Ukrayna

Kiev Metro Haritası

Kiev Metro haritası, özellikle turistik amaçlı gelenler için oldukça araştırılıyor. Bu noktada sizlere birer birer haritayı açıklayacağım. Toplam olarak 3 farklı metro hattına sahip olan Kiev’de; bu hatlar kırmızı – mavi ve yeşil hatlar olarak belirlenmiştir.

  • Kırmızı Hat; 1. Hat olan Sviatoshynsko-Brovarska Hattı’dır.
  • Mavi Hat; 2. Hat olan Kurenivsko-Chervonoarmiyska Hattı’dır.
  • Yeşil Hat; 3. Hat olan Syretsko-Pecherska Hattı’dır.

Kiev Metro Haritası (2021 Güncel)

İlgili Makaleler

Yukarıda yer alan görselde Kiev Metro hattını detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Bu hatta göre de güzergahınızı ayarlayıp; hangi durakta inmeniz veyahut binmeniz gerektiğini, aktarma noktalarını görebilirsiniz. Özellikle dil bilmeden Kiev’e geliyorsanız, bu harita size oldukça yardımcı olacaktır. Peki, Kiev metro aktarma istasyonları nerede?

Kiev Metro Aktarma İstasyonları Nerede?

Kiev metro aktarma istasyonları, haritadan da görüleceği üzere çizgilerle belirtilmiştir. Aktarma bölgelerinde 2 farklı nokta belirtilmektedir. Bu kapsamda;

  • Yeşil Hat – Kırmızı Çizgi: Zoloti Vorota — Teatralna
  • Mavi Hat – Kırmızı Çizgi: Maidan Nezalezhnosti — Khreschatyk
  • Yeşil Hat – Mavi Çizgi: Palats Sportu — Ploshcha Lva Tolstoho

Olarak kendini göstermektedir. Aktarma istasyonları bu şekildedir. Söz konusu istasyonlara giderek, diğer kalan 2 hatta da erişim sağlayabilirsiniz. Böylece Kiev’i baştan aşağı metro ile gezme imkanı da elde edebilir; uzun metro yolculuğunun sırlarını kendinizce öğrenebilirsiniz J Kiev Metro haritası bu şekilde kendini gösteriyor. Bunun haricinde önemli bir diğer konu ise; Kiev metrosunun çalışma saatleri ve nasıl gidileceği oluyor.

Kiev Metrosuna Nasıl Gidilir?

Kiev’de metro ağı oldukça geniş olduğu için bulunduğunuz hemen hemen her bölgenin yakınında bir metro istasyonu bulunmaktadır. Çok fazla bölge ve istasyon olduğu için bunları tek tek “şuradan, şu istasyona şöyle gidilir” tarzında anlatmam mümkün değil. Bu yüzden bulunduğunuz yerde Google Haritalar veya iPhone Haritalar Uygulaması açarsanız ve oradan direkt olarak “Metro istasyonlarını” seçerseniz direkt olarak sizi istasyona götürecektir.

Kiev’de yer alan tüm metro istasyonları haritalara kaydedilmiştir. Bu sebepten dolayı bulmanız oldukça kolay olacaktır. Zira bulmakta zorluk yaşarsanız; haritalara “зупинка метро” yazmanız yeterli olacaktır. Böylelikle size en yakın metro istasyonlarını görebilirsiniz.

Kiev Metro Sefer ve Çalışma Saatleri

Kiev’de Metro, yoğun saatler denilebilecek olan işe gidiş ve işten dönüş saatlerinde her 2 ila 3 dakikada bir istasyondan geçmektedir. Bu 2-3 dakikalık süre sabahları 7 ila 10, akşamları ise 17:00 ila 20:00 arası olmaktadır. Bu saatler arasında çok hızlı bir metro trafiği vardır. Bu saatlerin haricinde kalan 10 ila 17:00 arası saatlerde ise metro maksimum 10 dakikada bir gelmektedir.

Yani eğer sabah 7’de çıkarsanız 10’a kadar 2-3 dakikada bir metro geçecektir. Devamında 10’dan sonra dışarı çıkarsanız saat 17:00’e kadar bu süre 5-10 dakikaya uzayacaktır ve 17:00’den 20:00’ye kadar tekrardan 2-3 dakikada bire inecektir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu