Ukrayna

Odessa Pahalı Bir Şehir Mi?

Ukrayna’nın gözbebeği, benim en sevdiğim şehirlerinden biri olan Odessa, yaz kış demeden turist çeken bölgelerden birisidir. Meşhur gece kulüplerinin yanı sıra plajıyla da bir kez gelen kişiyi tekrar tekrar getirecek kadar güzel bir şehir olan Odessa hakkında sıkça soru almaya başladım. Yaz aylarına ramak kala tatil bileti almak isteyen kişiler bana “Odessa pahalı bir şehir mi?” sorusunu sormaya başladı. Peki, Odessa pahalı bir şehir mi?

Kentin aurası, ilk kez gelenler tarafından fark edilir. Efsane mimari yapıları, güzel kadınları, barları, kulüpleri derken Odessa’da kısa süreli tatil yapmak çoğu zaman mümkün değildir. Bunun başlıca sebebi ise Odessa sizi içine çeker; sokak sokak gezmenize olanak sağlar. Eğer Ukrayna’nın Odessa şehrine geldiyseniz; cebinizde belli bir miktarda para olması gerekir. Peki, Ukrayna’nın gözbebeği Odessa pahalı mı?

İlgili Makaleler

Odessa Pahalı Bir Şehir Mi? Odessa’ya Gelirken Ne Kadar Yanıma Almalıyım?

Odessa, diğer şehirlere göre yani Lviv ve Kiev’e göre daha uygun diyebilirim. Çok aşırı ucuz bir şehir diyenlere artık lütfen inanmayın! Ukrayna artık ucuz bir şehir değil… Hatta bazı şeyler Türkiye’de daha ucuz diyebilirim. Bu yüzden Odessa’ya geleceksiniz günlük cebinizde 50 Dolar olmalı! Hatta mümkünse yanınızda 50 Dolar’dan fazla para bulundurmanız çok daha iyi olacaktır.

Odessa, güzel bir kent olduğundan tatiliniz kesinlikle içinize sinecektir. Sizlere Odessa’da gezebileceğiniz birkaç yeri de söylemek istiyorum. Bunların başında Potemkin Merdivenleri geliyor. Merdivenlerin en üst noktasındaysanız; nereden bakarsanız bakın, aşağıda merdivenleri görmek imkansız gibi bir şeydir. Eğer fotoğraf çekilmekten çok hoşlanıyorsanız; bu merdivenlerde fotoğraf çekilmek mükemmel olacaktır. Bu arada bu merdivenlerin yapımı tam tamına 4 yıl sürmüş…

Potemkin Merdivenleri’ni çıktığınızda karşınızda bir heykel bulunacaktır. Bu heykelin adı Duke de Richelieu Anıtı! Merdivenlerin sonunda göreceğiniz bu anıt sizleri karşılayacak ve eşsiz bir manzara sunacaktır. Öyle ki, bu heykelin bir elinde dürülmüş bir kağıt vardır. Söylentilere göre o kağıdın içerisinde ise Odessa şehrinin haritası bulunmaktadır. Sizler Odessa’ya hiç geldiniz mi? Gelenlere tavsiyeleriniz neler? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayınız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu