Tecrübeler ve Önerilerim

Haydi Maldivler’e Gidiyoruz

Maldivlere Nasıl Gidilir?

Yeniden herkese merhaba sevgili arkadaşlarım, bugün sizlere Maldivler’e dair görüp deneyimlediğim ne varsa anlatmaya çalışacağım. Bir fikir olarak hemen hemen herkesin aklında Maldivlere gidip doyasıya bir tatil yaşama isteği olduğunu tahmin etmek çok güç olmasa gerek. Bunun için ülkeye gidişin nasıl olduğunu ve ne kadara patladığı gibi konuları merak ettiğinizi tahmin eder gibiyim. Ülkeye gitmeye karar vermeden önce buna benzer pek çok soru tabii ki benim de aklıma geldi. Bununla birlikte uygun bütçeli bir otel arayışına girerek araştırmalarım yapmaya devam ettim. Bunun yanı sıra ülkeye gidiş şartlarının nasıl olduğunu bilmek de benim için ayrıca önemliydi. Dolayısıyla Maldivler’e gitmek için bir vizeye ihtiyaç olup olmadığını da ayrıca merak ediyordum.

İlgili Makaleler

Haydi Maldivler’e gidiyoruz

Yaptığım araştırmalar sonucu Türkler için Maldivler’e giderken vizeye ihtiyaçları olmamakta. Kendinize uygun bir otel ve uçak ayarladığınız takdirde istediğiniz an kendinizi burada bulabilirsiniz. Masmavi denizin sularını izleyerek bembeyaz kumsallarda adımlarınızı atabilirsiniz. Bu düşünceden hareketle kendime uygun olabilecek bir otel arayışına girdim. Uygun bütçeli bir otel arayışının endi ihtiyaçlarımı karşılayacağından çok fazla Emin değildim. Dolayısıyla lüks bir otel içerisinde aradığım her şeyi bulabileceğimi düşündüğüm nokta planlamalarınızı bir balayı için düşünüyorsanız 5 gecelik bir tatilin uygun olduğunu söylemem mümkün. Yazı içerisinde ise Maldivlere giderken nelere dikkat edilmesi gerektiği hangi araç ile gidileceği ve hazırlık sürecinden bahsetmek istiyorum. Yazımı okuyan kişilere bir fayda sağlayacağını ümit ettiğim için her türlü ayrıntıyı vermekten de geri kalmayacağım.

Maldivlere nasıl gidilir?

Maldivleri gidiş konusunda tabii ki kendim için en iyi uçuş firmasının araştırmasına başladığım nokta zaman zaman uçuş firmaları konusunda fiyasko yaşadığım için en çok tercih ettiğim uçak firması olan Türk hava yollarını tercih ettim. Bu konuda nasıl doğru tercih ettiğimi ise yazının ilerleyen kısımlarında anlayacaksınız. Öncelikli olarak İstanbul’dan hareket eden bir uçak Maldivlere 8,5 saatin sonunda rötarsız bir şekilde gidiş yapabilmekte.

Aktarmasız uçuş gerçekleşeceği için 8,5 saatten fazla olacağını sanmıyorum. Ancak 8,5 saatin fazla geleceğini ve uzun uçuşların kendinize göre olmadığını düşünüyorsanız sizler için de bir seçenek mevcut. Business olarak uçuşu tercih edebilir ve business uçuş ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. Ancak uçuş konusunda fazlaca bir bütçe ayırmak istemeyiz tatil konusunda bütçe ayırmak istiyorsanız siz de benim gibisiniz. Uçuş sürecim boyunca hiçbir sıkıntı çekmeden son derece rahat bir şekilde gittim, tabii ki şansıma. Uçağa biniş esnasında herkes biletine göre yerini bulurken ben de kendi yerime geçtim. Bu esnada Bir de ne fark edeyim karşımda bir seyahat kiti.

Önümüzde bulunan çanta içerisinde seyahate uygun olacak türde her türlü eşya düşünülmüş. Çanta içerisinden bir adet uyku bandı, 1 adet kulaklık, 1 adet diş macunu ve bir çift çorap çıktı. Türk hava yolları uzun uçuş yapacak olan kişiler için bir seyahat kiti hazırlamış. Bu çantayı tamamen işe yarayacak şekilde dizayn etmiş olacak ki hiçbir zorluk çekmedim nokta dolayısıyla kendi tercih etmiş olduğum uçuş firmasından herhangi bir sorun yaşamadığını kolaylıkla getirmeliyim dile…

Nelere dikkat etsek daha iyi olur?

Dikkat edilmesi gereken şeyler konusunda sizlere bahsetmek istediğim birkaç öneri mevcut. Öncelikli olarak tatil planlarınızı yaparken mevsim olarak Maldivlere yazın gidecekseniz güneşinin epey yakıcı olduğunu bilmeniz gerekir. Yakıcılıktan kastım yalnızca teninizde yakıcı bir his bulundurması değil, aynı zamanda terletecek derecede olması. Bu sebeple yanınızda muhakkak bir güneş kremi bulundurmuş olmanız gerekiyor.

Güneş kremini sürerek güneşin yakıcı etkisinden kolaylıkla sıyrılabilirsiniz. Uçak havalimanına ulaştığında otel yerine nasıl ulaşacağımı düşünürken karşıma bir alternatif olan deniz uçağı çıkmış olduğu nokta deniz uçağı benim için eşsiz ve daha önce denemediğim bir yol olacağı için beni oldukça endişeleniyordu. Ancak Deniz uçağında bulunan hostes bizleri yeterince bilgilendirdiği için endişe etmemem gerektiğini anladım.

Öncelikli olarak uçak içinde can yeleği bulunmadığını bizlere ifade ettiler. Otele kadar böylelikle bir yolculuğu tamamlamışken o da ne karşımda biri de ne göreyim? Bir karşılama komitesi oteldeki adaya gelişimizi hep birazdan coşkuyla kutluyor. Bu kutlamaya aynı zamanda Ada içerisinde yapmış oldukları yapraktan yapılma bir mistik kolye eşlik ediyor. Bu kolyeyi boynumdan neredeyse tatil boyunca çıkarmadım. Ayrıca atmayı da hiç düşünmüyorum.

Alıştığımız gibi gündüzleri sıcak geceleri serin bir hava yok burada. Maldivlerde hava hem gündüz sıcak hem de gece sıcak. Bir diğer dikkat etmenizi önerdiğim bir şey buraya gelirken ayakkabı seçimini önem vermeniz gerektiği nokta topuklu ayakkabı giymek kadınlar için çok büyük bir işkence olacaktır. Bunun için uygun yükseklikte bir ayakkabı oldukça iş görür. Aynı zamanda geleneksel dansları da izlemenizi ayrıca tavsiye ederim. Dikkat etmeniz gereken ve unutmamanız gereken bir diğer husus ise Maldivler şeriat kanunları ile yönetildiği için burada şeriat kuralları hakim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu