Tecrübeler ve Önerilerim

Ukrayna’da Yaşayan Türklerin Dikkatine!

Kiev, Harkiv, Dnipro ve Lviv… Ukrayna’nın en güzel, en nadide kentleri Rus füzelerinin hedefi olmuştu. Küçücük çocuklar, yürümekte zorlanan yaşça büyük kişiler, bir an için alevlerin içerisinde kalmış ve canlarını kurtarmak için harekete geçmişlerdi. Günlük hayatına devam etmeye çalışırken aldıkları darbeler sonrasında ülkeyi yeniden boşaltmak zorunda kalan kişiler için bir makale hazırlamak istedim. Özellikle Ukrayna’da yaşayan Türkleri yakından ilgilendiriyor…

Ukrayna’dan aracı ya da otobüsle gitmek isteyenlerin bilmesi gereken birkaç nokta var. Bulgaristan’dan ya da Romanya’dan transit vize almanız gerekiyor. Bulgaristan’dan daha kolay vize alabileceğinizi de aktarmadan geçmek istemem. Romanya’dan vize almak ise biraz karışık! Kafanızda bu tip sorular ve sorunlar varsa buyurun, derinlemesine konuyu ele alacağım!

İlgili Makaleler

Romanya’dan vize almak istiyorsanız öncelikle Ukrayna’nın en batısında yer alan Çernivtsi’ye uğramanız lazım çünkü konsolosluk orada. Romanya’dan vize almak için biraz uğraşmanız gerekecek. Romanya Konsolosluğu’ndan vize almak istiyorsanız 80 Euro nakit paranızın bulunması gerekiyor. Önce online başvuru yapmanız gerekiyor. Online başvurudan hemen sonra Romanya size bir tarih veriyor ama en yakını 1 ay sonra! Siz her şeyinizi, gerekli belgeleri ve pasaportunuzu bıraktıktan sonra 1 ay daha bekletiyor.  Etti mi size 2 ay! Bu kadar geç tarih verilmesinin başlıca sebebi ise aşırı derecede başvurunun olmasından kaynaklanıyor. Tüm bunları göz önüne alınca; Bulgaristan’dan vize almaya karar verdim. Nasıl mı aldım?

Bulgaristan’dan Vize Nasıl Alınır?

Ukrayna’nın Kiev ilçesinde bulunan Bulgaristan Konsolosluğu’ndan istenen evraklar, diğer konsolosluklardakiyle aynı olmayabilir. Ben sizlere Kiev’de bulunan Bulgaristan Konsolosluğu’nun istemiş olduğu evrakları açıklayacağım. Konsolosluğun çok yakınında bulunan Guliver Avm’den fotokopi işlerinizi halledebilirsiniz!

İstenen Evraklar

  • Pasaportun aslı
  • Pasaportun ön yüzünün fotokopisi
  • Ukrayna’daki oturum iznin ön ve arka yüzünün fotokopisi
  • Kendi aracınızla gideceksiniz arabanın ruhsatının fotokopisi, otobüsle gidecekseniz biletin fotokopisi ve aslı
  • Kendi aracınızla gidiyorsanız ehliyetinizin ön ve arka yüzünün fotokopisi
  • 80 Euro nakit para
  • Bulgaristan’da kalacağınız gün sayısı kadar seyahat sağlık sigortası (Geçiş yapacağınız gün sayısı kadar yeterli olacaktır.) Online bir biçimde yapabiliyorsunuz. Başvuru yapmak için tıklayınız! 

Bu arada fotokopilerin yanı sıra, tüm evrakların aslının elinizde olması gerekiyor. Pasaportunuzla birlikte evrakları konsolosluğa teslim ettikten 3 gün sonra vizenizi alabiliyorsunuz. Ben gerekli işlemleri yaptıktan sonra bana tam 6 aylık bir multi vize verdiler.

Bir sonraki işlem şu: diyelim ki, Ukrayna plakalı aracınızla Türkiye’ye gitmek istiyorsun; Avrupa’da geçireceğiniz gün sayısı kadar green card almanız gerekiyor. Green cardı aldıktan sonra Türkiye’de sigorta yapmana gerek kalmıyor. “Green Card almasam olur mu ya?” gibi bir fikre sakın kapılmayın! Olmazsa olmazı bu! Green Card’ı Ukrayna’dan almak istiyorsanız linke tıklamanız yeterli!

Makalemi bitirmeden hemen önce şunu da belirtmek isterim ki, Bulgaristan Konsolosluğu, benden herhangi bir şekilde online sıra almamın gerek olmadığını söyledi. Sabah 10.00’da konsolosluk açılıyor, benden size tavsiye 09.30 gibi sıraya girin. Sizler için Bulgaristan Konsolosluğu’nun numarasını vermek isterim. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına gitmek isteyen kişiler sabah saat 10.00 ile 17.00 arasında bu telefon numarasını arayıp kolaylıkla bilgi alabilirler.

Bulgaristan Konsolosluğu Numarası: +38044 246 72 37 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu