Dijital Pazarlama

Google ADS Hesap Ayarları Yapma

Biraz önce sizinle birlikte Google Ads Hesap Ayarları Yapma konusunda izleyeceğiniz adımları ve kullanacağınız sekmelerin ne işe yarayacağından bahsettim. Şimdi de daha öncesinde Google Ads Hesabı bulunmayanlar için hesap kurulumunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine değinmek istiyorum.

İlgili Makaleler
  • Hesap kurulumu yapmanız için atacağınız ilk adım Google Ads kısmına giriş yapmak olmalıdır.
  • Ana sayfaya giriş yaptığınız takdirde ‘Hemen Başlayın’ kısmı karşınıza çıkacaktır. Bu kısım sayesinde ilerleyen adımları izlemeye devam edebileceksiniz.
  • E-posta adresiniz ve reklam vermek istediğiniz sayfanın URL’sini gereken bölmelere işlemenizle birlikte ‘Devam’ tuşuna basarak hesabınızı oluşturmaya devam edebilirsiniz.
  • Bu adımın ardından karşınıza çıkan sayfada reklam kampanyalarını oluşturacağınız sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfada bütçe konusunda ilerlemeniz beklenecek. Kullanacağınız para birimini seçtikten sonra toplam bütçenizi de belirleyin ve ardından da ‘Kaydet’ tuşuna basın.

  • Beşinci adım olarak Google sizden hedef kitlenizi onlara sunmanızı isteyecek. Yer, Ağlar ve Anahtar Kelime alanlarından ilki olan Yer kısmını seçmenizle birlikte reklamlarınızın nerede gösterileceğini belirtmiş olacaksınız. Ülke ve şehir gibi tercihlerin yanı sıra ‘Gelişmiş Seçenekler’ kısmından da daha küçük alanları işaretlemeniz mümkündür. ‘Ağlar’ kısmına dokunduğunuz takdirde Arama Ağır ya da Görüntülü Reklam Ağı olarak iki seçenek size sunulacak. Hangi seçeneğin markanıza daha çok katkı sağlayacağına inanıyorsanız o seçeneği seçmenizde fayda vardır.
  • Anahtar Kelimeler kısmı sayesinde müşterilerinizin size ulaşabilmek için kullanacağı kelimeleri gereken alanlara doldurmanız beklenmektedir. Bu alan sayesinde eşleşmeleri de kullanabilir ve doğru işaretleyerek veriminizi artırabilirsiniz.
  • Teklif penceresinde ilerleyeceğiniz bu adım sayesinde ürün ya da hizmetle ilgili olarak sunacağınız tekliflerin belirtilen alanlara doldurulması beklenmektedir. Bu alanlar sayesinde ödemeyi taahhüt ettiğiniz en yüksek rakam sisteme işlenecektir.
  • Bu adımların ardından ‘Reklam Metni Oluşturma’ alanı sayesinde metin reklam kısmına tıklayarak, kampanyanız yani reklamınız aracılığıyla sunacağınız metni alana doldurmanız gerekmektedir. Bu kısımda size 30 karakter sınırının konulduğunu da belirtmem gerekir.
  • Dokuzuncu adımda ‘Ödeme Bilgileri’ ekranına yönlendirileceksiniz. Minimum 14 TL olarak sınırlandırılan ödeme kısmında bütçenizi belirleyerek son adıma geçebilirsiniz.
  • Sisteme işlediğiniz her bilgiyi yeniden gözden geçirmeniz gereken son adımda da sözleşmeleri okuyup işaretlemenizi gerçekleştirin. Sonrasında da reklamınızın yayınlanmasını bekleyin!

Google Ads Reklam Çeşitleri

Google Ads Hesap Ayarları Yapma noktasında sıralamış olduğum bilgilere ek olarak bir de Google Ads reklam çeşitlerine değinmek istiyorum. Google Ads aracılığıyla reklam vermek istiyorsanız ve Google Ads Hesap Ayarları Yapma işleminiz başarıyla sonuçlandıysa şimdi çok daha farklı bir konu gündeminizde olmalı. Bu konu da hangi alanda reklam vereceğiniz! Peki, reklam çeşitleri nelermiş gelin, biraz daha yakından bakalım.

En yaygın olarak kullanılan reklam çeşidi Arama Ağı Reklamları olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişiler tarafından sıklıkla kullanılan bu yöntem sayesinde hedef kitlenize metin yoluyla erişebilirsiniz. Kaliteli SEO çalışmaları sayesinde de hem marka bilinirliğinizi artırırsınız hem de cirolarınızı yükseltir.

E- ticaret sitenizdeki ürünleri ya da hizmetleri alışveriş sekmesinde müşterilerinize erişebileceğiniz alışveriş reklamları sayesinde hedef kitlenize uygun strateji aracılığıyla satışlarınızı artırabilirsiniz. Remarketing reklamları da sitenize daha önceden ziyarette bulunan kişilere tekrardan hatırlatma yapılan reklamlardır. Birçok kişi tarafından araştırılan ancak yapım noktasında büyük firmaların tercih ettiği görüntülü reklamlar da Google Ads reklamları arasında yer almaktadır. Öte yandan YouTube reklamları da kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Siz de Google Ads Hesap Ayarları Yapma adımından sonra hangi reklam yöntemini kullanacağınıza firma ya da markanızı göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

Google Ads Hesap Ayarları Yapma başlıklı makalemizde sizlerle birlikte Google Ads hesap oluşturma ve reklam çeşitlerinin yanı sıra Google Ads Hesap Ayarları Yapma konusunda da bilgi verdim. Umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur. Google Ads Hesap Ayarları Yapma konusunda hala soru işaretleriniz varsa ve Google Ads Hesap Ayarları Yapma noktasında biraz daha bilgi sahibi olmak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu