Ukrayna

Rusya ve Ukrayna Savaşı Hakkında Çavuşoğlu’ndan Şok Açıklama! “Anlaşma Yakındır!”

Rusya ve Ukrayna arasında başlayan yıkıcı savaş nereden bakılsa 1 aydır devam ediyor. Binlerce kişinin öldüğü, binaların yıkıldığı, masumların katledildiği Rusya – Ukrayna Savaşı hakkında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu şok bir açıklamada bulundu. Anlaşmanın yakında olduğunu açıklayan Dışişleri Bakanı, tüm dikkatleri üzerine çekti.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta koyduğu tavırla tüm dünya ülkelerinden takdir toplayan Türkiye, hem Ukrayna, hem de saldırılarını bir an bile kesmeden masumları öldürmeye devam eden Rusya için kalıcı barışın olmasını istiyor. Ukrayna’ya tırlarla yardım gönderen Türkiye, Rusya’yla olan ilişkisini de medyaya taşıyor. Peki, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş bitecek mi?

İlgili Makaleler

“Temel Konularda Anlaşmaya Yakınlar”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna Savaşı hakkında Antalya AK Parti İl Danışma Meclis Toplantısı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, “Bu krizin başından beri ilkeli bir tutum benimsedik. Rusya ile birçok alanda yakın ilişkilerimiz var ancak bu ilişkiler hakkı hukuku savunmamıza engel değil. Savaşın sona erdirilmesi için büyük çaba içindeyiz. Rusya’nın saldırısını dünyayla birlikte biz de eleştirdik. Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne destek verdik. Önce insani sonra kalıcı ateşkes için çalışıyoruz. Biz dürüst bir arabuluculuk ve kolaylaştırıcı bir rol oynuyoruz. Taraflar temel konularda anlaşmaya yakın, bir ivme yakalandı” sözlerini dile getirdi. Devamında ise Ukrayna’da yaşayan Türklerin can sağlığı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bilindiği üzere Ukrayna’da azınlık bile olsa Türkler yaşıyordu. Savaşın başlamasıyla birlikte Türklerin zarar görmeden Türkiye’ye getirilmesi için iki ülke arasındaki tüm kurumlar çalışmaları başlatmıştı. Çavuşoğlu tamda bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, “15 binden fazla vatandaşımızı sağ salim ülkemize getirdik. Diplomasi konusunda merkez konumundayız. Biz bu yola oyun kurucu olmak için çıktık. Biz her zaman oyunu da kuruyoruz oyunu da bozuyoruz. Rusya ve Ukrayna bize güveniyorsa ilkeli tavrımızdan dolayıdır. Türk beklenendir, diğer coğrafyalarda da bu anlayışımızı sürdüreceğiz” sözlerini dile getirdi ve dikkatleri üzerine çekti. Alkış toplayan bir açıklamada bulunan Çavuşoğlu, “Türk beklenendir” yorumu çok beğenildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu