Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Lviv’de Gezilecek Müzeler

Lviv, Ukrayna’nın en büyük şehirlerinden biri olurken; kentin güzelliyle de kendisine hayran bırakan detaylar vardır. Lviv’de gezilecek müzeler dikkatleri üzerine çeken bir başka konudur. Milyonlarca nüfusa sahip olan Lviv’e gerek gezi için gerekse yaşamını sürdürmek için gidenlerin Google gibi arama motorlarında en çok araştırdığı veriler arasında “Lviv’de gezilecek müzeler” sorgusu çokça araştırılıyor. Ukrayna için kilit noktalardan biri haline gelen Lviv’de bulunan müzelerse dünyaya bilgiyi aralıyor.

Hem kiliseleriyle hem opera binasıyla hem de şehirde bulunan birçok müzesiyle tarihi bir kent olma unvanını başarıyla taşıyan Lviv, 2. Dünya Savaşı’nın izlerini halen göstermektedir. Şehri gezerken ve havasını içinize çekerken net bir şekilde tarihi dokuları hissedeceğiniz Lviv’de bulunan müzeleri sizler için bu makalemizde değindik. Makalemizi okuyarak Lviv’de gezilecek müzeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

İkinci Dünya Savaşı’nda ve savaşın başladığı dönemlerde Polonyalıların daha çok yaşadığı Lviv’de şuan ise Polonyalılar, nüfusun sadece %1’ini oluşturuyor. Çok uluslu bir şehir olmasa bile halen halkın birçoğu Lviv’de farklı kesimlerden oluşuyor. Lviv’de gezilecek müzeler hakkında geniş bir bilgi sahibi olmak isteyenlere özel olarak hazırladığımız yazımızdan kolayca konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz…

Yerli ve yabancı turistlerin yılın belli bir zamanında değil de, her zamanında Lviv’de bulunarak turizme destek vermesiyle birlikte şehirde bulunan ve gezilmesi gereken özel müzeler turistleri en iyi şekilde ağırlıyor. Şehre gelen kişilerin öncellikleri alanlarından biri olan müzeler dikkatleri üzerine topluyor. İşte Lviv’de gezilecek müzeler…

Kayıp Oyuncaklar Müzesi (Музей загублених іграшок)

Rynok Meydanı’na çok yakın olan Kayıp Oyuncaklar Müzesi, Lviv’de gezilecek müzeler araştırmasını yapan birçok kişinin dikkatlerini üzerine topluyor. Gerek hikayesiyle gerekse görsel şöleniyle ziyaret edenlerin kafasında uzun bir süre kalacak olan Kayıp Oyuncaklar Müzesi, kimine ise ürkütücü bir yer olarak geliyor.

Alışık olunan tarihi müzelerle kıyaslanmayacak kadar ilginç bir müze olan Kayıp Oyuncaklar Müzesi’nin hikayesine bakacak olursak; Vasily Petrovich isimli bir kişi, oturduğu apartmanın yakınlarında 2 tane kayıp oyuncak bulur. Bu oyuncakları alır ve oturduğu apartmanın önüne bırakır. Zamanla birçok kişi kayıp edilen ve sokağa bırakılan oyuncakları alarak bu apartman önüne bırakır ve ortaya görsel şöleni zengin olan bir sirkülasyon oluşur. Güzel haberi vermek gerekirse; müze 24 saat boyunca açık!

= Kayıp Oyuncaklar Müzesinin Yol Tarifi İçin Tıklayınız =

Eczane Müzesi (Аптечний музей)

Lviv’de gezilecek müzeler arasında yerini alan Eczane Müzesi, şehrin en eski müzelerinden biridir. 1735 yılında askeri bir eczacı tarafından kurulan müze, özellikle simyacılar hakkında bilgi almak ve farmakolojiye ilgi duyanların ilk tercihlerindendir. İlk zamanlarında Siyah Kartalın Altında adıyla anılan müze zamanla tahrip olmuş ve restorasyon ihtiyacına muhtaç kalmıştır.

Restorasyondan sonra ise Eczane Müzesi olarak anılan müzede Antik Yunan tıpına ait bilgilere yer verirken aynı zamanda Sağlık Tanrısı Aesculapis ve kızı Hygiene’yi temsil edecek heykelcikler bulunuyor. Müze hafta içi 09.00 ile 19.00’a kadar; hafta sonu ise 10.00 ile 18.00’a kadar açık.

= Eczane Müzesinin Yol Tarifi İçin Tıklayınız =

Lviv Din Tarihi Müzesi (Львівський релігійно-історичний музей)

Lviv’de gezilecek müzeler arasında yerini alan ve değerli bir müze olan Lviv Din Tarih Müzesi, birkaç bölümden oluşur. Müzenin içerisinde;

  • Eski Dünyanın Dini
  • Yahudilik
  • Erken Hıristiyanlık
  • Ermeni Kilisesi
  • Roma Katolik Kilisesi Tarihi
  • Ukrayna Yunan Katolik Kilisesi
  • İslam

Gibi birçok tematik bölüm vardır. Müzede 50.000’i aşkın sergiler bulunmaktadır. Eşi benzeri olmayan sergilerin yanında salt sergilere de yer vardır. Birçok inancın dini yazılarını ve eşsiz güzelliklerini sergilen Lviv Din Tarih Müzesi, yılın belli dönemlerinde gün içinde bini aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor. Bir kez girenin tarih içerisinde kaybolduğu Lviv Din Tarih Müzesi, hafta içi 10.00 ile 17.00 arasında hizmet vermektedir.

= Lviv Din Tarih Müzesinin Yol Tarifi İçin Tıklayınız =

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu