Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Kiev’de Gezilecek Müzeler

Kiev, Ukrayna’nın en önemli bölgelerinden biri olmakla birlikte; müzeleriyle Dünya geneli bilinirliği oldukça yüksektir. Bu yazımda sizlere Kiev’de gezilecek müzelerle ilgili bilgi aktarımında bulunacağım. Bilindiği üzere son derece köklü bir tarihe sahip olan ve geçmişine bakıldığında Hazarlar, Altınordu ve Türklerin egemenliği altında çok uzun yıllardır ayakta duran Kiev; günümüzde Ukrayna’nın başkenti olmasının yanında aynı zamanda en büyük şehri konumunda.

Yaklaşık olarak 3 milyon nüfusa sahip olan Kiev; Karadeniz kıyılarına yakın olan en popüler ve en kaliteli yerleşim yerleri arasında ilk sıralarda kendini gösteriyor ve her yıl çok sayıda yerli – yabancı turistin ziyaretiyle şenleniyor. Şehre gelen ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisi de Müzeler oluyor. Bu yüzden gelen talepler doğrultusunda da Kiev’de gezilecek müzeler makalemi sizler için kaleme aldım. İşte Kiev’de gezilecek 6 müze…

İlgili Makaleler

1- Taras Şevçenko Devlet Müzesi (Державний музей Тараса Шевченка)

Taras Şevçenko çevresinde bulunmakta olan bu büyük müze her gün saat 10:00 ila 17:00 arasında ziyaretçileri tarafından ziyaret edilmeye hazır bir şekilde bekliyor. Taras Şevçenko müzesinin, Ukrayna için bu denli önemli olmasının sebebi ise; bağımsızlık mücadelesiyle bir hayli uğraşan ve çok büyük kanlar döken Ukrayna’da mücadelenin öncü ismi olan Taras Şeçenko’ya ait birçok kişisel eşya, resim ve el yazmalarının olması olarak kendini gösteriyor. Yani Ukrayna’da gezilecek müzeler listemizde yer alan Taras Şevçenko müzesi aslında yaşayan bir tarih. Ukrayna’nın bağımsızlık mücadelesinin tarihi…

= Taras Şevçenko Müzesi Yol Tarifi İçin Tıklayınız =

2- Pirogovo Açık Hava Müzesi (Музей під відкритим небом Пирогово)

Pirogovo açık hava müzesi, hem Ukrayna hem de Avrupa’da yer alan en büyük açık hava müzelerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Ülkenin yerel kültürünü direkt olarak yakından tanıma şansı sunmakta olan söz konusu eşsiz müze, birçok tarihi esere konukluk ediyor. Ziyaretçi yorumlarına bakıldığında Kiev’de en beğenilen müzeler arasında yer aldığı da görülüyor. Söz konusu müze de yine Şevçenko müzesi gibi saat 10:00 ila 17:00 arasında ziyaret edilebiliyor. Müze eş zamanlı olarak şehirde düzenlenen bir takım konser ve festival etkinlikleri için de kullanılıyor.  Kiev’de gezilecek müzeler sorgusunda, 2. Sırada bu müzeyi öneriyoruz.

= Pirogovo Açık Hava Müzesi Yol Tarifi İçin Tıklayınız =

3- Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi (Український національний художній музей)

Kiev’de gezilecek müzeler listemde 3.sırada yer alan müze Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi. Gruşevskogo Caddesi üzerinde yer alan ve Dünya’nın hemen hemen 4 bir yanından gelen, sanat eserlerinin sergilendiği bir müze olarak kendini gösteren Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi, şehrin en gözde noktaları arasında yer alıyor. Saat 10:00 ila 18:00 saatleri arasında ziyarete açık olan söz konusu müze, sanat merağı bulunan gezginlerin ve bölgedeki yerel halkın dikkatini çekiyor. Gidecek olanlara uyarımdır. Söz konusu müzede yalnızca sanat eserleri bulunuyor. Eğer ilgili değilseniz, sıkılma ihtimaliniz var.

= Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi Yol Tarifi İçin Tıklayınız =

4- Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi (Український національний історичний музей)

Kiev’de gezilecek müzeler listemde 4.sırada yer vermek istediğim müze ise Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi oluyor. Ukrayna’nın en eski müzeleri arasında yer alan bu müze, 1904 yılında kurularak bugüne kadar ziyaretçi ağırlamayı başarmış bir müze olarak dikkat çekmektedir. Ülkenin kültürel geçmişini merak eden ve bununla birlikte A’dan Z’ye tüm tarihini canlı görmek isteyen kişiler için bire birdir. Ukrayna’nı ziyaret edip, Kiev’e gelecek ziyaretçilerim için kesinlikle ve kesinlikle Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi gezisini öneriyorum. Vladimirska Caddesi’nin hemen üzerinde yer alan söz konusu müze saat 10:00 ila 17:00 arasında ziyarete açıktır.

= Ukrayna Ulusal Tarih Müzesi Yol Tarifi İçin Tıklayınız =

5- Getman (Herman) Müzesi (музей гетьмана)

Kiev’de gezilecek müzeler listemde 5. Sırada yer alan Getman müzesi, halk arasında “Mazepi’nin Evi” ismiyle de bilinmektedir. Söz konusu beyaz köşk tarzındaki bu muhteşem müze aslında Ukrayna tarihini bu küçük alanda gözler önüne sermek için yeterli. İçerisinde çok değerli tarihi ögeler barındıran söz konusu müzede 1700’lerden bugünlere kadar ulaşan çok sayıda ürüne sahip. Diğer müzeler gibi Getman Müzesi de; saat 10:00 ila 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Bu noktada Kiev’de gezilecek müzeler listesinde kesinlikle yer verdiğim bu müzeyi de gezmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

= Getman (Herman) Müzesi Yol Tarifi İçin Tıklayınız =

6- Ukrayna Kültür Mirası Müzesi (Музей культурної спадщини України)

Kiev’de gezilecek müzeler listemde son sırada yer verdiğimiz Ukrayna Kültür Mirası Müzesi, son sırada diye kalitesiz bir müze değil. Diğerleriyle aynı. Moskovskaia Caddesi’nin hemen üzerinde yer alan Ukrayna Kültür Mirası Müzesi, saat 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açık bir şekilde bekliyor. Müze içerisinde oldukça geniş bir seçim yelpazesi bulunuyor. Eski edebiyat eserleri, resimler ve gazete küpürlerinin yanında aynı zamanda Ukraynaca yazılan okul kitapları da görülebiliyor. Buram buram tarih kokan Ukrayna Kültür Mirası Müzesi de gezmeniz gereken yerlerden birisi.

= Ukrayna Kültür Mirası Müzesi Yol Tarifi İçin Tıklayınız =

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu