Dijital Pazarlama

Influencer Marketing Nedir?

Merhabalar değerli Mert Kahya okuyucuları! Bugün sizlerle birlikte Influencer Marketing Nedir? Konusunda bilgi paylaşımı yapacağız. Son zamanların arama motorlarına en sık yöneltilen sorulardan birisi olan Influencer Marketing Nedir? Konusunda ihtiyacınız olan her türlü bilgiye erişeceğiniz ve aklınızda oluşan sorulara cevap bulabileceğiniz yazımıza hazırsanız başlayalım!

Hem teknolojinin her geçen gün gelişmesiyle hem de tüm dünyayı etkisi altına alan ve alışkanlıklarımızı baştan aşağıya değiştiren koronavirüs sürecinden sonra, sosyal medya deyim yerindeyse elimiz ayağımız oldu. Artık değişen tüm alışkanlıklarımızın ortak noktası haline gelen sosyal medya sayesinde, yalnızca tüketici değil aynı zamanda da satış ortağı olmak isteyen kişiler Influencer Marketing Nedir? Sorusunun cevabını araştırmaya koyuldular. Bu noktada da gerek arama motorlarına gerekse dijital pazarlama noktasında yetkin olan kişilere Influencer Marketing Nedir? Sorusu sıkça soruldu. Peki, Influencer Marketing Nedir? Gelin, daha yakından bakalım.

İlgili Makaleler

Influencer Marketing Nedir? Süreç Ne Şekilde İlerler?

Influencer Marketing Nedir? Konusunda araştırma yapan kişilere, Influencer Marketing Nedir? Sorusunun cevabını anlatmaya hep belirli şekilde başlarım. Sosyal medya siteleri aracılığıyla yüksek takipçi kitlesine sahip olabilmiş, tükettiği ürün ya da hizmeti olduğu gibi açıklayan kişilerin içerisinde yer aldığı süreçtir.

Influencer Marketing Nedir? Sorusuna verdiğimiz cevabı biraz daha detaylandıracak olursak; hedef kitlesini etkisi altına alabilmiş ve kendisine güven duyulmasını sağlamış kişilerin profilleri incelenerek, etkileşimleri de göz önünde bulundurulmasıdır. Bu şekilde ilerleyerek sosyal medya kanalları aracılığıyla yapılan çalışmaların tümü Influencer Marketing Nedir? Sorusunun yanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sosyal medya aracılığıyla gelir elde edilebildiğini fark eden sosyal medya kullanıcıları Influencer Marketing Nedir? Sorusu üzerinde daha çok vakit harcamaya başladı. Eski zamanlarda birbirlerine terlik ya da deterjan öneren teyzelerimizin güncel hali resmen şuanda sosyal medyada ilerliyor. Oldukça kolay bir şekilde kullandıkları ürünleri takipçileriyle paylaşan influencerları gören ve kazançlarını fark eden kullanıcılar da haliyle Influencer Marketing Nedir? Sorusu üzerine düşünmeye aynı zamanda da cevap bulmak için arayışlara başladı.

Günümüzün en popüler meslek gruplarından birisi olan ve herkesin imrenerek baktığı popüler sosyal medya kullanıcıları, yani influencerlar doğrudan pazarlama stratejileri uygulamıyor. Aksine dolaylı yoldan stratejilerle hem marka bilinirliklerini artırıyorlar hem de satışların yükseltilmesini hedefliyorlar. Bu çabayı da tabi ki markaların karakaşına kara gözüne yapmıyorlar. Markaya kazandırdıkları her gelirden influencerlar da nasiplerini alıyorlar.

Tam bir kazan kazan sistemi olan bu yöntem Influencer Marketing Nedir? Sorusunun da cevabını en net şekilde araştıranlarla paylaşmış oluyor. Peki, her isteyen Influencer Marketing yapabilir mi? Ya da Influencer Marketing Nedir? Sorusunun cevabını bulan kişilerin hepsi bu sürece dâhil olabiliyor mu derseniz cevabım hayır olacak. Her marka her influencerla çalışmıyor ve bu noktada da oldukça ince eleyip sık dokuyorlar. Gelin, Influencer Marketing Nedir? Sorusunun cevabını bulduğumuz yazımızda biraz da bu kriterlere göz gezdirelim.

Influencerlarla İşbirliği Yapmak İsteyen Markaların Dikkat Ettikleri Konular

 • Her marka, Influencer Marketing Nedir? Sürecinde birlikte çalışacakları iş ortaklarının hem markaya hem de vizyonlarına uygun olmasını ister. Bu konuda oldukça haklı olan tarafların aynı zamanda hedef kitlelerinin de markaya ya da pazarlanan hizmete uyum sağlaması beklenir. Özetle pazarlanılmak istenen ürün ya da hizmetle birlikte iş sürecini birlikte yönetecekleri influencerların da hedef kitleleri arasında uyum yaratması beklenir.
 • Influencer Marketing Nedir? Sürecinde hedef kitlesini iyi tanıyan ve bu yolda da onlarla birlikte etkili iletişim kurmayı başaran influencerlar, tercih sırasında üst basamaklarda yer alır.
 • Yalnızca takipçi sayısının önemli olmadığı Influencer Marketing Nedir? Sürecinde sayıdan ziyade aradaki etkileşim daha önemlidir. Bu da Influencer Marketing Nedir? Yolunda işbirliği yani satış ortaklığı yapılacak influencerın seçilmesi konusunda kritik unsurlardan birisidir.
 • Yalnızca reklamla değil organik bir şekilde de o derya deniz mecralarda bir şekilde kendini göstermeyi başaran influencerlar Influencer Marketing Nedir? Konusunun cevabı olan iş akış sürecinde tercih edilme olasılıkları bir hayli yüksektir.
 • Kendilerine özgü ve eğlenceli ya da dikkat çekici içerikler üretebilen influencerlar daha çok tercih edilir. Hem markanın vizyonunu yansıtıp aynı zamanda da farklı bir bakış açısıyla sosyal medya platformlarında kendilerini göstermeyi başaran kişiler, markaların öncelikli tercihidir.

Dünya Devi Firmaların Influencer Marketing Yapmasındaki Sebep Nedir?

Yıllara meydan okumuş, gün geçtikçe hem kendilerini hem de cirolarını büyütebilmiş olan dünya devi birçok firma da Influencer Marketing sürecinde yer alıyor. Diğer pazarlama kampanyalarına göre maliyet açısından çok daha düşük olan Influencer Marketing sürecinde bu firmaların neden yer aldığına bir göz atalım istiyorum.

Öncelikle dünya devi dediğim anda aklınızda birçok firmanın canlandığının farkındayım. Bu kadar büyük olup aynı zamanda da reklam bütçesi kısmında sıkıntı yaşamayan bu firmalar sizce neden Influencer Marketing sürecinde yer alıyordur? İlk akıllara gelen maddiyat seçeneği direkt elendi. Influencer marketing sürecinde oldukça önemli olan bu firmalar aslında genel olarak trendleri yakalamak ve işlerin artık sosyal medya aracılığıyla ilerlediğini fark ediyorlar. Hal böyle olunca da büyük küçük fark etmeksizin firmalar Influencer Marketing sürecine dâhil oluyorlar.

Influencer Marketing Nedir? Ve neden yapılmalıdır noktasında araştırmaya giden kişiler süreçte influencerların da neden bu kadar ön planda tutulduğunu merak ediyor. Bu konuda üç ana başlıktan bahsetmemiz mümkün.

 • Sosyal Erişimin Arşa Çıkması! Sosyal medyanın kralları influencerlar sosyal medya aracılığıyla kitleleriyle geçtikleri etkileşim sayesinde milyonlarca kişiyi küçücük ekranların ardından etkileyebiliyorlar.
 • Hem ilgi çekici hem de akılda kalıcı içerikleriyle pazarlama tekniklerini resmen baştan yaratan influencerlar, geleneksel satıştan uzaklaşarak modern şekilde satış odaklı ilerleyerek firmaya katkı sağlar.
 • Influencerların işi kitleleri etkilemek olduğundan dolayı takipçileriyle iletişime geçme yolları da oldukça önemlidir. Kendisini iyi ifade edebilen ve kitlesiyle güçlü etkileşimler kurabilen kişiler insanlara güven aşılamalarının yanı sıra etkileme potansiyellerinin de farkında olarak hareket ederler.

Influencer Marketing Sürecinde Kritik 4 Adım!

 • Influencer Marketing Nedir? Sürecinde hangi influencerla çalışacağınızı belirleyin. Elinizde muhakkak birden çok seçenek olsun.
 • Influencerlarla çalışmanız marka bilinirliğini artırırken aynı zamanda kazancınızı da yükseltecek olan influencerların markanıza uygun olup olmadığından emin olun.
 • Hedef kitle noktasında azla yetinmeyin. Hedef kitleleri araştırın size ya da firmanıza aynı zamanda da pazarlamak istediğiniz hizmete uygun hedef kitlesi olan kişileri gözetin. Önceliğiniz bu isimler olsun.
 • Son olarak da influencerlar ile sağlam bağlar kurmaya gayret gösterin. Özel günlerini atlamayın ki sizlerle bir gönül bağı oluştursunlar ve otomatik olarak marka savunucusu haline gelsinler. Taraftar ruhunu aşıladığınız takdirde, Influencer Marketing Nedir? Sorusunun cevabını en verimli şekilde alacağınıza şüpheniz olmasın.

Bu satılarda Influencer Marketing Nedir? Başlıklı makalemizin yavaş yavaş sonuna geliyoruz. Adım adım Influencer Marketing Nedir? Sürecini sizlerle yakından incelemek istedim. Temel ve en işe yarar konular hakkında konuştuğum, bilgi vermeye çalıştığım Influencer Marketing Nedir? Başlıklı makalem size yeterli gelmediyse ve hala aklınızda Influencer Marketing Nedir? Konusunda soru işaretleriniz varsa lütfen benimle yorumlar aracılığıyla iletişime geçin! Kendinize çok iyi bakın. Görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu