Dijital Pazarlama

Google Ads Optimizasyon Yapma

Merhabalar değerli okurlarım, bugün sizinle birlikte son zamanların en çok konuşulan konularından birisi olan Google Ads Optimizasyon Yapma başlığını ele almayı planladım. Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda kullanıcıların aklında oluşan soru işaretlerinin çok fazla olduğunu ve Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda da yapılan araştırmaların, kullanıcıları tatmin etmediğini fark ettim. Bundan da ileri gelerek Google Ads Optimizasyon Yapma başlığını ele almayı planladım. Hazırsanız, Google Ads Optimizasyon Yapma başlıklı makalemize başlayalım!

Geleneksel reklamcılık yerini dijital reklamcılığa bıraktığından bu yana markalar, ürün ya da hizmetlerini müşterileriyle buluşturacakları sırada aracı olarak Google Ads kullanmaya başladılar. Bundan dolayı da Google Ads Optimizasyon Yapma gibi konularda merak edilmeye ve arama motorları aracılığıyla cevapları bulunmaya çalışılıyor. Peki, Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda nasıl ilerlenmesi gerekir?  Gelin, Google Ads Optimizasyon Yapma konusuna daha yakından bakalım.

İlgili Makaleler

Google Ads Optimizasyon Yapma Noktasında İzlenecek Adımlar!

Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda araştırma yapan kullanıcılara sunabileceğim bilgiler arasında yer alan adım adım Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda ilerleyeceğiniz yolda atacağınız ilk adım kesinlikle negatif anahtar kelimeleri oluşturmak olmalıdır.

  • Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda ilk adım olarak bahsedilmesi gereken adım kesinlikle negatif kelimeler üzerinden ilerlemek olmalıdır. Negatif kelime olarak bahsetmiş olduğum bu kelimeler reklamlarınızda görünmesini istemediğiniz kelimelerdir. Mevzubahis olan negatif kelimeler ve terimler, kullanıcının sattığınız ürün ya da hizmetin ücretsiz bir sürümünü bulmak isteyen ve kişinin sektörde iş aradığını, Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda ilerlerken “ücretsiz” “iş” gibi terimleri negatif anahtar listesi kullanırsanız biraz önce bahsetmiş olduğum cümleyi yakalayabilirsiniz.
  • Rakip firmalar başlığı da Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda en çok göz önünde bulundurulması gereken etmenlerden birisinin de dostunu yakın tut düşmanını daha yakın tut prensibiyle ilerleyerek rakiplerinizin müşterilerini kendi bünyenize eklemek istiyorsanız bu konuda da Google Ads Optimizasyon Yapma başlığı altında rakiplerinizin adını da anahtar kelimelerde kullanarak reklam yapmanıza izin verilmektedir. İlk etapta rakiplerinizi kendinize yakın tutmak ürkütücü gelse de uzun vadede alacağınız dönütler çok daha iyi olacaktır. Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda zaten Google, size rakibinizle aynı davranma imkânı vermez. Ne olursa olsun rakip firmaların ismini geçirmeyin derim. Bu hem kullanıcılarınıza alakasız içerik sunar hem de kalite puanınızın düşmesine neden olur.

  • Kalite puanınızı yüksek tutmanız da Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda gerekli adımlardan birisidir. Google Ads, arama motorları aracılığıyla sorgulama yapan kişilere sunabileceğiniz içeriği puanlamaktadır. Öte yandan iyi bir kalite puanına sahip olduğunuz takdirde daha düşük bütçeyle reklam veren rakip firmalarla rekabet sürecinde öne geçmenize yardımcı olur. Bu da Google Ads Optimizasyon Yapma sürecinde puanları düşük olan anahtar kelimelerle alakalı olarak açılış sayfası ve reklam metinlerinin alaka düzeyine el atmanız gerektiğini işaret etmektedir.
  • Performansı düşük olan kampanyalarınızı silme vakti geldi! Google Ads Optimizasyon Yapma sürecinde size fayda sağlamayan ve performansından verim alamadığınız kampanyaları ve bütçenizi potansiyel olarak zarara uğratan ancak size fayda sağlamayan kampanyaların değişime uğraması gerekmektedir. Farklı anahtar kelimeler ve reklam metinlerinden oluşan kampanyalar oluşturmanız gerekmektedir. En iyi sonucu alana kadar Google Ads Optimizasyon Yapma sürecinde kampanyalarınızı değiştirin. Muhakkak gerekli değişimlerin ardından da performansları düzenli olarak kontrol edin. Gerekli ve istediğiniz sonucu alamadığınız reklamları ise kaldırın.
  • Google Ads Optimizasyon Yapma sürecinde kullanılabilir tüm alanları kullanmaya gayret gösterin. Burada bahsetmiş olduğum alanlar ise reklam metinlerinizin içerisinde yer alan alanlardır. Google, içeriğinizin alakalı olup olmadığını tespit ettikten sonra birkaç farklı alan sunar ve bu şekilde içeriğinizi yayınlar. Hizmet ve ürünlerinizi en iyi şekilde açıklamanıza imkân veren bu alanlar, tüketicinize ulaşmak içinde en mantıklı yollardan birisidir. Google Ads Optimizasyon Yapma yolunda ilerlediğiniz bu süreçte, reklamlarınızı en iyi şekilde düzenleyebilmeniz için başlıklar, açıklamalar ve URL uzantısı gibi alanları eksiksiz bir şekilde doldurarak hem alakalı içerikler arasında çıkmanızı kolaylaştırır hem de ana sayfada yer almanıza imkân sağlıyor.
  • Markanıza ait olan bütün uzantıları kullanmanız da Google Ads Optimizasyon Yapma sürecinde size önerebileceğim bilgiler arasında yer almaktadır. Google Ads bu noktada kullanıcılarına birkaç farklı uzantı da sunmaktadır. Bu uzantılar sayesinde reklam performansınız da gittikçe artacaktır. Yararlı olacak bağlantılar ise “Site bağlantıları uzantıları” ve “Açıklama uzantıları” kısmıdır. Bu uzantılar aracılığıyla kullanıcıların güvenini artırırken öte yandan da eklemeler yapmanıza imkân vererek Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda da size yardımcı olur.

  • Google Ads Optimizasyon Yapma sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de muhakkak ki yapılan reklam kampanyalarınızdaki dönütleri takip etmeniz yönünde olacaktır. Özellikle tıklama oranı gibi dönütleri göz önünde bulundururken diğer yandan da analizlerinizi diğer raporlamaları da göz önünde bulundurarak yapmanız gerektiğine inanıyorum. Bunun nedeniyse reklamlarınızın satış hunisi boyunca ne şekilde ilerlediğini ve neleri iyileştirmeniz gerektiğini anlamanız noktasında size yardımcı olur. Satış dönüşümlerinizle de yaptığınız raporlamada neleri değiştirmeniz gerektiğini anladığınız ve aksiyona geçtiğiniz takdirde Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda otomatik bir yükseliş yaşarsınız.
  • Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda size en çok fayda sağlayacak başlıklardan birisi de hiç kuşkusuz yeniden pazarlama yani remarketing konusudur. Yeniden pazarlama kampanyalarını kullandığınız takdirde sitenizi daha öncesinde kullanan kişileri hedeflersiniz ve geri dönüt almanıza yeniden teşvik sağlamış olursunuz. Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda yaptığınız teklifleri daha öncesinde sitenizi ziyaret etmiş kişilere göre ayarlayabilirsiniz. Bu da işletmenizi tercih eden kişilere özel kampanyalar sunmanıza imkân tanıyarak Google Ads Optimizasyon Yapma sürecinden yüksek verimle ayrılmanızı sağlar.

  • Google Ads Optimizasyon Yapma sürecinde reklam planlaması kullanmanız müşterilerinizin özel günlerinde en aktif olacağı saatlere göre ayarlandığında hem bütçenizi korumaya yardımcı olur hem de dönütlerinizi artırır.
  • Google Ads Optimizasyon Yapma adımları arasında son adımımız olan uygunluk başlığındaysa web sitenizin yalnızca bilgisayarlarda değil telefonlarda da aynı şekilde görüldüğüne emin olmanız gerekmektedir. Artık telefonlarımız insanların uzuvlarından çok da farklı olmadığı için her türlü satın alma işlemini bu şekilde gerçekleştiriyorlar. Bu da Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda mobil cihaz optimizasyonunun ne denli önemli olduğunu aslında kanıtlıyor. Google Ads Optimizasyon Yapma noktasında ilerlerken ara yüzlerin, kullanıcıları yormayan ve hızlı bir şekilde açıldığına emin olmalısınız.

Google Ads Optimizasyon Yapma başlıklı makalemizin bu noktada sonuna gelmiş oluyoruz. Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda adım adım tüm yapmanız gerekenleri en ince detayına kadar anlatarak Google Ads Optimizasyon Yapma noktasında aklınızda hiçbir soru işareti kalmamasını amaçladım. Umarım, Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda aradığınız tüm bilgilere erişebildiğiniz bir yazı olmuştur. Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda benim anlattığım ve tarafınıza vermeyi hedeflediğim bilgiler arasında hala Google Ads Optimizasyon Yapma konusunda bir eksiklik hissediyorsanız benimle iletişime geçmeyi ihmal etmeyin. Kendinize çok iyi bakın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu