Ukrayna

Ukrayna Vize İstiyor mu? Ukrayna’ya Gitmek İçin Gerekli Olan Her Şey!

Son zamanlarda Ukrayna ilgili en çok sorulan sorulardan biri “Ukrayna Vize İstiyor mu?” Sorusu olarak öne çıkıyor. Bu noktada cevap basit! HAYIR UKRAYNA VİZE İSTEMİYOR. Kimlik kartıyla seyahat edebiliyorsunuz. Kısa zaman önce ülkeler arasında yapılan anlaşmayla birlikte Ukrayna’ya giriş yapmak isteyen Türk vatandaşları için herhangi bir şekilde pasaport ya da vize söz konusu olmuyor. Peki, Ukrayna’ya nasıl gidilir? Gitmek için gerekli olan her şeyi sizler için derledik.

  • Kimlik Kartınız
  • Gidiş – Dönüş Uçak Biletiniz (Dönüş olmadığı zamanlarda geçişte sorun yaşanabiliyor)
  • Hesabınızda seyahat için belirli miktarda döviz bulunması gerekiyor. Söz konusu dövizin de belgelendirilmesi gerekiyor. Bunun formülü ise KİEV BÜYÜKELÇİLİĞİ açıklamasına göre şu şekilde belirlenmiştir (Kalacağınız gün başı 50 $ “tek kişi için geçerli” yani 1 kişi 3 gün kalacaksa, minimum 150 $ belgelemesi; eğer 3 kişi 3 gün kalacaksa minimum 400 $ belgelenmesi gerekiyor.
  • Derdinizi anlatacak kadar İngilizce (Bazen işe yaramayabilir, herkes İngilizce bilmiyor.)

Ukrayna’ya yukarıdaki şartları karşıladığınız takdirde, kendi ülkenize girer gibi girebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bunlar teknik gereklilikler bir de diğer gereklilikler var.

  • Gezi planı oluşturmak
  • Yiyecek – içecekleri bilmek
  • Şehir içi ulaşıma dair bilgi sahibi olmak
  • Konaklamaya dair bilgi sahibi olmak

Yukarıdaki şartlar ise, Ukrayna’ya girmeden önce bilmeniz gereken, Ukrayna’ya girdiğinizde çok işinize yarayacak şeyler. Ben bu noktada işinizi kolaylaştırarak; tüm detayları sizlerle paylaşıyorum. İşte detaylar…

Ukrayna vize istiyor mu? Sorusunu basit bir “Hayır” cevabıyla aştık. Kimlik kartınız yeterli dedik. Peki, Ukrayna’ya geldiniz ne yapacaksınız? Nerelere gidecek, ne yiyecek, nerede kalacak, ulaşımı nasıl sağlayacaksınız?

Ukrayna’da Nerelere Gidilmeli?

Ukrayna garip bir şekilde dışarıdan küçük bir ülkeymiş gibi görülse de; bu durum hiç gerçekçi değildir. Ukrayna çok geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Tarihi ise oldukça eskilere uzanan bir ülkedir. Ukrayna tarihi bir yer olması sebebiyle sayısız tarihi eser ve doğal güzellik bulunmaktadır.

İlk olarak Başkent Kiev’de büyüklüğü ağızları açık bırakacak kadar olan meydanlar görülebilir ve bu meydanlarda fotoğraf çekinebilir, devamında Ülkenin Kültür ve Sanat başkenti olan Lviv’de son derece zengin koleksiyonlarıyla turistleri çeken müze ve sanat galerini tek tek gezebilirsiniz.

Bu noktada Lviv’de gezilecek müzeler makalemiz yakında yayında olacak. Öncelikle sizler için hazırladığımız Kiev’de Gezilecek Müzeler makalemize göz atabilir, tek tek konumlara bakabilirsiniz.

Karadeniz kıyısında bulunan Odessa, son derece tarihi zenginliğinin yanında; Türkiye için sıcak, Ukrayna için ılık yaz günlerinde deniz ve güneşin tatlı tatlı tadını çıkarabileceğiniz bir bölge. Eğer Ukrayna’da eğlenceli bir konser ya da festivallerden herhangi birine katılmak isterseniz (covid-19 sonrası) doğru yer Odessa olacaktır.

Ukrayna’nın covid-19 öncesinde hemen hemen her şehrinde yıl boyunca birçok eğlenceli etkinlik düzenleniyordu fakat bu süreç, etkinliklerin kısıtlanmasına sebep oldu.

Ukrayna’da Ne Yenmeli, Ne İçilmeli?

Türk mutfağı öyle geniş ve güzel ki; hiçbir ülkede bu denli bir lezzet bulamazsınız. Bu yüzden yurt dışına çıkacak kişilerin en fazla zorlandığı konulardan biri ne yenilip, ne içileceğidir. Eğer rotanız Ukrayna ise; korkmayın! Çünkü buranın mutfağı, Türk mutfağına lezzet açısından oldukça yakın.

Ne yemeliyim? Diye soracak olursanız; ilk olarak borsch’u tatmanızı öneririm. Bir çorba türü olan Borsch damağınızda çok büyük bir lezzet uyandıracak. Çorbanın içerisinde lahana, patates ve pancar gibi malzmeler yer alıyor. Ne alaka? Dediğinizi duyar gibiyim. Bunu tattığınızda bir daha demenizi isteyeceğim J

Türk mutfağına çok yabancı olmayan ve mantıya benzeyen vareniky’i tatmalısınız. İçerisine et, mantar ve patates eklenen bir çeşit mantı. Lezzetine bayılacak olduğunuz Vareniky’i yemeden Ukrayna’dan ayrılmanızı önermem.

Eğer krep türü şeyler seviyorsanız, tatlı ve tuzlu olarak kişi seçimine bağlı olarak değişen şekilde servis edilen mlyntsi ya da nalysnyky gibi tatları mutlaka tatmalısınız. Her 2 tatta sizi yine diğerleri gibi alıp çok uzaklara götürecektir.

Eğer yurt dışında bilmediğiniz yemekleri tatmak hoşunuza gitmiyorsa; korkmayın! Ukrayna’da çok sayıda Türk yemeği bulabileceğiniz restoran yer alıyor.

Ukrayna’da Ulaşım Nasıl?

Ukrayna’da şehir içi ulaşım hem kolay, hem ekonomik. Resmi Ukrayna para birimi olan Grivna ile otobüse, trene, metroya rahatlıkla bilet alabilirsiniz. Fiyatlar oldukça uygun. Toplu taşıma araçlarına alternatif olarak UBER kullanabilirsiniz. Taksiyi pek önermesek de; şoförle binmeden pazarlık yapma durumunuz varsa, öneririz. Taksi yerine UBER tercihi çok daha ekonomik olacaktır. Nitekim, Türkiye’de yaşanan taksici vakaları gibi yüksek fiyatlarla karşılaşma ihtimaliniz vardır.

Google Haritalar’ın çok kapsamlı bir şekilde çalıştığı ve her köşeyi gördüğü Ukrayna’da tüm durakları haritalar üzerinden görebilirsiniz.

Ukrayna’da Konaklama

Ukrayna’da da diğer tüm ülkelerde olduğu gibi konaklama alanında sınırsız seçenek bulunuyor. Her bütçeye uygun konaklama imkanlarından faydalanabilirsiniz. Uluslararası büyük otellerde kalabileceğiniz gibi daha küçük ve uygun fiyatlı tesisleri de tercih edebilir, ekonomik yollara yönelebilirsiniz.

Oteller genel olarak şehir merkezinde ya da yakınlarında; ancak önemli meydanlara ve tarihi yerlere yakın bir otel seçiminde bulunarak çevreyi çok daha rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Ukrayna’da konaklama konusunda yapacağımız uyarı; yaz aylarında fiyatların bir tık yükselmesi. Daha ekonomik bir tatil isterseniz, farklı mevsimleri tercih edebilirsiniz. Fakat bu da soğuğa denk gelmenize sebep olacaktır.

Özellikle aileyle ya da bir arkadaş grubuyla seyahat ediyorsanız Airbnb gibi aracı uygulamalarla, günlük ya da haftalık olarak kiralayabileceğiniz ev ve oda olduğunun da bilincinde olmalısınız. Evinin bir odasını kiraya veren Ukraynalı ailelerden birinin yanında kalıp; ülkede günlük yaşamı çok daha yakından analiz edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu