Dijital Pazarlama

Martech Nedir ?

Veri Odaklı Martech İşleri Ön Plana Çıkacak

Merhaba değerli okurlarım. Bugün başlığımız Martech. MarTech, yazılım pazarlamacılarının faaliyetlerini yürütebilmek ve hedeflerine ulaşmak için kullanmış oldukları yazılımları tanımlar. Kampanyaları planlama, yürütme, ölçme ve diğer pazarlama taktiklerini gerçekleştirmek adına teknolojiden yararlanır. Martech ile ilgili tüm sorularınızın cevabını aşağıdaki başlıklarda bulacaksınız.

Veri Odaklı Martech İşleri Ön Plana Çıkacak

Benzersiz bir dönüşüm yaşanan günümüz teknoloji çağında, teknolojinin tüm hayatımıza girmesiyle birlikte yeni terimler ortaya çıkıyor. İki sözcüğün birleşmesiyle doğan, eğitim alanında ‘EduTech’, reklamcılık alanında ‘AdTech’, markalarda ‘BrandTech’, finans alanında ‘FinTech’, tarım alanında ‘AgTech’ gibi kullanılan kavramlar yaşantımızın gittikçe daha da önem kazanan uygulamaların öncüleri oldu. Hayatı derinden etkileyen ve dünyayı farklı bir çağa götüren hızlı dijital teknoloji dönüşümünden pazarlama da doğrudan etkilenerek nasibini aldı.  MarTech olarak bilinen pazarlama teknolojisi oluşumunda iki önemli etken söz konusu olmuştur. Bunlardan ilki, dijital teknolojideki hızlı ilerlemeler olurken İkincisi ve en önemlisi ise, Y ve Z nesli olarak adlandırılan yeni dijital tüketicideki hızlı değişim ve harcama alışkanlıkları, alışveriş deneyimleri ve satın alma davranışlarındaki yaşanan başkalaşımdır. Peki Martech uygulaması nedir? Okumaya devam edelim.

İlgili Makaleler

 

Martech

MarTech, bir şirketin pazarlama, ticari ve benzeri amaçlarını karşılayabilmesi için kullandığı teknoloji olarak çözümlere odaklanan bağlantılı bir uygulaması olduğu şeklinde tanımlanabilir. Üç disiplin ve alanın birlikteliğinin iyi yönetimi bu anlamda söz konusudur. Kısaca veri odaklı MarTech; “Pazarlama-Strateji-Teknoloji” toplamı olarak bu üç bileşenin birlikteliği ve uyumunun yaratacağı sinerji önemlidir. Bu da iş yapma ve eylemleri arasında bir bağlantı kurulmasını hem de çalışanlar ve geleneksel olarak silolar şeklinde yapılanmış bölümler arasında kesintisiz iletişimi zorunlu kılar.

Günümüzde değişimi zorlayan ve bir güç haline gelen yıkıcı teknoloji, şirketleri dönüştürmenin yanında pazarlama yönetimini ve de çalışanlarını da dönüştürüyor. Dijital dönüşüm ve dijital süreçlerin emanet edildiği ve dijital dönüşüm yolculuğunu doğru yöneten, değişimin öncüsü olabilecek ve aynı zamanda da dijital dönüşümün lideri olabilecek yöneticilerine ihtiyaç vardır. Bu; değişim yönetimi yetkinliği olan, insan odaklı dijital yaklaşımları uygulayabilme becerileri, dijital kültürü oluşturup şirketin tümüne yayabilecek, yenilikçi, esnek, çevik ve girişimci yönetim anlayışında olabilen yeni tür yöneticidir. Kısaca tüketiciye ulaşabilmek adına kullanılan teknolojinin her bir bölümü olarak düşünülebilen MarTech’ in dokunduğu ve temelinden değiştirmediği hiçbir alanın sınırı olmaması sebebiyle çıkabilecek fırsatları da değerlendirebilecek yeni bir dijital kültür ve kültürün uygulayıcıları gerekiyor.

Pazarlama konusunda faydalanılan tüm teknolojilerin ve bu teknolojilerin etkili kullanımının ödüllendirildiği MarTech Awards 2023′ bu alanda dikkat çeker. Martech ekosistemini sizler için araştırdım. Hadi yakından bakalım.

 

Martech Ekosistemi

Dijitalleşmenin ivme kazanmasıyla teknoloji ve inovasyon bir dönüşüm içerisine girdi. Böylece pazarlama teknolojilerini salt satış/iş hedefi odaklı olmaktan çıkıp veri, insan, dolayısıyla tüketici odaklı bir evrime yönlendirdi. Her geçen gün çeşitlenen temas noktaları, karmaşıklaşan pazarlama iletişim ekosistemi, tüketicilerin maruz kalmış olduğu mesaj bombardımanı, çoklu ekran tüketimi, çoklu cihaz kullanımı gibi değişen alışkanlıklar bizi daha fazla veriye ve veri bazlı olan kişiselleştirilmiş iletişime yönelmemizi sağladı.

Bir yandan tüketicilerin hızlı bir şekilde azalan dikkatlerinden pay almaya çalışırken, bir yandan da tüketici yolcuğunun her bir aşamasında daha derin bağlar kurma ihtiyacının ortaya çıkması sürekli yeni çözümler üretmeye yönlendiriyor. Bu anlamda pazarlama teknolojilerinin sürekli olarak gelişmesi, hayatımızdaki yeni giren teknolojilerden beslenerek pazarlama dünyasına yeni fırsatlar sunuyor. “Big data” olarak sıkça karşınıza çıkan büyük ve gerçek zamanlı veriyi etkili-verimli bir şekilde kullanma işlemi müşteri ilişkilerinin gelişimi konusunda oldukça kıymetli bir yere sahip olmaya devam edecek.

Marka deneyimini farklı bir boyuta taşıyan VR, AR vb. teknolojiler tüketici deneyiminin en başından sonuna kadar etki eden güce ve kapasiteye sahip olmakla kalmayıp, bunun yanında hayatımızda daha fazla yer alacak. Tüketicilere iletişim kurma ve marka deneyimi yaşatmanın en temel yolu teknolojiden ve inovasyondan geçer. Dijitalleşme seviyesine göre potansiyelini tam olarak gerçekleştirememiş olan e-ticaret pandemi döneminde bariyerleri aşarak ivmelendi. E-ticaret yalnızca hacim olarak değil, kullanıcı sayısı olarak da bu dönem içinde büyüdü. Markaların pandemi öncesinde çekimser olarak baktıkları teknoloji yatırımları pandemide bir ihtiyaç oldu. Alışkanlıkların en başından sonuna değiştiği bu dönemde tüketiciler ile iletişim kurabilmenin, marka deneyimi yaşatmanın yolu da teknolojiden geçti. Enformasyon toplumu dijital dönüşüm ütopyasının bilinen bir sonraki aşamasına pandeminin sağlamış olduğu olağanüstü şartlarla oldukça hızlı bir geçiş yaptı. Sosyal medyada bu değişimi yönlendirirken bir yandan da yenilenme sürecini hızlandırdı.

Pandemi etkisini geride bıraktığımız ve “yeni normal” döneminde de bu etkiler kalıcı oldu. Bununla birlikte kişisel verilerin doğru, güvenilir bir şekilde korunması ve bunların kullanılması bu doğrultuda yeni çözümlerin yaratılması ön plana çıktı. Markaların müşterilere sunmuş olduğu deneyimin kullanıcı dostu, pratik, hızlı ve akıllı olması her zamankinden daha çok önem kazanmaya başladı. Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest, Facebook, Tiktok gibi lider sosyal medya platformları bu dönüşümün büyük ve aktif parçası haline geldi.

Bunun yanında, yeni normalle birlikte daha çok konuşan bir iletişimin (chatbotlar) dönüşen pazarlama teknolojileri üzerinde büyük bir etkisi olduğundan bahsedebiliriz.

Yavaş yavaş yazımı bitiriyorum. Bugün birlikte veri odaklı Martech işlerini inceledik. Bu konu söyleyeceklerim bu kadardı. Tekrardan görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu