Ukrayna

Savaş Sırasında Kiev’de Kiralar

Rusya’nın 24 Şubat tarihinden bu yana yapmış olduğu saldırılar dur durak nedir bilmiyor. Binlerce masumun katledildiği savaşta Kiev hakkında araştırma yapanlara özel olarak hazırladığım makalemde; “Savaş sırasında Kiev’de kiralar” konusuna dikkat çekmek istedim. Şimdi hepiniz; “Ya savaş sırasında ne kirası!” diyor olabilirsiniz ama durum çok farklı!

Bildiğiniz üzere Rusya, Ukrayna’ya olan saldırıları sırasında Kiev’i gözüne kestirmişti ama Ukrayna, ne pahasına olursa olsun Kiev’i, başkenti korumak için savaşınca Rusya’nın planladığı gibi işler gitmemişti. Rusya ve Ukrayna’nın arasında çıkan bu kanlı savaşta Rusya, Kiev’e ulaşamayınca ülkenin doğusunu hedef olarak almıştı. Ukrayna’nın batısı bu yüzden günlük hayatına devam ediyor ama doğusunda bulunan insanlar hızla batıya doğru göç ediyorlar.

İlgili Makaleler

Ukrayna’da savaşın başlamasıyla birlikte Ukraynalı halk, en güvenilir alanlara gitmek için yola koyuldu. Özellikle ülkenin batısına göç eden vatandaşlar; doğal olarak buradaki kiralık evlere bakmaya başladılar. Şunu söyleyebilirim ki, Ukrayna’daki kiralarda efsane bir düşüş yaşanıyor. Düşüş yaşanmasının yanı sıra Ukrayna’nın bazı şehirlerinde daire kiralama oranları tam tamına %225 oranında artış yaşadı!

İnvest Plus’tan alınan bilgilere göre; Ekim ve Mayıs ayının kıyasına bakılırsa; ev kiralamada en çok tercih edilen bölge, Zakapartiya oldu. Uzhgorod şehrinde ve bu şehre en yakın bölgelerde kiralarda yükselme yaşandı. Yine en çok Çernivtsi bölgesi tercih edildiği için kiralarda %156 oranında bir artış yaşandı. Peki, savaş sırasında Kiev’de kiralar ne durumda?

Savaş Sırasında Kiev’de Kiralar Ne Kadar?

Kiev’e gelen saldırılardan sonra Kiev’de yaşayan kişiler evlerini acil bir şekilde boşaltmak ve batıya taşınmak zorunda kaldı. İkinci bir saldırının daha gelebileceği düşüncesiyle evlerinde durmak istemeyen kişiler, mecburi göç yaşayınca Kiev’de kira fiyatları %11 oranında bir düşüş yaşadı! Kiev’in bazı bölgelerinde ise bu düşüş tam tamına %50 oranında…

Kiev’in merkezinde olan, lüks ve gösterişli evler bile artık 600 – 700 dolar arasında bir fiyata kiralanabiliyor. Kiev’de yaşam devam ediyor ve savaş artık kimsenin umurunda değil! İnsanlar bir şeye 21 günde alışırmış işte… Ukrayna’da yaşayanlar ise 3,5 aydır bu ortamda! Sizler “Savaş sırasında Kiev’de kiralar” makalem hakkında neler düşünüyorsunuz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu