Ukrayna

Kiev’de Karantina

Kiev’de karantina sorgusu özellikle Ukrayna’ya seyahat edecekler tarafından sıkça araştırılıyor. Kiev’de karantina olup olmadığını araştıranların karşısına ise binlerce veri çıkıyor. Bu verilerde ise Kiev’de karantina hakkında net bir bilgiye ulaşmak çoğu zaman mümkün olmuyor. Yazımız içerisinden Kiev’de karantina süresine ve detaylarına dair birçok bilgiye kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Ukrayna’nın temel taşı olarak bilinen Kiev, koronavirüs salgınından hemen sonra birçok önlem alarak vaka sayılarını azaltmayı amaçlıyor. 122 ülkede olduğu gibi Ukrayna’da orta düzeyde kısıtlamalar etkin bir şekilde devam ediyor. Kiev’de karantina süresi ise, ülkeye girişlerde belirleniyor. PCR testinin sonucuna göre Kiev’de karantina başlıyor.

İlgili Makaleler

Kiev’de karantina belli şartlar taşıyor. Kiev’de karantina şartlarına uymayan kişilere ise yetkili isimler tarafından belirli yaptırımlar uygulanıyor. Kırmızı kategoride bulunan ve vaka sayıları artan ülkelerden biri olan Ukrayna’da karantina hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler ise Google gibi arama motorlarına “Kiev’de karantina”, “Kiev’de karantina süresi”, “Kiev’de karantina şartları” gibi birçok sorguyu aratıyor. İşte merak edilen tüm detaylar.

Binlerce nüfusa sahip olan Kiev, pandemiden sonra ise vatandaşlarını ve ülkeye giriş çıkış yapacak kişileri korumak adına birçok önlem aldı. Aldığı önlemlerden biri ise Ukrayna sınırlarına giriş çıkış yapacak vatandaşların, PCR testi yaptırması yönünde oldu. Yaklaşık 48 saat süren PCR testinin sonucunun süresi boyunca ise karantina uygulanacağı da duyuruldu.

Kiev’de Karantina Süresi

Ukrayna’ya seyahat edecek tüm vatandaşların öncelikle “Vdoma” isimli uygulamayı indirmesi gerekmektedir. Bu uygulamaya ise Kiev’de karantina boyunca geçireceği adresi ve PCR testini yüklemelidir. Bu uygulama; kişinin karantina alanından dışarı çıkması, uzak bir alana gitmesi durumunda yetkili mercilere uyarı gönderecektir. Ukrayna’da kaldığınız süre boyunca; test sonucunuz ne çıkarsa çıksın, “Vdoma” isimli uygulamayı silmeniz yasaktır.

PCR testinin sonuç süresi boyunca karantinaya alınmasının hemen yanında; eğer test sonucunuz negatifse “Vdoma” isimli uygulamaya bilgi vermeniz gerekecektir. Test sonucunuz pozitifse, 14 günlük karantina süreciniz başlayacaktır. Karantinanızın başlayacağı yere ulaşmanız için sizlere Ukrayna devleti 24 saat süre verecektir. Yani kısaca; Kiev’de karantina süresi; test sonucunuzun hemen çıkmasıyla 14 gün, test sonucunuzun 48 saat içerisinde çıkmasıyla 16 gün olacaktır.

= Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız =

Kiev’de Karantina Şartları

Her ülkede olduğu gibi Kiev’de karantina şartları da bulunmaktadır. Bu şartların ihlali ise söz konusu değildir. Bu şartlardan ilki, test sonucu pozitif çıkan kişilerin bulunduğu konumdan dışarı çıkmaması olacaktır. “Vdoma” uygulaması tarafından anbean takip edildiğiniz için herhangi bir ihlal olduğunda cezai işlem uygulanmaktadır.

Kiev’de karantina süreciniz başladığında, sizlere ilaç temin etmek adına sağlık görevlileri gelecektir. İlaçları düzenli bir şekilde kullanmanız hastalıktan daha çabuk kurtulmanız anlamına gelecektir. Çevredeki insanlarla yakın temasa girmeniz hem sizin hem de diğer kişilerin can sağlığını tehlikeye atacaktır. Bu yüzden teması mümkün mertebe en aza indirmeli, ihtiyaç durumunda yetkili kişilere bu durumu bildirmelisiniz.

Kiev’de karantina, vatandaşların daha rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürmek için vardır. Özellikle kırmızı kategorideki ülkelerden Ukrayna’ya gelecek kişiler Kiev’de karantina şartlarına ve Kiev’de karantina süresine özen göstermelidir. Fakat Kiev’de karantina süresi ve şartları bazı kategorilerdeki kişiler için ülkeye giriş çıkış yapan kişileri muaf tutar. Bu şartların uygulanması için Covid-19 hastasıyla temaslı olmamak niteliği aranır. Bu şartlar kısaca;

  • 12 yaşını doldurmamış olan tüm çocuklar,
  • Yükseköğretim kurumlarında öğrenci olarak devam eden kişiler,
  • Son 14 günde kırmızı kategoriyle belirlenmiş ülkelerde bulunamamış; kırmızı kategori ülkeleri vatandaşları,
  • Ukrayna’dan transit geçtiğine dair elinde belgesi bulunanlar ve en fazla 2 gün Ukrayna’da kalacağını belgeleyen tüm kişiler,
  • Ukrayna’da akredite olan diplomatik/konsüler/uluslararası örgüt temsilcileri ve aile fertleri,
  • Kültür kurumlarından davetli sanatçılar ve birer refakatçileri gibi durumlarda geçerlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu