Dijital Pazarlama

E-Ticaret Sitesi Kurmak İsteyenler Nasıl Bir Yol İzleyebilir ?

E-Ticarette Dikkat Edilmesi Gerekenler

Teknoloji günümüzde ticaret konusunda da birçok kolaylık sağlıyor. Bu kolaylıkların başında online olarak satış yapabilme imkanı geliyor. Artık hem profesyonel hem de amatör olan nerdeyse bütün firmalar bir sosyal medya hesabına ve bir e-ticaret sitesine sahip. Bu durumun sağladığı birçok avantaj var. Bu avantajların başında daha geniş çaplı bir müşteri kitlesine ulaşmak geliyor. Bu yüzden ne iş yapıyor olursanız olun e ticaret yoluyla satış yapmak firmanıza birçok fayda sağlayacaktır.

Giderek popüler hale gelen online alışveriş seçenekleri karşısında siz de bir e-ticaret sitesi kurmak istiyor olabilirsiniz. Bu konuda sıfırdan bir iş kurmanız, sektöre bir girişimci olarak girmeniz ya da mevcut işinizi internet ortamında devam ettirmek istemeniz herhangi bir fark yaratmıyor. Bu makalemizde size kendi sitenizi nasıl kolaylıkla kurabileceğinizi anlatacağız. Böylece siz de e-ticaret sitesi kullanarak bolca satış yapan bir firmaya dönüşebilir ve çok kısa sürede adınızdan söz ettirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Nasıl E-Ticaret Sitesi Kurulur?

Nasıl e-ticaret sitesi kurulur diye merak ediyorsanız burada yapmanız gereken her şeyi tek tek anlatacağız. İlk önce işe hedef kitlenizi belirlemek ile başlayabilirsiniz. Hedef kitle basitçe pazarladığınız ürünün hitap ettiği müşterilerdir diyebiliriz. Eğer e-ticaret sitesi kurarken nasıl bir müşteri kitlesine hitap ettiğinizi bilirseniz buna uygun olarak hareket edebilir ve böylece alıcıları kolayca sitenize çekerek daha fazla satış yapabilirsiniz. Bu yüzden pazarladığınız ürüne bağlı olarak hedef kitle araştırması yapmanız gerekir.

Ürüne uygun cinsiyet, yaş, eğitim, meslek veya gelir gibi demografik özellikleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Hedef kitlenizi belirlerken bakacağınız bir diğer konu ise hangi bölgede hangi kitlenin ne tür tutumlar ne tür kişilik özellikleri, görüşler veya yaşam tarzı içerdiğini bilmektir. Eğer pazarlamak istediğiniz ürün belliyse bu ürünün ne tür müşterilere hitap ettiğini kendiniz de bulabilirsiniz.

Bu hedef kitlenin daha çok hangi mesleğe mensup olduğunu, hangi yaş aralığında olduğunu, hangi ilgi alanına sahip olduğunu ve nerede daha çok yaşadığını sorarak fikir edinebilirsiniz. Ancak ne konuda pazarlama yapma istediğinize karar vermediyseniz müşteri kitlesi üzerinden giderek karar verebilirsiniz.

Buna göre daha çok tanıdığınız müşteri kitleleri hangi ilgi alanlarına sahip, daha çok nerede yaşıyor, bu kitlenin yaş grubu, mesleği ve yaygın olarak kullandığı ürünler hangileridir? Siz bu ürünlerde onlara hangi alanda hizmet verebilirsiniz, sizin de sevdiğiniz markalar hangi özellikleriyle ön plana çıkıyor bunları düşünerek ürün tercihinde bulunabilirsiniz.

E Ticaret Sitesinde Pazarlanacak Ürünü Doğru Seçmek

Öncelikle ürünü hedef kitleye uygun seçmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu kitleye uygun ürün sunarken yaratıcılığınızı kullanarak sektörde fark atabilirsiniz. Bunun için daha önce kullanılmamış bir hizmet sunup sunamayacağınızı düşünebilir ve bu hedef kitlenin ne gibi sorunları olduğunu ve bu sorunları hangi ürün veya hizmeti sunarak çözebileceğinizi düşünebilirsiniz.

Bu ürün piyasada mevcut olan bir ürün de olabilir. Ancak bunu siz farklılaştırarak daha işlevsel bir şekilde sunabilirsiniz. Ayrıca sunduğunuz ürün herhangi bir konuda çözüm getiriyor olmalı. Ancak böyle bir ürün yoluyla süreklilik sağlayan bir satışa ve hedef kitlesine sahip olabilirsiniz. Ürün seçimi yaparken bu ürünün mevcut işlevini bir adım daha ileriye taşıyarak daha verimli satış yapabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi günümüzde popüler olan birçok marka piyasada en fazla satılan ürün ile yola çıkarak bunu kendi sitiline uyarlayarak sunuyor. Yine popüler markalar tarafından sunulan ürünlerden hangilerinin daha çok tercih edildiğini bilmek size yol gösterici olacaktır.

Seçeceğiniz ürün trendlere uygun olsa da bu konuda da dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bazen bazı ürünler trend listelerine girer ama çok kısa süre sonra unutulup giderler. Bu yüzden ürün seçimi yaparken trend bir ürün olmasına dikkat etmeniz kadar bu trendin ne kadar süreceğini, sürdürülebilmesi için yapılabilecek bir pazarlama seçeneğinin olup olmadığını, ürünün size başarı getirip getirmeyeceğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ayrıca gönderimi zor olmayan bir ürünü satmanız size birçok noktada avantaj sağlayacaktır. E-ticaret sitenizde hafif, sabit durabilen ve kolay kırılmayan bir ürünü pazarlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Tüm bu özelliklerle birlikte ürününüzün getireceği karın ne kadar olduğunu, özellikle kârın uğraşmanıza değip değmeyeceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca bazı ürünler özel bir ruhsat veya izin gerektirebilir. Özellikle bu durum gıda konusunda karşımıza çıkar. Yine bu konuya dikkat ederek seçeceğiniz bir ürün pazarlamanın hem öncesinde hem de sonrasında size kolaylık sağlayacaktır.

E Ticaret Sitesi Ödeme Yöntemi

Online alışveriş sitesi kurma konusunda en önemli şeylerden biri ödemeyi nasıl alacağınızdır. Bu konuda online sitenizi sorunsuz ödeme alma ve güvenilir ödeme seçenekleri sunma konusunda yeterli donanıma kavuşturmanız gerekir. İşe ödeme yöntemini seçmekle başlayabilirsiniz.

Müşterileriniz için çeşitli seçenekler sunmanız sizi seçim aşamasında daha avantajlı duruma getirecektir. Bu konuda müşterilerinize; Kredi kartı veya banka kartıyla ödeme, banka havalesi ile ödeme, dijital cüzdan yoluyla ödeme, yüz yüze ödeme, NFT seçeneği, şimdi al sonra öde gibi seçenekler sunabilirsiniz. Ödeme yönetmenleriniz ne kadar fazla olursa o kadar çok tercih edileceksiniz. Bu seçenekleri sunduktan sonra E Ticaret siteniz için bir ödeme sağlayıcısı seçmeniz gerekir. Bu sağlayıcılar müşterilerinizle olan ödeme işlemlerinizi yürütür.

E Ticaret Sitesi İpuçları

E ticaret sitesi açma konusunda birçok seçenek mevcuttur. İşe site kuran bir platform seçerek başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz ücretsiz bir şablona pazarlamak istediğiniz ürünleri ekledikten sonra hem ödeme seçeneği hem de kargo seçiminizi yaptıktan sonra siteniz hazır demektir. E-ticaret sitenizi ücretli olarak oluşturabileceğiniz gibi ücretsiz e ticaret siteleri de mevcuttur.

E-ticaret sitenizi oluşturduktan sonra bir şirkete sahip olmanızın şart olup olmadığını merak ediyorsanız burada bu konuya dair de bilgi bulacaksınız. Eğer bir e-ticaret sitesi açtıysanız ve satış yapmak istiyorsanız bir şirket sahibi olmanız gerekiyor. Şahıs şirketi, limited şirket veya anonim şirket kurarak e-ticaret seçeneğinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

E Ticaret Sitesinin Avantajları

Peki e ticaret sitesinin avantajları nelerdir? E-ticaret siteleri hem satıcı hem de alıcılar için birçok avantaja sahiptir. Müşteriler için bu avantajların başında kolay olması, zaman kazandırması, daha fazla içeriğe daha kısa sürede ulaşma imkanını sunması geliyor. Yine online alışveriş sitesi müşteri için birçok ürünün fiyatını ve kalitesini karşılaştırabilme imkanını da sağlıyor.

Müşteriler tüm bunları yorulmadan ve istedikleri her yerde yapabildikleri için online alışveriş gittikçe popüler hale geliyor. E ticaret sitesi yoluyla satış yapmanın satıcılar için de birçok avantajı vardır. Bu avantajların başında daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilme geliyor. Böylece satıcılar e-ticaret sitesi yoluyla daha fazla satış yapma imkanına kavuşuyor. Yine satıcılar müşteri geri dönüşlerini çok kolay görebildikleri için buna uygun bir pazarlama seçeneği sunup daha fazla satış yapma imkanına sahip oluyor. Tüm bu özellikler günümüzde birçok firmanın e-ticaret sitesi yoluyla satış yapmasını sağlıyor. Siz de bir e-ticaret sitesi yoluyla satış yapmak istiyorsanız burada saydığımız adımları takip ederek kolaylıkla sitenizi oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu