Dijital Pazarlama

Sosyal Medyada Bot Takipçi Zararlı Mı?

Merhabalar değerli okurlarım, bugün sizlerle birlikte kolaya kaçanların tercihi olan, Sosyal Medyada Bot Takipçi Zararlı Mı? Sorusunun yanıtını bulacağız. Son zamanlarda sosyal medya kullanımı ve kullanıcı sayısı git gide artmakta. Buna bağlı olarak da sosyal medya kullanıcıları tarafından arama motorlarına “Sosyal Medyada Bot Takipçi Zararlı Mı?” sorusu yöneltiliyor. Sosyal medyada havadan takipçi kazanmak normal midir? Sadece para vererek influencer olabilir misiniz? Gelin, Sosyal Medyada Bot Takipçi Zararlı Mı? Sorusunun cevabına daha yakından bakalım…

Gittikçe gelişen dünyada internet ve sosyal medya kullanımı bir hayli artmış vaziyette. Bundan dolayı da birçok kişi influencerlık adı altında hayatımıza girmiş olan yeni bir mesleğe adım attı ve gelir elde etmeye başladı. Influencerlık sürecinin en kilit noktasıysa takipçi sayısı. Hal böyle olunca da kullanıcılar bot takipçi satın almaya ve Sosyal Medyada Bot Takipçi Zararlı Mı? Sorusunu sorgulamaya başladı.

İlgili Makaleler

Küçük ya da büyük olması fark etmeksizin bir şekilde satış yapmak isteyen ve sosyal medyadan gelir kazanmak isteyen her kişi Instagram’ın kendilerine sunacağı imkânlardan faydalanmak istiyor. Bu imkânlardan faydalanabilmek ve satış ortağı olmak içinde belirli bir takipçi sayısına sahip olunması gerekmektedir. Bu konuda kullanıcıların aklına gelen ilk yöntemlerden birisi olan bot takipçi satın almak konusuysa kolay gibi görünse de birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Peki, nedir bu sorunlar? Sosyal Medyada Bot Takipçi Zararlı Mı?

Kullanıcıları Bot Takipçiye Yönelten Etkenler

Sosyal paylaşım sitesi Instagram artık adeta bir gövde gösterisi merkezine dönüşmüş halde. Her şeyin en güzelinin paylaşıldığı, kimsenin kalitesiz tek bir ürün kullanmadığı ya da bir an olsun çirkin olmadığı bu mecra insanın psikolojisini bozuyor desek yeridir. Düşünsenize bir! Herkes hep fit, hep geziyor ve hep mutlu. Bu mümkün mü? Ya da gerçek mi?

Bu kadar mükemmeli konuştuğumuz platformlarda takipçi sayıları da haliyle ilgi çekiyor. Profile ilk girdiğimiz andan itibaren dikkatleri üzerine çeken o takipçi sayısını artırmaksa pek de kolay değil. Düzenli ve ilgi çekici içerikler oluşturana kadar bot takipçi almak, kullanıcılara çok daha kolay geliyor. Neden gelmesin ki kolay yoldan ücretli ya da ücretsiz bir şekilde kitle oluşturup ego tatmin etmek herkese çekici gelir.

Diğer kullanıcıların ve iş birliği yapmak istenen firmaların dikkatini çekmek istemek de, takipçi sayısının artırılmak istenmesinde en önemli etkenlerden biri. Bu isteğin temeline inecek olursak tamamen influencer marketing yapma amacıdır denebilir. Sosyal medyada influencer marketing yapacak firmalar hedef kitleyi önemser ve bu kitle ne kadar geniş olursa iş birliği yapma ihtimali de o kadar yükselir.

Bahsetmiş olduğumuz bu sebeplerin haricinde takipçi ve iş ortaklarına güven duygusu aşılmak isteyen ve hedef kitlesinin aklında soru işareti bulundurmak istemeyen kişiler de bot takipçilere yönelmekte. Zaman zaman para karşılığında bazen de ücretsiz olarak hesaplarına bot takipçi yönlendirmelerinin sebeplerinden birisi de budur.

Tüm bu saymış olduğumuz sebepler yüzünden kullanıcılar, takipçi sayılarını artırmak istemektedirler. Bu isteği normal karşılamakta sıkıntı yok ancak bot takipçilerin size faydadan çok zarar sağlayacağını bilmelisiniz. Bu soruna çok uzak olmayan ve sorunlar doğurabileceğinin farkında olan kişiler tarafında sorulan Sosyal Medyada Bot Takipçi Zararlı Mı? Konusuna değinelim.

Bot Takipçi Kime Denir? Hesabınıza Zarar Verir Mi?

Günümüzde popülarite kelimesinin karşılığı olarak, sosyal paylaşım sitesi Instagram’da sahip olduğunuz takipçi sayısı desek çok da yanlış bir ifade kullanmış olmam diye düşünüyorum. İşletme hesabı değil de kişisel bir hesap kullanmaktaysanız ve firmalarla iş birliği içerisine girmek istiyorsanız takipçi sayınızı yüksek tutmak neredeyse bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

Bahsetmiş olduğum bu zorunluluğu en ünlü e-ticaret siteleri olan; Hepsiburada, Trendyol ve Çiçek Sepeti’nde görmeniz mümkün. İş birliği yapacakları ve sosyal medyanın gücünü kullanacak satış ortakları seçerken öncelikli hedefleri, belirli bir takipçi sayısının üzerinde olan kişilerden oluşmakta. Bunun nedeniyse tabi ki reklamlarını yapabilmek ve satışlarını artırabilmek.

Bot takipçi ne demektir? Sosyal Medyada Bot Takipçi Zararlı Mı? Gibi soruları, arama motorlarına yönelten kullanıcıların karşılaşabileceği birçok seçeneğin mevcut olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Organik bir takipçi kitlesine ulaşabilmek, çok farklı bir durum olmadığı koşulda aylar hatta yıllar bile alabilir. Bot takipçilere gelinceyse işin rengi değişiyor. İster Türk ister yabancı hatta kadın ve erkek olarak bile satın alabileceğiniz milyonlarca bot hesap mevcut.

“Sosyal Medyada Bot Takipçi Zararlı Mı?” Sorusuna “Evet” cevabını verdiren en önemli nedenlerden birisi de etkileşim oranınızın düşeceği gerçeği. Sosyal medya platformlarında sizin kadar herkes de bot takipçi alınabileceğinin farkında ve bot takipçi mi değil mi anlamak için de etkileşim oranlarınıza göz atmakta. Bir nevi doğal olup olmadığını tek bakışta anlayabiliyorlar.

Buna örnek vermemiz gerekirse iş birliği yapmak isteyen bir firmanın radarına düştünüz ve sizinle affiliate marketing yapmak düşüncesinde. Bundan dolayı da iş sürecini hayata geçirmeden hemen önce sizin hesabınıza bir göz attı ve gördüğü şey tamamen bot olarak artırılmış takipçi sayısı! Siz olsanız kendinize güvenip iş yapar mıydınız?

Bu bahsettiğim örnekten sonra sizlere bir de Instagram’ın ne kadar akıllı olduğundan bahsetmek istediğim bir konu var. O da şu ki; Instagram, algoritması gereği bot takipçilerinizi bir süre sonra tespit edip silmektedir. Yani, dolaylı yoldan hesabınızı yüksek bir kitleye hitap ediyormuş gibi göstermek isterken verdiğiniz paralar da çöpe gidecektir. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Bot Takipçi Satın Alıp Hesabınızı Mahvetmeyin!

Hesabınızı daha büyük hale getirmek için yaratıcı içerikler üretmek ya da akımlara uymak yerine daha kolay bir yolu tercih edip bot takipçi satın aldığınız takdirde başınıza gelmesi muhtemel bütün felaket senaryolarını yazdım. Ancak hala “ Yok Mert’cim, ben belamı bulmadan rahat edemem ille de alacağımı bu takipçileri…” diyorsanız karşılaşabileceklerinizi maddeler halinde bir daha yazacağım.

  • Tamamen sahte olduğu ayan beyan bir profile sahip olursunuz bu da etkisiz ve güvenilmez imajı çizer
  • Paylaşım yaptığınız ya da yapacağınız her gönderide alabileceğiniz etkileşim oranları tabanla aynı seviyede seyir edecek.
  • Geri dönüş yapabilmek adına yaptığınız her paylaşım, kör birine dünyayı anlatmaya benzeyecek. Yani, beklediğiniz dönüşlerden hiçbirini alamayacaksınız.
  • Kurumsal bir imaj sizin için hayalden öteye geçemeyecek, oluşturabilme ihtimalinizin olduğu profil ise imajınızı zedelemekten başka bir işe yaramayacak.
  • Belirli bir miktarda verdiğiniz reklam ücretleriyse tamamen boşa gidecek.
  • Satın aldığınız bot takipçiler bir süre sonra Instagram algoritması sonucunda fark edileceği için silinecek ve beklenmedik bir zamanda yükselen takipçi sayınız bir anda düşüş gösterecek.

Yukarıda teker teker sıralamış olduğum örnekler de size yeterli gelmiyor ve ille de bot takipçi satın almak istiyorsanız bu saatten sonra günah benden gitti dostlarım! Az olsun ama bizim olsun öz olsun mantığından şaşmamanız gerektiğine inanıyorum.

Elimde geldiğince Sosyal Medyada Bot Takipçi Zararlı Mı? Sorusuna verilebilecek en mantıklı ve işinize yarayabilecek yanıtları vermeye gayret gösterdim. Umarım sizler için de keyifli ve bilgilendirici bir yazı olmuştur. Kendinize çok iyi bakın! Görüşmek üzere…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu