Tecrübeler ve Önerilerim

Maldivler’e Giderken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Maldivler'e Uçuş Süreci ?

Herkese merhaba sevgili dostlarım bugün sizlere Maldivler hakkında ve dikkat edilmesi gereken şeyler hakkında kendi tecrübelerimi aktaracağım. Maldivler’e giderken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda benim de bazı tecrübelerim ve anlatmak istediklerim var hiç şüphesiz. Maldivler deyince insanların aklına balayında gidilecek olan bir tatil yeri olarak gelmekte nokta bunun yanı sıra benim de aklıma ilk olarak gelen şey turkuaz bir denizin olması ve beyaz bir kumun olması olduğu. Merak ettiğim konular arasında kumsalın sessizliği ve dinginliği beni etkileyen ayrıca bir konu oldu.
Maldivler’e Giderken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Tatil planları yaparken Maldivler’e nasıl gitmem gerektiği konusunda araştırmalar yaptım. Öncelikli olarak tavsiyelerime geçmeden önce dikkat edilmesi gereken şeylerden bir tanesi de sıcaklık derecesi. Sıcaklık derecesi derken neden söz ediyorum?
Maldivler ‘de hava oldukça sıcak olduğu için dikkat edilmesi gereken bir konu olarak görüyorum. Dolayısıyla tatil bavulu hazırlarken başlıca dikkat edilmesi gereken konu da bavul içerisinde yerleşecek olan kıyafetlerin türü. Bavul içerisine koyacağınız kıyafetler daha çok efil efil ve terletmeyecek türden kıyafetler olması gerekiyor. Aynı zamanda sıklıkla terleme olasılığı yüksek olacağından dolayı alternatif kıyafet kombinleri bulundurmakta hiçbir sakınca yok. Tatil bavulundan önce anlatmayı ihmal etmediğim bir konu daha var.
Öncelikli olarak kişinin tatil planları yapmaya başlamadan önce dikkat etmesi gerektiği şey bu tatil planlarını öngörürken yaz insanı mı yoksa kış insanı mı olduğuna karar vermesi. Kararını verirken tatil yapacağınız yerde ne derece vakit geçireceğiniz ve bu tatilini yaparken huzurlu hissedip hissetmeyeceğiz konusunda olacak. Eğer bir kış insanıysanız Maldivlere yazın gitme kesinlikle sizi tatmin etmeyecektir. Buna dikkat ederken Maldivlere yazın gitmeyi tercih ettim nottan bunun sebebi ise kış mevsimine bulunduğum şehirde oldukça doyduğum için yaz tatiline ihtiyacım vardı. Kısacası çok fazla uzatmadan söylemem gerekiyor ki muhakkak havanın sıcaklığını hafife almayın. Çünkü çok sıcak!
Maldivler’e Uçuş Süresi…
Maldivleri uçuş süresi hakkında değinmeden geçmek istemediğim konular bulunmakta. öncelikli olarak business uçuş için bütçe ayırmadıysanız siz de benim gibi 8,5 saat uçmayı göze almalısınız. 8 buçuk saat yolculuk her ne kadar gözümü korkutsa da uçuş konusunda ayıracağım bütçeyi tatilde yapacaklarım konusuna ayırmakla uygun gördüm. Uçak firmaları arasında benim en çok tercih ettiğim firma Türk hava yolları. Buradan uçuş firması reklamı yapmak istemiyorum ancak iyi ki diyorum Türk hava yolları ile uçmuşum.
Uçakta herkes yerlerini almaya başlamışken koltuğumuza oturduğumuzda bizleri bir seyahat kiti karşıladı. Seyahat çantasının içini açtığımda beni 1 adet kulaklık, 1 adet göz bandı, 1 adet diş fırçası ve bir çift çorap karşıladı. Bunu ise şöyle düşünebilirsiniz bu uçuş kiti uzun yolculuklarda yolcuların rahat edilmesi için veriliyor. Uçuşuma devam ederken, buraları çok fazla uzatmadan verilmiş olan çorap ve uyku bandını kullanarak yolculuğuma devam ettim. Peki ya adaya gidiş nasıldı?
Havaalanından Maldivler adasına…
Havaalanında çok fazla oyalanmadan Maldivler adasına giderek vaktim geçti. Buradan deniz uçağına binerek Maldivler adasına geçeceğimiz söylendi. Deniz uçağı tecrübesi benim için bir ilk olacağı için oldukça heyecanlıydım. Bu tecrübem esnasında ne yapmam gerektiğini işin açığı pek bilmiyordum. Deniz uçağı içerisine tüm yolcular bindikten sonra hostesin bir takım uyarıları ve dikkatle dinlememizi istediği şeyler olduğu nokta öncelikli olarak uçak içerisinde can yeleği yok. Ancak bu durumun bizlere endişe vermemesini gerektiğini söyledi.
Ne Yapmalı ve Ne Yapmamalı?
Deniz uçağıyla bir süre uçtuktan sonra otelimize ulaştık. Burada şaşkınlığımı gizlemeden edemedim. Çünkü otele geçmeden önce ilk olarak birer karşılama komitesi bulunuyordu. Karşılama komitesinin yoğun ilgisi ve heyecanı sizlere tamamen geçiyor. Herkes teker teker geçerken boynuma 1 adet yapraktan yapılma Yıldız şekilli bir kolye taktılar. Bu mistik şekilli kolyeyi uzun süre saklayacağım.
Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise Güneş gerçekten oldukça yakıcı bir etkiye sahip. Dolayısıyla yanınızda muhakkak bir güneş kremi olması gerekiyor. Bunun yanı sıra Toprak kum olduğu için oldukça yumuşak bir zemine sahip. Dolayısıyla kadın arkadaşların buraya tatil yapmaya karar verdiklerinde dikkat etmesi gereken şey topuklu ayakkabı ile gelmemeleri. Bir hayli zorlayacağını şimdiden söylesem iyi olacak. Bir diğer önerdiğim şey ise bir uygulama indirmeniz olacak. Shuttle Tracker uygulamasını indirirseniz oldukça faydalanırsınız. Bu uygulama ile birlikte Shuttler’lar nereden geçtiğini ve ne kadar sıklıkla geçtiğini görebiliyorsunuz.
Böylelikle sizlere bir kılavuz olabileceğinden dolayı indirmiş olmanız oldukça işinize yarar. bir diğer bilinmesi gereken şey ise Maldivler şeriat ile yönetilen bir ülke olduğu için burada şeriat kuralları geçerli. Yani lokal Adalar içerisinde bikini ile denize girme gibi bir durum söz konusu değil. Kılık kıyafet konusunda bir kısıtlama bulunuyorken aynı zamanda alkol bulabilmeniz de mümkün değil. Yalnızca otellerin olduğu resort adalarda bulmak mümkün.

İlgili Makaleler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu