Markalaşma

Mercedes Nasıl Marka Oldu?

Selamlar arkadaşlar! Uzunca bir süredir sizinle paylaşmak istediğim hem duygusal hem de başarı dolu bir markalaşma hikâyesiyle karşınızdayım. Mercedes Nasıl Marka Oldu? Konusu benim markalaşma üzerine yaptığım araştırmalar arasında dikkatimi en çok çeken hikâyelerden biri olmuştu. Neden mi? Gelin, anlatayım!

“Mercedes Nasıl Marka Oldu?” sorusunun cevabı 1902 yılına kadar uzanıyor. Günümüzde bile hala en çok tercih edilen, kalite- konfor ve güvenlik konusunda adeta rakiplerini eleyip geçen Mercedes ne oldu da bu kadar başarılı oldu? Mercedes Nasıl Marka Oldu? Gibi soruların cevaplarını bulacağımız yazımıza hazırsanız başlayalım…

İlgili Makaleler

Mercedes Nasıl Marka Oldu? Mercedes Adını Nereden Aldı?

1880’li yıllarda otomobilin icat edilmesinin ardından birçok şirket kurulmuş ve bu şirketlerden birisi de 1883 yılında hayata geçen Benz/ Cie şirketi olmuştur. Tüm mal varlıklarını bir iş üzerine yatıran hatta işler yolunda gitmese yiyecek ekmek bile bulamayacak iki ortak; Benz ve Daimler soy isimlerini markalarında kullanmaya karar veriyorlar ve böylelikle Mercedes Nasıl Marka Oldu? Sorusunun ilk cevabını sizinle paylaşmış oluyorum.

Mercedes’in kelime anlamına bakıldığında İspanyolca dilinde ‘zarafet’ kelimesine karşılık geldiği biliniyor. Mercedes Nasıl Marka Oldu? Sürecinde isminin çarpıcı etkisini de göz ardı etmeden hareket etmişler demek ki!

Diğer yandan ve herkes tarafından bilinen Mercedes Nasıl Marka Oldu? Sürecinde bilinen bir diğer rivayet ise Avustralyalı iş adamı Emil Jellinek’in biricik kızının adı olmasından dolayı Mercedes adını aldığı yönünde. 10 yaşındaki güzeller güzeli kızının adının her yarışta kullanılmasını isteyen baba farkında olmadan da markaya isim konusunda en büyük desteği vermiş oldu.

İş adamı Jellinek’in son derece ileri görüşlü olduğu ve ticaret hayatındaki başarısı kadar spora olan ilgisiyle de bilindiği konuşuluyor. Peki, bunun Mercedes Nasıl Marka Oldu? Sorusuyla alakası ne demeyin! O dönemlerde yapılan yarışlarda ticari zekâsı ve spor tutkusunu birleştiren Avustralyalı iş adamının dikkat çeken bir şartı vardı. O da kızı Mercedes’in adıyla o yarışlara katılınması yönündeydi!

Mercedes Logosunun Arka Perdesi!

1902 yılının Eylül ayında resmi olarak markalaşan Mercedes’in uzunca bir zaman logosu yoktu. Markalaşma yolunda en kritik adımlardan biri olan logonun uzunca bir süre olmamasıysa insanların aklına; “Nasıl logo yok? Öyleyse, Mercedes Nasıl Marka Oldu?” sorusunu düşürüyor. Sakin olun hemen anlatıyorum!

Fabrikanın kurucularından Daimler, zamanında bir motor fabrikasında çalışırken delicesine âşık olduğu eşine bir mektup gönderiyor. Mercedes Nasıl Marka Oldu? Konusunda arka plana atılan ancak en önemli konulardan birisi olan logo konusunda birkaç şey söylüyor. Eşine gönderdiği kartpostalda kendi evinin tepesine üç yıldız amblemi çizmiş ve bu yıldızların günün birinde başarıyı ve gücü temsil edeceğini kaydetmiş.

Aradan yıllar geçmiş 1909 yılında üç köşeli yıldız amblemi ticari marka logosu olarak tescillenmiş Peki, neden mi üç yıldız? Karada, suda ve havada fikirlerini temsil edebilmesi adına! Hal böyle olunca da Mercedes Nasıl Marka Oldu? Sorusunda Daimler abimizden bahsetmeden geçmek istemedim.

Kalite- Konfor ve Güvenlik Denilince Akıllara Gelen İlk İsim!

Mercedes Nasıl Marka Oldu? Konusunda tarihten gelen rivayetleri ve yazılı metinlerden ortaya çıkararak sizlere bilgi vermek istedim. Peki, sadece bunlar Mercedes’i bugünkü haline mi getirdi? Mercedes Nasıl Marka Oldu?

Mercedes Nasıl Marka Oldu? Konusunda benim fikrim kesinlikle inovasyon ve algı yönünde. Yıllardır hep maddi gücü iyi olan insanlar tarafından ilk tercih edilen ya da güçlü görünmeyi ve gücünü göstermeyi seven kişiler Mercedes’i tercih ediyor. Peki, neden? Yani, Mercedes Nasıl Marka Oldu? Fikirlerinizi benimle paylaşın lütfen. Görüşmek üzere!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu