Ukrayna

Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem

Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem başlıklı yazımdan hepinize selamlar değerli okurlarım. Normalde inanılmaz enerjik ve heyecanlı bir şekilde kaleme alıp sizlerle buluşturduğum yazılarıma bir savaş makalesi olan; Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem ile devam etmeyi inanın bende istemezdim. Tüm dünyanın gözünü kulağını kapattığı konuda ise sessiz kalmam mümkün değildi. 21.yy’da hala savaşan ve ortalığı deyim yerindeyse yangın yerine çeviren Rusya’nın yıkıcı etkilerinden kaçarken; hem videoya aldığım hem de Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem başlığı altında bilgi verdiğim makaleme hazırsanız başlayalım. İşte, Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem!

2022 yılının 24 Şubat’ında Rusya lideri Putin tarafından yapılan açıklamayla Ukrayna’nın işgal edildiği sanki çok büyük bir marifetmiş gibi televizyonlarda gösterildi. Binlerce sivilin zarar gördüğü bu savaşın başlamasının ardından birçok sivil, aynı bizler gibi Ukrayna’yı terk etmeye başladılar. Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem başlığı altında toparladığım bilgilerin tamamı ilerleyen satırlarda karşınıza çıkacak. Binlerce Ukraynalının canını kurtarmak için yerini yurdunu terk ettiği o anlarda nasıl bir yol izlediğini çektiğim videolar aracılığıyla da sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Peki, Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem nasıl ilerledi? İşte an be an yaşadıklarımız…

Savaş Yeniden Etkisini Göstermeye Başladı, Kaçmak İçin Çareler Aranıyor!

Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem arabayla çıktığımız ve yaklaşık 9 saatlik bir yolculukla başladı. Evimizdeki eşyalarımız arasından alabildiğimiz kadarını alıp Romanya’ya doğru yola çıktık. Rusların sivilleri acımasızca öldürdüğü, kadınlara ve çocuklara tecavüz ettikleri yıkılan köprüden ilerledik. Bahsetmiş olduğum köprü, savaşın ilk başladığı esnada kesinlikle kullanılabilecek vaziyette değildi. Rus askerlerinin konuşlanarak sivilleri katlettiği ve taciz- tecavüz gibi mide bulandırıcı olayların yaşandığı köprü, bu sefer şansımıza çok daha güvenliydi. Hava saldırılarının da hedefinde olmayan bu köprü aracılığıyla Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem başlamış oldu aslında.

Köprüden geçerken gördüğümüz manzara tüylerimizi ürpetmek için oldukça yeterliydi. Yıllarca dişinden tırnağından artırarak bir ev alıp yaşamını garanti altına almak isteyen insanlara acımasızca davranan Rus askerlerinden kurtulabilmek için Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem noktasında bizimle aynı sıkıntıları çeken insanları görmek gerçekten yüreğimi dağladı. İlk etapta sakince ilerlediğimiz ve baya rahat bir şekilde sınıra kadar geldiğimiz Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem yolcuğu, sınırda tıkanıp kaldı.

Romanya sınırına ihtiyaç molalarımız dâhil yaklaşık olarak 8.5 saatlik bir süre sonunda ulaştığımız Romanya sınırında ise bir hayli trafik vardı. Bizim gibi Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem konusunda yol güzergâhı olarak vizesiz olduğu için Romanya’yı tercih eden diğer vatandaşlar gibi bizde saatlerce sınırda bekledik. Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem sırasında Tiffany’de tabi ki bize eşlik etti. Tiffany’nin de meraklı gözlerle dışarıya baka baka ilerlediğimiz Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem noktasında geldiğimiz son nokta ise 4 yıldızlı temiz bir otel oldu.

12 Ekim 2022 Çarşamba günü başlayan Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem genel hatlarıyla bu şekildeydi. Hem psikolojik hem de bedensel anlamda bir hayli zorlandığımız ve canımızı da koruyarak çıktığımız bu yolculuk sırasında en dikkat ettiğimiz konu ise tabi ki vurulmamak oldu. Ukrayna sınırından çıkarak direkt Türkiye’ye dönemedik. Bunun nedeniyse yeni almış olduğumuz aracımızın belirli bir süre zarfını geçmeden Türkiye’ye giriş yapamayacak olmasından kaynaklıydı.

Eşim Anna ve köpeğimiz Tiffany ile çıktığımız Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem özetle bu şekildeydi. Yazımı ve videolarımı uzun tutmak istemedim çünkü yeni bir seride her adımımızı sizlerle paylaşıyor olacağım. Ukrayna Savaşı’ndan Kaçış Hikâyem başlıklı makalemizin bu noktada da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kendinize çok iyi bakın görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu