Affiliate MarketingDijital Pazarlama

Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu?

Merhabalar değerli okurlarım, bugün sizinle birlikte Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Sorusuna cevap bulmaya çalışacağız. Son dönemin en popüler mesleği olan Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Sorusu birçok kişinin aklında var olan bir soru olarak karşımıza çıkmakta. Bundan ileri gelerek de Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Başlıklı makalemizi ele almaya karar verdim. Peki, Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Gelin, daha yakından bakalım!

Gün geçtikçe dijitalleşen dünyamızda her şey değiştiği gibi alışkanlıklarımız da değişti. Değişen tek şey alışkanlıklarımız değil aynı zamanda meslek kavramımız da oldu. Oldukça kısa sürede birçok kişinin aklını çelen influencerlık, yalnızca kullanıcıların değil bununla birlikte satıcılarında araştırdığı bir konu haline geldi. Büyük ya da küçük fark etmeksizin birçok markanın bütçe ayırarak reklam verdiği influencerlarla ilgili de akıllarda oluşan sorulardan birisi, Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Şeklinde karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmaları mercek altına alarak Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Konusunda konuşacak çok şey var! Hazırsanız başlayalım.

İlgili Makaleler

Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Influencerlar Ne İş Yapar?

Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Konusuna değinmeden önce sorumuzun ana konusu olan influencerların iş ve meslek tanımını yaparak başlayalım istiyorum. Kelime anlamına baktığımızda ‘Etkileyen’ sözcüğüne karşılık gelen influencerlar ş tanımı olarak da insanları etkilemekle görevli kişiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle sosyal medyanın hayatımızdaki yeri kuşkusuz bir şekilde arttığından beridir önem kazanan influencerlar, sosyal medya kanalları aracılığıyla takipçilerini ve hedef kitlelerini etkilemek hedefindelerdir.

Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Sorusundan ilerleyecek olursak, influencer olarak tanımlanan kişilerin kitlelerini etkiledikleri gün gibi ortadadır. Pazarlamaya yeni bir soluk getiren bu meslek grubu sayesinde geleneksel reklamcılıktan uzaklaşıp dijital reklamcılık yolunda adımlar atılmaya başlanmıştır. Affiliate Marketing sisteminin üç ana dişlisinden birisi olan influencerlar, kazan-kazan mantığında ilerleyerek satış başına komisyon kazanırlar.

En etkili pazarlama yöntemlerinden birisi olan kulaktan kulağa pazarlamanın dijital dünyaya uyum sağlamasıyla hareket eden influencerların “Arkadaşlar ben denedim bayıldım, şu ürünle şu sorunlarınıza kesin çözüm! Linke tıklayarak alabilirsiniz…” gibi cümleleriyle sıklıkla karşılaşmışsınızdır. Bu örneklendirdiğim cümlelerle birlikte kulaktan kulağa reklamcılığın dijitale evrilmesini izlemiş oluyoruz aslında. Bu da Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Neden bu reklamlar yapılıyor? Şeklinde birçok sorunun oluşmasına da neden olmaktadır.

Rakamlara Göz Atalım!

1994 yılından itibaren kullanılmakta lan banner reklamlar ilk dönemde ilgi çekse de sonrasında yavaş yavaş düşüşle karşılaşmıştır. Hiç görülmeyen reklamlara milyon liralık bütçeler harcanması ve kör bir kitleye reklam çıkılmasındansa merakla takip edilen kişilerle süreci yönetmek çok daha mantıklı olacaktır.

2010 yılından itibaren yavaş yavaş ortaya çıkan influencerlık 2012 ile 2016 yılları arasında en büyük yükselişini yakalamış sonrasında da bitmek bilmeyen bir büyümeyle yoluna devam etmiştir. Büyük ya da küçük fark etmeksizin influencerlarla çalışmak isteyen markalar, Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Sorusuna cevap aramakla meşgul.

Google Forms aracılığıyla düzenlenen, Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Sorulu ankete katılan kişilerin verdikleri cevaplar ise bir hayli şaşırtıcı. 392 kişi ile yapılan bu anket ile kullanıcılara en sık kullandıkları ve takip ettikleri sosyal medyalar sorulmuş. Gelen cevaplar ise şu şekilde; %91,3 Twitter, %75,3 Instagram, %73,5 Facebook… şeklinde ilerleye cevaplarda en sık kullanılan uygulama Twitter olarak belirlenirken, en az kullanılan mecra ise blog sayfaları şeklinde cevaplandırıldı. Buradan hareketle Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Konusunda hedef kitlenizi de göz önünde bulundurarak dahil olacağınız mecrayı seçmekte fayda var.

Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Konusunda bir de alışveriş istatistiklerine göz atalım isterim. Alışveriş yapmadan önce internette arama yapan kişilerin oranı %86 iken influencerların yorumlarını da inandırıcı bulanların oranı % 2 olarak yorumlanırken sıradan kişiler tarafından yapılan yorumlara olan güvenin oranı ise %58 olarak açıklandı.

Severek takip edilen ve kitlesine güven veren influencerların önerdiği bir ürünü deneyenlerin sayısı %15 iken influencerlar tarafından önerilen üründen soğuyacaklarını belirtenlerin sayısı ise %73 olarak görülüyor. Bu oranlar, Influencer Reklamları İşe Yarıyor Mu? Sorusuna hayır yanıtı verdirirken öte yandan da Affiliate marketing sistemiyle inanılmaz gelirler ve marka bilinirliği kazanan firmaların olduğunu da göz ardı etmemenizi tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu