama motoru sonuç sayfalarında gösterilen reklamların tamamının açık artırma şeklinde ilerlediği bilinmektedir. Reklam veren kişiler anahtar kelimeler için maksimum ödemek istedikleri tutarı Google’a bildirirler. Bu adımın ardından belirlenen maksimum ödeme tutarı Tıklama Başına Maliyet Teklifiniz ise reklam sıralamanızı belirler. Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Sürecinde teklifinizi kabul ettirmek ve açık artırmayı kazanmak istiyorsanız sadece Tıklama Başına Maliyet sürecinizi belirlemez.

Google reklamlarınız esnasında reklam sıralama puanına göre sıralandırma yapılır. Kalite puanıyla verdiğiniz maksimum Tıklama Başına Maliyet teklifiniz çarpılarak sonuç elde edilir. Bu şekilde hesaplanma yapılmasının nedeniyse kaliteli reklamları kullanıcıya sunmak istenmesidir. Kalite puanlandırmanız yapılırken ise; Reklam Alaka Düzeyi, Açılış Sayfası Deneyimi ve Beklenen Tıklama Oranı göz önünde bulundurulur.

Kampanya Optimizasyonu Nasıl Şekillendirilir?

Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda ilerlerken kampanya optimizasyonunuzu düzenlemek ve iyileştirmek istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri değerlendirmelisiniz.

Reklam Uzantıları; Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Başlığında yol alırken reklam uzantılarınızı kullanmanız; ek bilgiler vermenize ve Google ana sayfasında daha fazla yer kaplamanıza yardımcı olur. Bu şekilde daha çok dikkat çekerken tıklama oranlarınızı da otomatik olarak artırabilirsiniz.

Reklam Rotasyonu sayesinde reklamlarınızın yayınlanacağı rotasyonda değişikliğe gidilerek performans seviyenizde yükseliş yaşayabilirsiniz. Google reklamlarınız aracılığıyla tıklamalar optimize edilebilir.

Yer ve Dil Ayarları başlığında reklamlarınızın hangi coğrafi bölgelerde nasıl bir performans gösterdiğini inceleyebilir böylelikle Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda daha mantıklı bir ilerleyiş kaydedebilirsiniz. Performansınızın düşük olduğu alanlarda ilerleyiş yönteminizi değiştirerek sonuçlarınızı olumlu yönde sonuçlandırırken iyi dönütler aldığınız bölgelerde agresif reklam yönteminden ilerleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin dillerini de arayüzünüzde aktive etmek güzel sonuçlar doğuracaktır.

Arama İş Ortakları sayesinde reklamlarınızın yayınlandığı ağların performansını değerlendirerek Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda körü körüne hareket etmemiş olursunuz. Yayınlama yöntemi de Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda iyi performans sağlayan kampanyalarınızın yayınlanma yöntemlerinin hızlarını değiştirebilirsiniz.

Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusunda nasıl ilerleyeceğinizi adım adım anlatmakla birlikte konu hakkında merak edebileceklerinizi de açıkladım. Google Arama Ağı Reklamı Nasıl Verilir? Konusu hakkında merak ettiğiniz başka sorular varsa yorumlarda buluşalım. Sevgilerimle!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu