Teknoloji

Online Alışveriş Neden Tercih Edilir?

Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Online alışveriş avantajları sebebiyle günümüzde en çok tercih edilen alışveriş yöntemlerinin başında geliyor. Teknolojik gelişmeler ile birlikte eski usül alışveriş de yerini online alışverişe bırakıyor. Bu durumun birçok sebebi var. Sebeplerin başında ise online alışverişin daha fazla ürünü daha zahmetsiz sunması geliyor.

Her sektörde kullanılmaya başlayan online alışverişin tercih edilme sebeplerini faydalarıyla birlikte sayacak olursak bunlar:

 • Online alışveriş zaman tasarrufu sağlar
 • Online alışveriş daha fazla seçenek daha çok ürün çeşitliliği sunar
 • Online alışveriş zahmetsiz olduğundan daha çok tercih edilir
 • Online alışveriş ürün bilgisini daha detaylı inceleme fırsatı sunar
 • Online alışveriş kullanıcı yorumları sebebiyle ürünle ilgili ön bilgi edinmeyi sağlar
 • Online alışveriş kullanıcı fotoğrafları sebebiyle işlevsellik konusunda fikir verir
 • Online alışveriş kapınıza kadar gelen kargo seçeneği sayesinde konforunuzu bozmadan alışveriş yapma şansı sunar
 • Online alışveriş sayesinde bankaların sunduğu çip paralardan faydalanabilirsiniz
 • Online alışveriş saat veya mekan fark etmeksizin istediğiniz zaman istediğiniz yerde alışveriş yapma avantajına sahiptir
 • Online alışveriş sayesinde markaların online için özel sunduğu fiyat seçeneklerinden faydalanabilirsiniz
 • Online alışveriş ürünle ilgili indirimleri kolaylıkla takip edebilme fırsatı sunar
 • Online alışveriş sunduğu sınırsız seçenek sayesinde satın almak istediğiniz ürüne daha uygun fiyattan ulaşmanızı sağlar

Yukarıda saydığımız tüm seçenekler sayesinde online alışveriş her yaştan kadın veya erkek tarafından çok sık tercih ediliyor. Ancak online alışveriş sağladığı tüm bu faydalar ile birlikte bazı riskleri de barındırıyor. Online alışverişin tercih edilme sebepleriyle birlikte bu risklere de bu başlık altında değineceğiz.

Online Alışveriş Sayesinde Zamandan Tasarruf Edin

Online alışverişin faydaları denince ilk akla gelenlerden biri de zaman tasarrufudur. Herhangi bir ürünü mağaza mağaza gezip aramak yerine oturduğunuz yerden, kısa sürede online olarak inceleyip seçebilirsiniz. Modern dünyada artan iş yükü, sorumluluklar, koşturmaca içinde zaman en çok ihtiyaç duyduğumuz şey haline geldi. Ayrıca tüm bu koşturmaca ve karmaşa hem zihinsel hem de fizyolojik bir yorgunluk hissi oluşturuyor. Bu yüzden dinlenmek için zamana ihtiyaç olduğunu çok sık duyar olduk. Online alışveriş hem bizi tüm gün gezip yorulmaktan kurtarıyor hem de büyük oranda zamandan tasarruf etmemizi sağlıyor. Ayrıca kapımıza kadar gelen kargolar, kredi kartı veya kapıda ödeme seçenekleri yine hayatımızı fazlasıyla kolaylaştırıyor.

Online Alışveriş İle Daha Fazla Çeşitlilik

Online alışveriş ürün çeşitliliği ile bize bir AVM bile sahip olduğumuzdan daha fazla seçenek sunuyor. İhtiyacımız ne olursa olsun sınırsız e ticaret sitesi ve sınırsız ürün çeşitliliği bize online alışveriş imkanı sunuyor. Böyle tam olarak hayalimizdeki ürünü bulabilme fırsatına sahip oluyoruz.

Özellikle çocuklu anneler veya çalışan kadınlar için zaman yönetimi oldukça önemlidir. Herhangi bir ihtiyaç durumunda mağaza gezip en iyisini almak istediğinizde online alışveriş istediğinizden daha fazla ürünü beğeninize sunar. Böylece istediğiniz işlevselliğe sahip, istediğiniz renkte, istediğiniz markaya ait ve istediğiniz kalitede ürü nü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Alışveriş Yaparken Zahmete Katlanmak Zorunda Olmamak

Online alışverişi tercih etmenin sebepleri düşünüldüğünde zahmetsiz bir alışveriş imkanı sunması da ilk akla gelenlerden. Evde, işte, arabada her neredeyseniz online alışveriş seçeneğini kullanarak konforunuzu arttırabilirsiniz. İstediğiniz zaman istediğiniz yerde alışveriş yapabilme seçeneği online alışverişi oldukça kolay bir yöntem haline getiriyor.

Günümüzde hem amatör hem de profesyonel firmaların bir e ticaret sitesi kullanması aradığımız her şeyi internet üzerinden bulabilmemizi sağlıyor. Ayrıca online alışveriş dünya markalarına ulaşma fırsatını da bize sunuyor. Bu yüzden en basit ihtiyacınızdan en önemli gereksiniminize kadar online olarak bulabilir ve yorulmadan sahip olabilirsiniz.

Kullanıcı Yorumları Sayesinde Daha İsabetli Kararlar Vermek

Online alışveriş kullanıcı yorumları sayesinde ürünle ilgili daha detaylı bilgi almamızı sağlıyor. Ürün hem internette hem de mağazada fark etmeksizin ilk görüşte cezbedici olabilir. Ancak daha sonra kalite konusunda veya işlevselliği ile ilgili sorun yaşayabiliriz. İşte kullanıcı yorumları bu tarz konularda bizi önceden bilgilendirip uyarır. Yine kullanıcı yorumları olumlu olduğunda bizi teşvik edip yönlendirerek doğru bir ürün almamıza yardımcı olur. Özellikle fotoğraflı yorumlar ürünle ilgili daha sağlam fikir edinmemizi sağlar.

Bazen bir ürünü pazarlama taktiklerinden dolayı ilk anda beğeniriz. Ürünün sunuluşu, ürünün benzerlerinden farklı duruşu, ürünün ambalajı, ürün satışa sunulurken manken kullanılması ve aklınıza gelebilecek tüm reklam çalışmaları bizi ürünü almaya itebilir. Özellikle reklamlar o ürün olmadan mutlu olamayacağımıza ve onsuz eksik olacağımıza inandırır bizi. Aldığımız ürünün iyi bir markaya sahip olması da çoğu zaman fark etmez.

Ürün kaliteli olabilir ancak önemli olan işlevsel olması, işimize yaraması ve onu kullanabilmemizdir. Bazen sadece rengi bile o ürünü almamıza yetebilir. Sevdiğimiz markaya ait olması, herkeste var bende de olsun düşüncesi, moda olması yine bizi ürünü almaya iten sebeplerdir. Tüm bu konularda kullanıcı yorumları sayesinde daha doğru karar verebiliriz.

Kullanıcı yorumları bazen ürünün kısa süre sonra işlevini kaybettiği bilgisini verirken zannettiğimizden daha iyi ya da daha kötü olduğu yönleri de bize bildirir. Ayrıca kullanıcı yorumları sayesinde bazen dikkatimizi çekmeyen bir ürünün aslında hayatımızı çok kolaylaştıracağını da fark ederiz. Tüm bunlar mağazada sahip olmayacağımız online alışveriş farkıyla sunulan seçeneklerdir. Bu yüzden kullanıcı yorumları sebebiyle de online alışveriş daha fazla tercih edilebiliyor.

Online Alışveriş Yoluyla Daha Uygun Fiyattan Satın Alma İşlemi

Online alışveriş ekonomik seçenekler sunduğu için de çok sık tercih edilmeye başladı. Örneğin çoğu banka online alışverişe özel hediyeler sunmaya başladı. Bununla birlikte online olarak alışveriş yapmak size farklı markalar tarafından sunulan aynı ürünün fiyatını karşılaştırıp size en uygun seçeneği tercih etme imkanını sunar.

Bu yönüyle online alışveriş her bütçeye uygun seçenekler sunmaktadır. Markalar zaman zaman bazı ürünleri online alışverişe özel daha indirimli fiyattan sunabiliyor. Bu da yine online alışverişi ön plana çıkaran özelliklerden biri. Ayrıca e ticaret siteleri yıl içinde birçok kampanya düzenlemektedir. Bu kampanyalar yoluyla ürüne en uygun fiyattan ulaşmak yine online alışverişi daha avantajlı hale getiriyor. Ayrıca birçok online alışveriş sitesi bildirim yöntemiyle ürün indirime girince bilgi veriyor. Siz de kolayca bu bildirimleri etkileştirip ürünün fiyatı düştüğünde anında haberdar olabilirsiniz. Böylece sahip olmak istediğiniz ürüne en uygun fiyattan ulaşabilirsiniz. Tüm bunlar online alışveriş farkıyla sahip olabileceğiniz seçenekler. Böylece online alışveriş hem sağladığı konfor hem de daha ekonomik olduğu için çok sık tercih ediliyor. Ancak online alışveriş bazı risklere de sahiptir. Burada bu risklere de kısaca değineceğiz.

Online Alışverişin Barındırdığı Riskler

Online alışveriş yukarıda saydığımız tüm özelliklerden dolayı oldukça avantajlı geldiği için günümüzde çok sık tercih ediliyor. Ancak online alışverişin sahip olduğu avantajlar kadar riskler de bulunuyor. Bu risklerin başında alışveriş yaptığınız sitenin güvenirliliği geliyor. Ancak bir sitenin güvenilir olup olmadığını öğrenmek için bazı yollar vardır. Bu ipuçlarına dikkat ederek güvenli bir şekilde online alışveriş yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu