Markalaşma

IKEA’dan Suyu Geri Dönüştüren Duş Sistemi

IKEA’dan Çevreci Tasarım

Son dönemlerde çevre dostu projeleri sıkça duyuyoruz. Bugünkü yazımızda bu projelerden birine imza atan IKEA ile ilgili.

IKEA geride yaşanabilir bir dünya bırakmak adına büyük firmalar çevre dostu sistemler tanıtmaya ve üretmeye başladı. IKEA bu firmalardan bir tanesi oldu. IKEA, Danimarkalı Flow Loop ile bir proje tasarlayarak su tasarrufu sağlayan yeni bir sistem tasarladı. Gelin bu sisteme yakından bakalım.

İlgili Makaleler

 

IKEA’dan Suyu Geri Dönüştüren Duş Sistemi

2020 yılından bu yana yapılan çalışmaların bugünlerde sonuç bulmasıyla birlikte geliştirilen aparat normal bir duşa kıyasla su tüketimini yüzde 80’e kadar azaltırken enerji kullanımını da yüzde 70’e kadar azaltıyor.

Mobilya devi olarak bilinen IKEA, duştaki suyun kapalı döngü sisteminde geri dönüştürüleceğini açıklamasının yanında duş alırken harcanan su sıkıntısının çözümünün farklı prototipleme aşamasından oluştuğunu belirtti. Yapılan açıklamalarda Flow Loop’un IKEA ile geliştirmiş olduğu duş çözümü; virüs, bakteri ve diğer mikroorganizmaların yüzde 99,999’unu öldürebilen UV ışığına dayalı arıtma konfigürasyonuna sahip. İki katmanlı filtrasyon, mikro partiküllerin tutulmasına yardımcı olarak oldukça temiz bir banyo suyu sağlıyor. Çevreci duş nedir? Nasıl kullanılır? Tüm soruları birlikte cevaplıyoruz.

 

Çevreci Duş Sistemi

ABD Çevre Koruma Ajansı, duş sırasında kullanılan günlük su miktarının New York ve New Jersey’in bir yıl süresince su ihtiyacını karşılamaya yeteceğini açıkladı. Araştırmaya göre küresel olarak, konutların kullanımında su tüketimi son 50 yılda yüzde 600 artış gösterdiği tespit edilmiştir. IKEA bu verilerden yola çıkarak yeni bir sistem üzerinde çalışmaya başladı.

2020 yılından bu yana yapılan çalışmaların sonuç bulmasıyla beraber geliştirilen duş aparatı ile normal bir duşa kıyasla su tüketiminin azaltılması ve enerji tasarrufunun sağlaması mümkün oluyor. Gelin IKEA’nın dünyada ses getiren çevreci duş tasarımına yakından bakalım.

 

IKEA’dan Çevreci Tasarım

IKEA çevreci ürünlerine eklediği yeni tasarıma sahip duş aparatı tüm dünyada ses getirdi. Geleceğin duşu olarak adlandırılan bu sistem tasarlanma aşamasında olsa da büyük beğeni topladı.  Özellikle de geride sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına bu çalışmaların yürütülmesi çevreciler tarafından takdir edildi. IKEA Yenilikçi Girişimler Müdürü olan Robert Carleke açıklamasında “Su inovasyon ekibimiz, bu ‘geleceğin duşunu’ mümkün olduğunca çok sayıda müşteri için uygun maliyetli ve erişilebilir hale getirme yolculuğumuzda son iki yılda Flow Loop ile birlikte büyük ilerleme kaydetti” demiştir.

Mobilya devi IKEA su tasarruflu duş sisteminin henüz geliştirmesi ve deneme aşamasının bitmek üzere olduğunu söyledi. Geliştirilen bu teknolojiye özellikle de çevreciler tarafından büyük rağbet gösterileceği öngörülüyor.

İsveç AB’den IKEA Ürün Yelpazesi ve Ürün İnovasyonu Geliştirme Lideri Tobias Svanberg, “Evde daha az su tüketimi ve suyun yeniden kullanılmasına ilham veren ve bunu mümkün kılan yenilikçi çözümleri araştırıyoruz” ve “Dünya çapında varlığı olan bir marka olarak IKEA’nın verimli ve daha sürdürülebilir su kullanımına yönelik bir harekete liderlik etme ve etkileme konusunda büyük bir sorumluluğu ve fırsatı var ve Flow Loop gibi yenilikçi ortaklarla çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.” Açıklamalarında bulundu.

Flow Loop, Danimarkalı bir şirkettir ve IKEA Eğitim Kampı 2019’daki on finalistten biridir. Şirket, herhangi bir duş alanına uyan, su geri dönüşümüne uygun bir duş çözümü geliştirdi. Duş suyunun kapalı bir döngüde geri dönüştürülmesi ve temizlenmesi sayesinde bu çözüm, duş süresini kısaltmadan duş deneyimini en üst düzeye çıkarırken %80’e kadar su tasarrufu sağlayabilir ve enerji kullanımını %70 azaltabilir. IKEA ve Flow Loop çevreci duş tasarımı için birlikte çalıştı. Bu çalışmanın detayları için okumaya devam edin.

 

IKEA ve Flow Loop Birlikte Su Geri Dönüşümlü Duş Çözümleri Geliştiriyor

IKEA ve Flow Loop, insanlara ilham vermek ve suyu verimli kullanmalarını sağlamak için bir su geri dönüşümlü duş çözümü geliştirmek üzere iş birliği yapıyor. Çözüm, duşta kullanılacak suyu kapalı bir döngüde geri dönüştürüp ve temizleyerek ortalama duş çözümlerine kıyasla yüzde 80’e varan su tasarrufu ve kullanılan enerjiyi yüzde 70’e varan oranda azaltmayı hedefliyor.

DÜnyada var olan tatlı suyun yaklaşık onda biri insanların evlerinde tüketiliyor ve evlerde su kullanımının dünya çapında artması bekleniyor. Evde en fazla su tüketen aktivite genel olarak duş almaktır, ancak bu, insanların nerede ve nasıl yaşadıklarına bağlı olarak değişebilir. IKEA, insanlara daha sağlıklı, daha sürdürülebilir hayatlar yaşamaları için ilham vermeyi ve bunu mümkün kılmayı taahhüt etmiş ve Flow Loop ile iş birliği sağlayıp bu yolculukta ilk adımı atmıştır.

“Flow Loop’ta, daha sürdürülebilir bir dünya için bir etki yaratmak üzere yola çıktığımız için IKEA ile iş birliği yapmaktan büyük gurur duyuyoruz. Flow Loop’un vizyonu, suyu bir kaynak olarak kullanma şeklimizi değiştirmek ve yarın için yeterli miktarda temiz su sağlamaya yardımcı olmaktır. Bunu, evlerimizde suyu kullanma şeklimizi değiştiren ve sürdürülebilir yaşamın ana akım pazara entegrasyonunu destekleyen inovasyonla en iyi şekilde başarabileceğimize inanıyoruz. IKEA’yı bu vizyonu gerçekleştirmek için en iyi ortak olarak görüyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

IKEA, evde su kullanımını azaltmak için yenilikçi ve uygun fiyatlı ürünler geliştirmenin ötesinde, su kalitesini iyileştirerek ve IKEA’nın etkide bulunduğu yerlerde suyun kullanılabilirliğini artırarak daha fazla su verimliliği sağlamak için değer zinciri boyunca çalışıyor.

IKEA markası ile ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Daha fazla yazı adına beni takip etmeye devam edin. Hoşçakalın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu