Dijital Pazarlama

Facebook’da Nasıl Reklam Verilir?

Merhabalar değerli okuyucularım. Bugün sizlerle birlikte son zamanlarda en çok araştırılan ve konuşulan konulardan birisi olan Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Sorusuna değinmek istiyorum. Hem arama motorlarına sıklıkla yöneltilen hem de kulaktan kulağa konuşulan Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Konusunda ne yazık ki yanlış birçok bilgi var. Bundan dolayı da hem sizleri daha doğru bilgilendirmek hem de bilgi birikimimi sizinle paylaşacağım Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Başlıklı makaleyi yazdım. Hazırsanız başlayalım!

Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olarak tanımlanan Facebook başlı başlına bir evren, bu kocaman evrenin 1,3 milyardan daha fazla kullanıcısı var. Büyüklüğü tartışılmayacak derecede olan Facebook bireysel kullanıcılar gibi küçük ve büyük işletmelere de yardımcı olabilmek için kapılarını açtı. Geleneksel reklam anlayışını adeta yerle bir eden Facebook, Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Konusunda da geniş çaplı sorgulama yapılmasını sağlayabildi. Peki, Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Gelin, daha yakından bakalım…

İlgili Makaleler

7 Adımda Reklam Verme Süreci

Facebook etkileşim noktasında en avantajlı olan platformlardan birisi olduğu için büyük ya da küçük birçok firma reklam vermek için Facebook’u tercih ediyor. Zaman içerisinde sürekli kendisini güncelleyen ve değişerek hem daha kapsamlı hem de daha avantajlı bir hale dönüşen Facebook üzerinden nasıl reklam verildiğine gelin, biraz daha yakından inceleyelim.

1)Yapılacak İlk İş Reklam Türü Seçimi!

Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Sorusunu soranlara hep dediğim bir şey var: Amacınızı bulun! Siz ne istiyorsunuz? Bu reklam neden veriliyor? Bu reklam sonucunda ne gibi sonuçlar almak istiyorsunuz? Bu ve benzeri soruları yakından düşünmeli ve rotanızı bu soruların cevabına göre oluşturmalısınız.

Facebook’un reklam verme amaçlarını iyi bilen kişilere daha çok performans sağladığını söylemeden geçemeyeceğim. Sizler Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Konusunda ne istediğinizi biliyor ve yolunuzda emin adımlarla ilerliyorsanız Facebook size istediğinizi verecektir. Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Sorusunda ilk cevabı ne istediğinizi bilmeniz olduğunu söylemiştim. Şimdi de reklam türlerine göz atalım istiyorum.

  • Sizinle ilk paylaşacağım seçenek; Marka Bilinirliği! Bu reklam yolunu tercih ederseniz kullanıcıların markanıza ilgi gösterme olasılığı daha yüksek olur ve markanızla ilgili akıllarda kalıcılık sağlar, yani marka bilirliğini oluşturursunuz.
  • Erişim amacıyla vereceğiniz reklamlarda da, reklamlarınızın hedef kitlenizdeki en yüksek sayıda kişiye belirli bir bütçeyle reklam gösterme durumu olduğunu bilmesiniz. Facebook bu konuda size sunduğu özelliklerin arasına sadece yakın konumda olan kişilere erişebilmek gibi bir seçenek de ekledi.
  • Sitenize ya da uygulamanıza hatta iletişim kurduğunuz kişi sayısını çoğaltmak ve onlardan dönüş almak istiyorsanız bu noktada seçeceğiniz reklam türü; Trafik Reklamları! Olmalıdır.
  • Potansiyel müşterilerinize erişmek istiyor ve Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Konusunda hangi başlığın size daha uygun olduğunu merak diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu başlık sayesinde işletme ya da markanıza ilgi gösteren kişileri bulabilir ve onları hem kayıt hem de zaman geçirmeye teşvik edebilirsiniz.
  • Mesajlar özelliği sayesinde kişilerinizi mesajlaşmaya teşvik edebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizle iletişime başlama hatta hiç tanımadığınız kişilerle konuşabilme imkânı yakalarsınız. Böylelikle hem kendinizi hem de firmanızı tanıtmanın yanı sıra yeni bağlantılar ve güçlü ilişkiler de kazanabilirsiniz.
  • Etkileşim başlığı, Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Konusunda en çok konuşulan konulardan birisi ve en çok tercih edilen reklam türü de denebilir. Hal böyle olunca da Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Başlığını sorgulayan kişiler etkileşim reklamlarını tercih ediyor ve sonrasında da hem beğeni hem paylaşımlar artarken aynı zamanda daha çok kişiye de ulaşabiliyorlar.

2)Hedef Kitlenizi Seçin!

Hedef kitle seçimi hem sosyal medya paylaşımlarında hem de reklam sürecinde bir hayli önemli bir konudur. Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Başlıklı makalemizde de yine aynı önemi taşıyan bu başlıkla ilgili dikkat etmeniz gereken hedef kitle konusunda da; Yaş, Konum, Cinsiyet, gibi kriterler üzerinde ince eleyip sık dokumalısınız.

Erişmek istediğiniz kişilerle alakalı demografik bilgileri ve ilgi alanlarını seçmenin yanı sıra davranışlar da hedef kitle belirleme noktasında önem teşkil etmektedir. Bundan dolayı da Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Konusunda hedef kitlenin önemini göz ardı etmeyin derim.

Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Konusunda en çok dikkat gerektiren konulardan birisi olan hedef kitle başlığını da üç alt başlıkta incelememiz mümkündür.

  • Temel Hedef Kitleler: Yaş, ilgi alanları, coğrafi bölge ve diğer özellikleri göz önünde bulundurarak seçilen hedef kitlelerdir.
  • Özel Hedef Kitleler: İnternet aracılığıyla ya da sosyal ortamda işletmenizle etkileşime geçmiş kişilerle tekrardan iletişime geçeceğiniz kitlelerdir.
  • Benzer Hedef Kitleler: İlgi alanları en iyi müşterinizle benzer olan kişilere erişebileceğiniz hedef kitlelerdir.

3) Sıra Geldi Reklamın Nerede Yayınlanacağına!

Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Konusunda üçüncü adım olarak reklamınızı yayınlayacağınız mecrayı seçmeniz gerekmektedir. Facebook, Instagram ve Messenger ya da Audience Network’te veyahut bu uygulamaların hepsinde birden! Reklamları hangi mecralarda yayınlayacağınızı seçmek de Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Başlığında üzerinde düşünülmesi gereken en önemli adımlardan birisidir.

Öncelikle reklamlarınızı yayınlayacağınız alanın ‘Reklam Alanları’ olarak adlandırıldığını bilmeniz gerekir. Reklam yöneticiniz farklı platformlarda reklamlarınızın içeriğine göre deneyimi olan kişileri hedefler. Otomatik reklam ayarı yapmanızı tavsiye ediyoruz çünkü bütçenizi en verimli haliyle kullanılması bu seçenek sayesinde oluyor.

Peki, reklamlarınız hangi mecralarda ne şekilde yayınlanabilir? Facebook’da Haber Kaynağında, Instagram akışında, Facebook Marketplace’de, Facebook video akışlarında, Facebook sağ sütunda, Instagram keşfet bölümünde, Instagram mağazasında ve Messenger Gelen Kutusu’nda yayınlanabilir. Bu kısımların yanı sıra Facebook, Instagram ve Messenger stories kısmında da ekranınız dikey haldeyken kullanıcılar reklamlarınızla karşılaşabilir.

4) Bütçenizi Belirleyin!

Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Sorusunu soruyorsanız bunun bedavaya olmayacağının da farkındasınızdır diye düşünüyorum. Bundan ileri gelerek günlük ya da toplam bütçenizi belirledikten sonra reklamınızın yayınlanmasını istediğiniz zaman dilimini seçin. Bu sınırları belirleyerek hareket ederseniz aklınızda oluşan bütçenin de dışına çıkmazsınız.

5)Format Seçmeden Facebook’da Nasıl Reklam Verilmez!

Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Konusunda, Facebook tarafından tarafınıza sunulmuş olan 6 farklı format içerisinden kendinize uygun gördüğünüzü seçmeniz gerekmektedir. Reklamınızda sadece bir görsel göstermek yerine daha geniş ve çok görselli bir format seçmenizi tavsiye ederim.

6) Facebook’ta da Açık Artırma Var…

Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Sürecinde yukarıda sıralamış olduğum beş adımı takip ettiğiniz takdirde karşınıza sipariş verme kısmı çıkacak. Bu kısım sayesinde siz gerekli gönderimi yaptıktan sonra doğru insanlara gösterilmesini gerçekleştirecek olan açık artırma sürecine başlanır.

7) Reklamlar Ölçülüp Yönetilmelidir!

Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Konusunda son adım olan reklamınızı ölçme ve yönetme başlığında kontrolü sağlayacağınız panelin adı ‘Reklam Yöneticisi’ kısmıdır. Bu kısım sayesinde reklamınızı ölçebilir ve takibini yapabilirsiniz.

Sıraladığınız birkaç reklam arasından yapmış olduğunuz analizlere göre en az bütçeyle en çok kişiye ulaştığınız reklamları seçmekte fayda var. Gereken düzenlemeleri yapı ve reklamlarınızı yayınlamaya devam edin.

Etkileşiminizi artırmanız kontrolünüzü azaltmanız anlamına kesinlikle gelmemektedir. Kullanımı kolay olan marka kontrolleri sayesinde reklamınızı nerede ve nasıl görüneceğine dair belirlemeler yapmalısınız.

Facebook’da Nasıl Reklam Verilir? Başlıklı makalemizin bu noktada sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizde reklam verecekseniz ve “Facebook’da Nasıl Reklam Verilir?” sorusunu soruyorsanız beni takip etmeyi unutmayın! Çok daha detaylı makalelerde görüşünceye dek hoşcakalın…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu