Markalaşma

Media Markt Neden Black Friday Kutluyor?

Media Markt Mağazasının Kuruluş Geçmişi

Media Markt Neden Black Friday Kutluyor?

Media Markt neden Black Friday kutluyor sorusu oldukça fazla sorulan bir sordur. Bu sorunun cevabı için Black Friday yani kara Cuma ne anlama geliyor bunu öğrenmek gerek.

İlgili Makaleler

Black Friday (Kara Cuma)

ABD’de Şükran Günü olarak kutlanan kasım ayının son perşembesini takip eden Cuma günü olarak kabul edilen güne Black Friday yani kara Cuma denmektedir. Dünya genelinde düzenlenmekte olan bir alışveriş festivali olarak kabul görülen bir kampanya ismidir. Türkiye’de bu alışveriş festivaline efsane Cuma veya muhteşem Cuma gibi isimlerle anılmakta olan bu alışveriş festivali, çok fazla markanın %80’e varan indirimler yapması ile bilinir.

Black Friday (Kara Cuma) İsmi Nerden Gelmekte?

Amerika Birleşik Devletleri tarafından 1932 yılından günümüze kadar gelen Noel alışverişleri için belirlenen başlangıç tarihi, kasım ayının son cuma günü olarak kabul görülmüştür. ABD’de Şükran Günü olarak kutlanılmakta olan kasım ayının son cumasına den gelen bu gün, 1961 yılından itibaren Black Friday olarak adlandırılmaktadır.

Bu günün anlamını açıklamakta olan ki rivayet vardır.

  • İlk rivayete göre Black Friday günü yapılmakta olan indirimler ABD’nin Philadelphia kentinde neredeyse kaosa sebep olacak kadar indirimler olmaktadır. %80’e varan indirimler yapan mağazalar ve bunları duyan halk, mağazalara akın eder bir de bunun üzerine binlerce turist ordu-deniz kuvvetlerinin futbol maçı için şehre gelince Philadelphia kentinde hayat durma noktasına kadar gelmiş oldu. Kentte oluşan aşırı kalabalık; çok yoğun bir araç trafiğine, izdihama ve hatta mağaza çalışanlarının haklın altında ezilerek hayatlarını kaybetmeleri bile birlikte mağazaların yağmalanmasına sebep oldu. Kentte bulunan polis memurları yaşanan bu olaylara atıfta bulunmak amacı ile telsiz anonslarında “Black Friday” tabirini kullanınca da bu güne kara Cuma denilmeye başlandı.
  • İkinci bir rivayete göre ise Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan mağazalar, muhasebe detaylarını elleriyle kaydetme işlemi yapıyorlarken karları siyah renkle, zararları ise kırmızı renkle kayıt altına alıyorlarmış. Çok fazla mağaza yılın büyük bir bölümünde işlemlerini zararla yani kırmızı renkle kayıt altına alırken, Şükran Günü’nün ertesi günü bu kayıtlardaki harcamaların kaydı ise karla yani siyah renkle kayıt altına alınmış Bu sebepten dolayı mağazalar tarafından bu gün “Black Friday” olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Media Markt Hakkında

Avrupa’nın açık ara birincisi olarak bilinen elektronik perakendecisi Media Markt olarak bilgisayar ve cep telefonlarından tutun televizyon ve görüntü sistemlerine, ev sinema sistemlerinden fotoğraf makineleri ve kameralara, oyun konsollarından beyaz eşya ve küçük ev aletlerine varana kadar çok çeşitli ürünlerini- mağazacılık ve online perakendeciliğin sayısız avantajları ile müşterilerine entegre olarak sunuyor olmaktadır.

Ceconomy’nin bünyesinde yer almakta olan Media Markt Saturn Perakende Grubu çatısı altında, 50 yılı aşkın olan bir birikim ile 13 ülkede 1000’den fazla mağazası bulunan ve 65 binden fazla çalışanı ile hizmet veriyor. Türkiye dışında Almanya, Avusturya, İtalya, İsviçre, Macaristan, Polonya, İspanya, Hollanda, Belçika, Portekiz, Lüksemburg ve İsveç gibi ülkelerde bulunan mağazaları ile birlikte yıllık ortalama 2,1 milyar ziyaretçi ağırlamaktadırlar.

Türkiye’deki ilk mağazasını 2007 yılının Eylül ayında İstanbul Ümraniye’de açmış bulunmaktadır. 2013 yılında ise online satış kanalını hayata geçirerek adından daha fazla söz ettirmeyi başarmıştır. Günümüzde ise 200 bin metrekareyi aşan satış alanları bulunan 2 binden fazla çalışanı sayesinde müşterileriyle buluşuyor, üstelik kaliteli satış öncesi ve sonrası hizmet anlayışıyla uluslararası olan çok kanallı stratejisini her geçen gün geliştirmeye devam ediyor

Media Markt Mağazasının Kuruluş Geçmişi

1998 yılında Almanya’nın en büyük mağazalar zinciri olan Kaufhof Warenhaus AG bu şirketin %54’ünü satın alarak yönetimi eline geçirdi. 1190 yılında Media Markt markasının en büyük rakiplerinden biri olan Saturn Hansa markasını da bünyesine alarak kendi markasını daha da büyüttü ve şirketin ismi Media – Saturn – Holding GmbH olarak şekillenmiş oldu. Media – Saturn – Holding, Almanya ve çok farklı Avrupa ülkelerin de çok daha fazla şube açması sonucu kendi markasını daha da fazla büyütmüş oldu. Günümüzde Metro Group, Media – Saturn – Holding’ in hisselerinin çoğunluğu olan %74,41’ lik kısmını elinde tutmaktadır.

1989 yılından bu yana 2011 yılına kadar Metro Group 15 ayrı ülkede 610 farklı şube açmış bulunmaktadır. Bu sayede Media Mark markası adını tam anlamı ile dünyaya duyurmuştur.

Media Mark Markasının Tercih Edilme Sebebi

  • Leopold Stiefer, Walter Gunz, Erich Kellerhals ve Helga Kellerhals tarafından kurulmuş olan bu marka “küçük küçük kuran birçok mağaza yerine bir tane ama oldukça büyük bir mağaza yaparak rakiplerine göre çok daha uygun elektronik eşya satma” fikri ile dünyada ses çıkarmıştır.
  • Uygun fiyat ile toptan ve perakende satışları sayesinde tercih sebebi olmuş bir markadır.
  • Sayısız mağazası ve güvenirliği insanları Media Markt mağazalarına itmiştir.
  • Markanın SEO enerjisinin boşa harcanmaması için nokta atışı ve önem derecesi yüksek olan işleri ön plana tutarak çalışmalar yapmışlardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu