Dijital PazarlamaUncategorizedYaşam Tarzı

Trendyol Influencer Olma

Merhabalar değerli okurlarım, bugün sizlerle birlikte Trendyol Influencer Olma konusunda konuşacağız. Son dönemde arama motorlarına sıklıkla sorulan Trendyol Influencer Olma başlığı, tarafıma da sık sık yöneltildiği için sizinle birlikte Trendyol Influencer Olma noktasında konuşalım istiyorum. Hazırsanız, Trendyol Influencer Olma konusunu enine boyuna değerlendirelim!

Trendyol 35 milyondan daha fazla üyesine 12bin kişiden daha fazla sayıda çalışanıyla hizmet vermekte olup Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından birisidir. Her gün milyonlarca ziyaretçisini ağırlayıp ciro rekorları kıran bu e- ticaret sitesinde Influencer olmak isteyen kişilerinde sayısı bir hayli fazla. Hal böyle olunca da Trendyol Influencer Olma konusunda araştırmalar son hızıyla sürmekte. Peki, Trendyol Influencer Olma nasıl yapılır?

İlgili Makaleler

Trendyol Influencer Olma Şartları

Trendyol Influencer Olma konusunda yapılan araştırmaların sonucunda belli başlı kriterlere sahip olmanız gerektiğini açıkça görebilirsiniz. Yalnızca para harcamak ve tüketici olmak değil, aynı zamanda da gelir elde etmek isteyen kişiler Trendyol Influencer Olma noktasında aşağıdaki şartları gerçekleştirmelidir. Peki, Trendyol Influencer Olma şartları nelerdir?

 • Sosyal paylaşım sitesi Instagram hesabınızda en az 10.000 kişilik organik bir takipçi kitlesine sahip olmanız gerekmektedir. Hesabınızda yer alan takipçilerinizin bot olmaması ve tamamen organik yollarla hesabınızı takip etmesi gerekmektedir.
 • 18 yaşından küçük olan kişiler Trendyol Influencer Olma konusunda ne yazık ki ilerleyemezler.
 • Trendyol Influencer Olma şartları arasında fatura kesebilmek ya da fatura kesebilen bir ajansla süreci yönetmek gerekir.
 • Başvuru sırasında kullanılan bilgilerle eşleşen bir IBAN numarasının da olması gerekmektedir.

Yaklaşık olarak 10 iş günü sürecinde başvurunuz değerlendirilir ve Trendyol Influencer Olma konusunda olumlu ya da olumsuz bir sonuç tarafınıza iletilir. Bu noktada yapmanız gereken en önemli adım ise Trendyol Influencer Olma başvuru sürecinde sosyal paylaşım hesabınız Instagram profilinizin, herkese açık konumda olması beklenmektedir. Trendyol Influencer Olma sürecinde hesabı gizli konumda olan kişilerin başvuruları otomatik olarak reddedilir ve Trendyol Influencer Olma noktasında ilk adımdan elenirler.

Trendyol Influencer Olma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trendyol Influencer Olma konusunda geçerli şartları sağladıktan sonra başvuru yapmanız için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şu şekildedir;

 • Trendyol’un resmi sitesine girerek (https://www.trendyol.com/influencerbasvuru) kısmına tıklamanız gerekmektedir.
 • Karşınıza açılan sayfada Trendyol Influencer Olma şartları tekrardan sizlere hatırlatılmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler ise açılan penceredeki formu doldurmalı. Tarafınızca doldurulması beklenen formda yer alan alanlar ise şu şekilde; Adı- Soyadı, T.C Kimlik No, Telefon Numarası, E-Posta adresi, Trendyol Uygulama E-Postası, Doğum Tarihi, Açık Adres, Instagram Hesap Adı, TikTok hesap Adı, Üst Beden Bilgisi, Alt Beden Bilgisi, Ayakkabı Numarası, Hangi Kategoride Paylaşım Yapacağınız, Daha Öncesinde Bir Markayla Influencer İş Birliğiniz Olup Olmadığı.
 • İkinci adımda sıraladığımız bilgilerin tam ve eksiksiz şekilde işlendiğine emin olduktan sonra sayfanın en alt kısmında; “Kişisel verilerin korunması koşullarını ve davranış kurallarını okudum ve kabul ediyorum” kutucuğunu işaretlemeniz gerekmekte. Sonrasında sayfanın en alt sağ kısmında bulunan turuncu renkli “Başvuruyu Tamamla” kısmına basınız.
 • Gerekli incelenme yapıldığında ve Trendyol Influencer Olma süreciniz olumlu sonuçlandığında tarafınıza iki haftalık bir süreç içerisinde dönüş sağlanmaktadır. Belirtilen süre içerisinde bir dönüş yapılmadığı takdirde sürecin sizin için olumsuz sonuçlandığını ve Trendyol Influencer Olma başvurunuzun reddedildiğini anlayabilirsiniz.
 • Başvurunuz olumlu sonuçlandıysa Trendyol Influencer Olma yolunda hesabınızda “Belge Yönetimi” sayfası aktif hale geçecektir. Bu noktada Trendyol sözleşmesini indirip imzalamanız ve tarafınıza iletilen adrese sözleşmeyi kargo aracılığıyla göndermeniz gerekmektedir.
 • Sözleşmeyi kargo aracılığıyla Trendyol’a ilettikten sonra, Trendyol Influencer Olma konusunda faturalama işlemini nasıl gerçekleştireceğiniz sorulacaktır. Kendi faturanızı kendiniz kesecekseniz bunun için şahıs şirketi kurmanız gerekecektir. Bu noktada ilerlemek ister ve Trendyol Influencer Olma konusunda faturanızı kendiniz kesmeye karar kıldıysanız “Belge Yönetimi” sayfasından “Kendi Faturamı Keseceğim” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu şekilde ilerlerseniz tarafınızdan; Şirket İsmi- Şirket Adresi, Vergi numarası vb. verileri girmeniz istenecektir.
 • Trendyol Influencer Olma sürecinde kendi faturanızı şahıs şirketi açmak yerine bir ajansla çalışarak yürütmek isterseniz, Trendyol bu noktada influencerlara destek sağlıyor. Yine, “Belge Yönetimi” sayfasından “Ajansla Çalışıyorum.” Seçeneğini işaretlediğiniz takdirde, Trendyol’a kayıtlı olan ajanslar karşınıza çıkıyor. Bu noktada tercih ettiğiniz ajansla birlikte bir influencer sözleşmesi yapmanız beklenmektedir. Tarafınıza gönderilen influencer sözleşmesini taratıp, daha sonrasında da “Belge Yönetimi” sayfasından çalıştığınız ajansı seçip yüklemenizi yaptıktan sonra Trendyol’a göndermeniz gerekmektedir. Bu şekilde Trendyol Influencer Olma noktasında gerekli tüm işlemleri gerçekleştirmiş olacaksınız.

Trendyol Link Paylaşım Kuralları

Trendyol Influencer Olma konusunda gerekli işlemler tamamlandıktan sonra yapmanız gereken linklerinizi hazırlayıp paylaşmak olacaktır. Bu konuda Trendyol Influencer Olmak isteyen kişilere link paylaşımı için belirli kısıtlar koymakta. Bu kısıtlamalara uymayan kişilerse gelir elde edememektedir. Peki, Trendyol Influencer Olma konusunda ne gibi kısıtlamalar mevcut? Gelin, biraz daha yakından bakalım.

Öncelikle, Trendyol Influencer Olma konusunda Trendyol tarafından resmi olarak influencer kabul edilmiş kişiler 24 saat içerisinde maksimum olarak 8 adet link içeren paylaşım yapabilirler. 8 link sayısını geçen influencerlar, daha fazlasında paylaşım yapmaları ve gelir elde etmeleri halinde hak edişleri taraflarına yansımaz.

Trendyol Influencer Olma sürecinde yukarıda değinmiş olduğum 8 link paylaşım sınırı, Trendyol Yemek, Trendyol Dolap ve Trendyol Hızlı Markette geçerli değildir.

Paylaşım yaptığınız linklerin hanenize yazılması ise her ayın 1. Gününden itibaren bir gün önceki günün sonuçlarının yer aldığı performans takip maili, influencera iletilir. Bahsetmiş olduğum hak ediş raporları linkten ilk satış gerçekleştiği günden itibaren taraflara gönderilmektedir.

Trendyol’da yalnızca link içi değil aynı zamanda link dışı satışlarda influencerların hak edişlerine yansır. Peki, bu link içi ve link dışı kazanç nedir? Öncelikle influencerın oluşturduğu link paylaşımları içerisinden satışı yapılan ürünler içerisinden ürün alındığı takdirde hak ediş raporlarına bu kazanç, link içi gelir olarak yansımaktadır. Influencerların yaptıkları link paylaşımının içerisinden ürün alınmaz ancak o link bağlantısı sayesinde Trendyol sayfasına girilir ve o şekilde ürün alınırsa, bu da influencerın hanesine link dışı kazanç olarak yansır. Bu süreç Trendyol tarafından 6 saat olarak belirlenmiştir.

Trendyol Influencer Olma Komisyon Oranları

Biraz önce bahsetmiş olduğum link içi ve dışı kazançlar, Trendyol Influencer Olma konusunda komisyon oranlarına da etki etmektedir. Paylaşmış olduğunuz link içerisinden yönlendirilen ürünlerden ürünlerden birisinin satışı geçekleştiği takdirde, ürünün satış fiyatı üzerinden komisyon oranınız %15 olarak hak edişinize yansır. Paylaşım yaptığınız ürünlerin haricinde Trendyol’dan başka bir ürün alınırsa bu ürünün fiyatından da %5 oranında komisyon kazanırsınız.

Elektronik kategorisi adı altında yer alan, link içi ve dışı fark etmeksizin her kazancınızın komisyon oranı %2’dir. Altın kategorilerinde ise herhangi bir komisyon influencerlara verilmez.

Trendyol Dolap, Trendyol Hızlı Market ve Trendyol Yemek’te sabit bir komisyon oranı yok. Trendyol hesabınıza giriş yaptıktan sonra influencer paneliniz üzerinden güncel komisyon oranlarına ulaşmanız mümkündür.

Bu yazımda sizlere Trendyol Influencer Olma noktasında bilgi vermeye çalıştım. Umarım okurken sizde benim kadar keyif almışsınızdır. Görüşmek dileğiyle!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu