Ukrayna

Kiev’de Yılbaşı Nasıl Geçer? Ukrayna’da Noel Gelenekleri Nedir?

Ocak ayına sayılı günlerin kalmasıyla birlikte yılbaşı tatili için arayışlarda başladı. Özellikle son günlerde almış olduğum “Ukrayna’da Noel gelenekleri nedir?”, “Kiev’de yılbaşı nasıl geçer?” sorulara sessiz kalmak istemedim. Yeni yıla umutları tazeleyip girmek isteyenlerin akıllarına ilk gelen ülkelerden biriside Ukrayna oluyor. Özellikle Kiev’de Yılbaşı tatilini geçirmek isteyenler sizleri sürpriz üzerine sürpriz bekliyor! İşte başlıyoruz!

Ukrayna’da Noel kutlamalarında büyük bir coşku vardır. Hediyeleşmeler, birliktelikler, heyecanlar üst seviyedir. Yılın 365 günü yaşayan bir şehir hayal ediyorsanız; Kiev’de bu istediklerini bulabilirsiniz. Eğlenceyi ve eğlenmeyi bilen insanların bulunduğu Kiev’de yılbaşı ise akılları başlardan alarak geçiyor. Hem modern, hem de geleneksel olarak birçok kutlamalara ev sahipliği yapan Kiev, Yılbaşı gecenizin nefes kesici bir şekilde geçmesine neden olacak.

İlgili Makaleler

Yılbaşı gecenizi Ukrayna’nın başkenti Kiev’de geçirmek istiyorsanız; uçak ve otel rezervasyonunuzu önceden almanızı sizlere tavsiye ederim. Sabah uyandığınızda kalacak bir yerinizin olması önemli bir etkendir. Sabah kahvaltınızı hem otelde hem de sizlerin istediği bir restoranda yapabilirsiniz. Geceniz için ailenizle ya da arkadaşlarınızla eğlencenin dibine vurmak istiyorsanız; güzel içkilerden ve güzel mekanlardan yardım alabilirsiniz fakat özel bir mekanda yeni yıla girmek istiyorsanız; önceden yer ayırtmanızda fayda vardır. Peki, Ukrayna’da Noel gelenekleri nasıldır?

Ukrayna’da Noel Gelenekleri Nedir?

Ukrayna halkı yılbaşını daha çok 1 Ocak değil de 6 Ocak’ı 7 Ocak’a bağlayan gecede kutluyor. Bunun başlıca sebebi ise ülke Sovyet kültürünün etkisi altında olması. İnançlı insanlar ise yılbaşı gününün sabah saatlerinde kiliseleri ziyaret ediyorlar. Evinde kutlama yaparak girmek isteyen aileler ise 12 yemek yaparak; eğlencelerine eğlence katıyorlar. 12 havariyi simgeledikleri için 12 yemek yapan Ukraynalılar, bu özel gecede en çok “Kutya” adı verilen yemeğe sofralarında yer açıyor.

“Kutsal Akşam” adını verdikleri bu özel gecede yemeklerden hemen sonra Noel şarkıları evlerde söyleniyor. Bunun yanında Ukraynalılar; “Didukh” adını verdikleri buğday başakları ve samandan oluşan buketlerle evlerini süsülüyorlar. Bu arada Ukrayna’da Noel tatili Türkiye’de olduğu gibi sadece bir gün sürmüyor. Tam 1 hafta boyunca; Ukraynalılar yeni yılı kutlamalar yaparak karşılıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu