Dijital Pazarlama

Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma

Selamlar arkadaşlar, bugün herkesin aklında olan ama gerçekleştirme noktasında sıkıntı yaşadığı bir noktaya değinmek istiyorum. Bu noktada da konumuzu başlıktan da anlayabileceğiniz üzere ‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ olarak belirledim. Bot hesaplardan değil tamamen gerçek insanlardan oluşan ve sizi merak ettikleri için takip edecek kişileri hesabımıza nasıl çekeriz? Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma nasıl yapılır? Gelin daha yakından bakalım…

Mertkahya.com olarak her konuda en kolay şekilde ilerlerken en iyi şekilde sonuç alabileceğiniz yöntemleri de sizinle paylaşmaya gayret gösteriyorum. Bugünde son zamanların en çok araştırılan ve karmaşık bilgileriyle kafa karıştıran bir konuya değineceğim. ‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ konusu gerek Affiliate Marketing yapmak isteyen kişileri ya da zaten hali hazırda bu yolla geçimini sürdüren kişilerin satışlarını artırabilmek için izledikleri yollardan biridir.

Hedef Kitlesini Doğru Belirleyen Kazanır!

Sosyal medya ve Affiliate Marketing konularında yazdığım yazılarda bir maddenin üstüne hep daha çok düştüm, bu madde de hedef kitleydi. ‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler ilk adımda kime ya da kimlere hitap edeceğini belirledikten sonra hedef kitlesiyle nasıl iletişime geçmesi gerektiğine de dikkat etmeli.

Hedef kitle en kısa tanımıyla, hitap ettiğiniz ve etmenizin mümkün olduğu insanların tümüdür. Eğer siz anne- bebek ürünleri satan bir mağaza ya da bu alanda paylaşım yapan bir influencersanız hedef kitleniz ya anne- babalardan ya da yakın zamanda çocuk bekleyen kişilerden oluşur. Bundan dolayı da hedef kitlenize uygun içeriklerle paylaşım yapmanız ‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ konusunda size yardımcı olacaktır.

Eğer kişisel bir hesap değil de, marka ya da şirketinize ait sosyal paylaşım sitesi Instagram hesabınızda takipçi sayınızı artırmak istiyorsanız; mevcut rakiplerinize bir göz atmakta fayda var. Bu adımı atlayarak direkt ‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ hedefindeyseniz sonuç çok da iç açıcı olmayacaktır.

Peki, rakiplerinizi nasıl tespit edeceksiniz ve Pazar araştırmasında neye dikkat etmeniz gerekecek? Gelin daha yakından bakalım. Öncelikle Google arama motorundan faydalanın, sonuçlarda karşınıza çıkan rakiplerinizi araştırın. Bu noktada en önemli konulardan biri de yorumlardır, yorumları mercek altına alın. Müşterileri genelleyerek nasıl iletişim kurduklarına bir bakın. Hedef kitle olarak belirlediğiniz kişilerin hangi hesaplarla etkileşime girdiğini araştırın.

Size Ait Bir Ses Tonu Ve Konuşma Şekli Seçin…

Öncelikle ne siz ne de markanız herkese hitap edemez, yaşayan herkes sizin müşteriniz olamaz. Bu maddeyi göz önünde tutun. Diğer yandan da gerek paylaşımlarınızda gerekse müşterilerinizle kuracağınız iletişim esnasında tek tip şeklinde hareket etmeye özen gösterin. Ya samimi olun ya da kurumsal. Her müşteriyle aynı şekilde konuşmaya dikkat etmenizin yanı sıra bu noktada ses tonunuzda bir hayli önemlidir.

Markalaşmanın tanımı yapılırken siz odada yokken hakkınızda konuşulanlar şeklinde ifade edilir. İnsanlarla sık sık iletişim kuracağınız için bu noktada da eleştirilebilecek olduğunuzu da göz önünde bulundurun. Açıklamalarınızdan tutun da Instagram biyografinize kadar aynı ses tonu ve tutarlı konuşma şeklinizle iletişim kurmalısınız.

İlgi Çekici Paylaşımlar Yapın, Tekdüzelikten Uzaklaşın…

Belirli bir konu hakkında hizmet önemsemeden paylaşım yapıyorsanız büyümeniz daha kolaydır. Kullanıcılar direkt ürün görmekten bir hayli rahatsız oluyor. Bundandır ki influencerlar değişik şekillerde içerik üretiyor. ‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ hedefinde olan kişilerin ilgi çekici içerikler üretmeleri hanelerine ‘+’ puan olarak yansıyacaktır.

‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ gerçekleştirme istiyorsanız sadece post paylaşıp geçmeyin. Instagram’ın size sunduğu hizmetlerden faydalanın; reels çekin, IG TV’den içerik paylaşın. Eğer ilgi çekici paylaşım yapabilirseniz bununla birlikte de izlenme sayınızı artırırsınız. Hikâyeler kısmında yer alan anket ve kaydırmaları aktif olarak kullanmanızı öneriyorum. Çünkü bu da takipçilerinizin sizinle etkileşime geçmesine yönelik bir harekettir.

İşletme Ya Da Markalar Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma İçin Ne Yapabilir?

Instagram uygulaması sayesinde işletmeniz ya da markanızın daha bilinir olmasını sağlamak istiyorsanız, bunun yanı sıra satışlarınızda artsın hedefindeyseniz profiliniz bu noktada çok önemli. ‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ hedefinde olan kişiler kendilerini yansıttıkları profillerini çok düzgün yansıtmalılardır.

Eğer markanız sadece size ait ve sizin adınızdan oluşuyorsa profil resminizde kesinlikle yüzünüzün görüneceği net bir fotoğraf olmalıdır. Bu sırada markanın renklerini de göz ardı etmemelisiniz. Eğer hesabı bir işletme hesabı olarak açacak ve kullanacaksanız logonuzu profil fotoğrafı olarak 1080×1080 pikselde ayarlayıp güncelleyebilirsiniz.

En Kritik Nokta; Biyografi!

Instagram biyografi kısmınız için size 150 karakterlik bir hak tanıyor. Bu 150 karakterin hepsini doldurmanız anlamına gelmiyor tabii ki. Biyografi kısmında, ne yaptığınızı ve neden yaptığınızı belirttikten sonra kimlere satış yaptığınızı açıklayın ve ‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edin.

Biyografi kısmında emojiler kullanarak hesabınızı daha ilgi çekici bir hale getirebilirsiniz, ancak bu markaya ya da işletmeye uymuyorsa yapmak için kendinizi zorlamayın. Yukarıdaki satırlarda nasıl bir dil kullanacağınızın ne denli önemli olduğuna değinmiştim. Eğer kurumsal bir dille ilerlemek istiyorsanız profilinizin biyografi kısmını bu şekilde düzenleyin. Yok, daha samimi bir marka ya da şirketiz diyorsanız bu noktada emojilerden faydalanabilirsiniz.

Kullanıcı Adı Oldukça Önemli!

İsim kısmı hem bireysel hem de şirket hesaplarında büyük önem arz etmektedir. Kullanıcılar arama kısmına girdikleri takdirde anahtar kelimelerle arama yapmaya daha yatkındır. Kullanıcı adı kısmında markanızın ya da kendinizin adını kullanmanız ‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ noktasında sizi başarıya götürecektir.

Değişik kelimeler kullanmamaya ancak vurucu isimler tercih etmeye çalışın, profiliniz zaten sizin ne yaptığınızı ve kimleri hedef kitle seçtiğinizi belirtecek, o yüzden de isim konusunda olabildiğince sade olmaya çalışın. Örnek vermem gerekirse kesinlikle kendimi örnekleyebilirim! Instagram hesabıma göz atabilirsiniz.

Öne Çıkarılan Hikâyeleri Aktif Kullanın…

Instagram getirdiği son güncellemelerle birlikte ‘Sosyal Medyada Organik Takipçi Artırma’ noktasında aslında kullanıcılara destek sağlıyor. Seçeceğiniz görsellerin yanı sıra kendinizi burada da ifade edin. Müşteri memnuniyetlerini paylaşmayı sakın ihmal etmeyin. Bunları yaparken de karışıklığa sebep vermeyin ve uyum içerisinde ilerlemeye gayret gösterin.

Sizleri etiketleyen gerçek kişilerin hikâyelerini öne çıkarılanlara eklemeniz mantıklı olacaktır. Bunun haricinde ise genel olarak profil uyumu yakalamaya çalışın. Markanıza ya da şirketinize ait genel renkler varsa onları kullanmanızı öneririm. Her öne çıkan hikâyeye içeriğine göre bir isim verin.

Doğru Hastagler Sayende Erişilebilirliği Artırın!

Sizi ve içeriklerinizi en çok etkileyip öne çıkaracak hastagleri bulabilmek için, Instagram’ın arama kısmına sektörünüzü yazın ve öne çıkaran içeriklerin açıklama kısmında yer alan hastagleri kendinize örnek alın. Daha az kullanılmış ancak hedef kitlenizin dikkatini çekecek etiketler kullanmaya özen gösterin. Daha net hastagler erişilebilirliğinizi artırır. Bütçeniz uygunsa ayda bir kez ücretli reklam çıkabilirsiniz.

Bugünlük bu yazımızı yavaş yavaş noktalayalım diye düşünüyorum. Aslında daha çok değinmek istediğim konu vardı ancak bu makalemi burada sonlandırmak durumundayım. Umarım bu bilgiler işinize yarayabilir. Kendinize çok iyi bakın, görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu