Dijital Pazarlama

Instagram Influencer Fiyatları

Merhabalar değerli okurlarım, bugün sizlerle birlikte Instagram Influencer Fiyatları üzerine konuşmayı planlıyorum. Son zamanlarda arama motorlarına da sıklıkla yöneltilen Instagram Influencer Fiyatları sorgusu tarafıma da sıklıkla yöneltilince, Instagram Influencer Fiyatları başlıklı makaleyi kaleme almam gerektiğini hissettim. Kısa sürede üzerinde en çok konuşulan konulardan birisi olan ve devamlı olarak değişkenlik gösteren Instagram Influencer Fiyatları konusuna bir de benim penceremden bakalım istiyorum. Peki, Instagram Influencer Fiyatları nedir? Gelin, biraz daha detaylandıralım!

Sosyal medyanın hayatımızdaki yerinin gün geçtikçe daha da belirginleşmesiyle birlikte küçük ya da büyük fark etmeksizin marka ve firmalar geleneksel reklamcılıktan ziyade dijital reklamcılığa yöneldiler. Bundan ileri gelerek de affiliate sisteminin vazgeçilmez çarklarından birisi olan influencerlarda pazarlama kampanyalarında vazgeçilmez bir rol oynamaya başladı. Firmaların ayıracağı bütçe bu noktada merak konusu oluyor. Peki, Instagram Influencer Fiyatları konusunda bilgi almaya hazır mısınız? Kemerlerinizi bağlayın, başlıyoruz!

İlgili Makaleler

Instagram Influencer Fiyatları Ne Aralıktadır?

Günümüzde etkinliği en yoğun olan ve sosyal medya platformları arasında kullanıcı sayısını gün geçtikçe artıran platform olan Instagram, resmen hayatımızı şekillendirmeye devam ediyor. Bundan ileri gelerek de irili ufaklı birçok şirket geleneksel reklamcılıktan vazgeçip yönünü dijitale çevirmiş durumda. Affiliate sisteminin vazgeçilmez ögelerinden birisi olan influencerlar ile pazarlama da artık vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Tüm bu sebeplerde Instagram Influencer Fiyatları konusunda araştırma yapılmasına neden oluyor. Peki, Instagram Influencer Fiyatları ne şekildedir?

Piyasaya yeni giren bir firmaysanız bilindik bir influencer ile çalışmanız size fayda sağlayacaktır. Genellikle paket şeklinde tarifeler uygulayan influencerlarda takipçi sayısı ve erişime göre de bahsetmiş olduğum fiyatlar değişkenlik gösterebilir. İlden ile ve Instagram hesabına göre de değişkenlik gösterdiği bilinen fiyatlar, beraberinde Instagram Influencer Fiyatları ne kadar? Sorusunu da getiriyor.

Instagram Influencer Fiyatları konusunda araştırma yapan ve arama motorları yardımıyla Instagram Influencer Fiyatları konusunda birçok opsiyon kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Influencer listesi ve fiyatları gibi konularda markalara destek veren ajanslar mevcuttur. Bahsetmiş olduğum bu ajanslar Instagram Influencer Fiyatları konusunda birtakım gruplandırmalara gitmiştir. Bahsetmiş olduğum gruplandırmalar ise şu şekildedir;

Nano influencerlar 500 TL ile 5.000 TL

Mikro influencerlar 1000TL ile 20.000 TL

Makro influencerlar 3.000 TL ile 50.000 TL

Mega influencerlar ise 30.000 TL ile 300.000 TL arasında fiyatlar karşılığında reklam anlaşması sağlamaktadır. Bahsetmiş olduğumuz fiyatlandırma Türkiye’de yaşayan influencerlar arasından ortalama bir fiyat baz alınarak verilmiş olup belirli şartların sağlanması ya da sağlanmaması, Instagram Influencer Fiyatları konusunda değişkenlik göstermesine sebep olmaktadır. Peki, Instagram Influencer Fiyatları konusunda fiyatı etkileyen faktörler nelerdir?

Influencer Fiyatları Neye Göre Değişkenlik Gösterir?

Instagram Influencer Fiyatları birçok faktör baz alınarak hesaplanmakta ve zaman zamanda hem hesaba hem de ürünlere göre değişkenlik göstermekle birlikte özellikle üzerinde durulan başlıklarda şu şekildedir;

– Yapılacak olan çekimlerin ücreti

-Ekipman ve görevli ücretleri

-İçerik türü ve içeriğin oluşma süreci

-Link paylaşımları

– Çalışılan influencerın takipçi kitlesi

– Kullanım haklarının devri

-Marka uyumu ve ajans ücretleri

Instagram Influencer Fiyatları konusunda büyük değişkenlikler olduğundan zaten bahsetmiştim. Özellikle birlikte çalışma yürütülecek olan ve işbirliği konusunda anlaşmaya varılan influencerın etkileşim ve takipçi oranı en büyük etken faktörler arasında gösterilebilir. Bunun yanı sıra markaya hitap edecek olan kitle ve influencerın hedef kitlesi de eş doğrultuda ilerliyorsa böyle bir durumda influencerın talep ettiği ücret normalden daha yüksek olabilir.

Etkili bir strateji ve ilgi çekici içerikler oluşturarak hedef kitlesini, isminin hakkını vererek etkileyebilen influencerlar her markayla çalışmamakla birlikte çalıştıkları markaları da oldukça ileriye taşımaktadırlar. Özellikle anlaşma sağlanan marka ile uyum yakalayabilen influencerlar daha sonrasındaki süreçte de gelen teklifleri kabul etme noktasında zorluk çıkartmıyorlar. Instagram Influencer Fiyatları konusunda bahsetmiş olduğum bu etken, marka ve influencerın özdeşleşmesine yol açmakla birlikte hem influencerı sadık müşteriye çevirir hem de influencerın hedef kitlesindeki potansiyel müşterileri hanelerine müşteri olarak katarlar.

Bahsetmiş olduğum bu konu haricinde Instagram Influencer Fiyatları noktasında bir diğer önemli etken de influencerların çalışmaya başlamadan önce ürü ya da hizmeti deneyimle isteği de zaman zaman marka ya da firmalara sunulan öneriler arasında yer almaktadır. Pazarlaması yapılacak olan ürün ya da hizmeti deneyimlemeden takipçilerine önermek istemeyen ve güvenlerini boşa çıkarmamak için çaba sarf eden influencerlarında sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Instagram Influencer Fiyatları konusunda değişiklik gösterilen bir diğer olayda paylaşımların hangi şekilde olacağı konusundadır. Örneğin post paylaşımı için farklı bir fiyat talebinde bulunulurken Instagram hikâyesi ya da reels ücretleri değişkenlik göstermektedir. Bunun nedeni de profilde yer tutma süresinden kaynaklıdır.

Özellikle daha çok etkileşim yakalamak isteyen ve takipçilerini aksiyona geçirmek isteyen influencerlar tarafından tercih edilen anket ya da oylama yolları da markalar tarafından özellikle son dönemde daha fazla talep görmeye başlamıştır. Instagram Influencer Fiyatları konusunda araştırma yapan markaların bunları da göz önünde bulundurmasında fayda vardır.

Instagram Influencer Fiyatlarını belirledikten sonra teklifi influencerlara ne şekilde gönderilmesi gerektiği de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Instagram Influencer Fiyatları konusunda yeterli araştırma yaptıysanız ve markanıza uygun influencerı bulduğunuza eminseniz öncelikle aklınızda bir liste oluşturmanızda fayda var. Bunun nedeniyse teklif götürdüğünüz her influencer markanızı havada kapmayacaktır.

Belki program yoğunluğundan belki de markanızla iş birliği yapmak istememesinden kaynaklı olarak götürdüğünüz teklifi kabul etmeme olasılığı da yüksektir. Bundan dolayı da Instagram Influencer Fiyatları konusunda yaptığınız araştırmanın yanı sıra bir de firma ya da markanıza uyum sağlayabilecek influencerlar konusunda liste hazırlamanızda fayda vardır.

Instagram Influencer Fiyatları konusunda yaptığınız araştırmadan sonra hazırlayacağınız listede göz önünde bulundurmanız gereken faktörler yalnızca geniş takipçi kitlesi olmamalıdır. Sizden önce sizinle aynı sektörde olup rakip firmanızla çalışan bir influencer ile süreci yürütmek çok da mantıklı bir hareket olmamakla birlikte inandırıcılığınız da zedeler. Hedef kitlesi size uygun olan bir influencer ile süreci yürütmek daha çok dönüt almanıza yardımcı olmakla birlikte hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı artırır.

Instagram Influencer Fiyatları konusunda araştırma yapan markalara önerebileceğim bir diğer önemli hususta kesinlikle yapılacak iş birliği reklam kampanyasından önce ne istediğinizi ve ürün ya da hizmetinizle ilgili nelerin ön plana çıkarılmasını istediğinize hem karar vermek hem de bu kararınızı iş birliği yapacağınız influencera anlatmak olmalıdır.

Instagram Influencer Fiyatları başlıklı makalemde sizlerle birlikte Instagram Influencer Fiyatları ne şekildedir ve Instagram Influencer Fiyatları neye göre ayarlanır gibi başlıkları açıklamakla birlikte, Instagram Influencer Fiyatları konusunda karar verdikten sonra geniş bir influencer listesi oluşturmanıza kadar birçok başlığa değindim.

Instagram Influencer Fiyatları konusunda son olarak size ve markanıza uygun olan influencer ile anlaştıktan sonra işbirliği sürecinizde markanızla ilgili ne yapmanız gerektiğine de değindim. Bu noktada Instagram Influencer Fiyatları başlıklı makalemi yavaş yavaş sonlandırmak hedefindeyim. Instagram Influencer Fiyatları konusunda aklınızda hala bir soru işareti varsa benimle iletişime geçebilirsiniz. Sevgilerimle!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu