Ukrayna

Ukrayna Asgari Ücret Ne Kadar Oldu? Ukrayna Asgari Ücret 2021

Tarihi güzellikleri ve eğlence merkezleriyle akılları başlardan alan Ukrayna’da 2021 yılının son günlerinde belli olan asgari ücretiyle merak uyandırdı. Siz değerli okuyucularımdan gelen “Ukrayna’da asgari ücret ne kadar”, “Ukrayna asgari ücreti ne kadar oldu?” sorularına cevap vermek amacıyla hazırlamış olduğum makalem, özellikle yakın zamanda Ukrayna’ya gelecek ve asgari ücretle geçimini sağlayacak olan kişileri yakından ilgilendiriyor. İşte başlıyoruz…

Pandemi döneminin başlamasıyla birlikte dünya çapında ekonomik bir kriz yaşanmış fakat daha sonra önlemler alınmış ve bunun önüne geçilmişti. Dünyada halen etkisi devam eden koronavirüs, vatandaşları ise oldukça zorlamıştı. Özellikle asgari ücretle geçimini sağlayan bireyler, maaşlarına gelecek olan zammın ne kadar olacağını aylar önce araştırmaya başlamıştı. Şimdi ise Ukrayna’da asgari ücret resmen belli oldu.

İlgili Makaleler

Ukrayna Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Türkiye’de olduğu gibi Ukrayna’da milyonlarca kişi asgari ücretle geçimini sağlıyor. 2021 yılının Ocak ayında yapılan zamla birlikte 5000 grivna olan Ukrayna asgari ücreti, 6000 grivnaya çıkmıştı. 1 Temmuz’da asgari ücretin 6500 grivnaya çıkması planlamıştı fakat hükümet karar değişikliğine gitti ve Temmuz ayındaki zammı, Aralık ayına çekti.

1 Aralık tarihiyle birlikte; Ukrayna asgari ücreti resmen belli oldu ve 6500 grivnaya yükseltildi! Bir sonraki artışın ise Ekim 2022’de olacağı biliniyor. Ekim ayındaki zamda ise asgari ücretin 200 grivna artacağı beklenilmeye başlandı. Ukrayna’da emekli maaşları ise yıl içinde yapılan ikinci artışla birlikte 1934 grivna oldu.

6500 grivna Türk lirasına çevrildiğinde ise 3200 liraya tekamül eden bir ücret ortaya çıkıyor. Ortalama bir ücret olan bu fiyatın Ekim ayında yapılacak zamla daha da yükselmesi bekleniyor. Yaşam standartları çoğu zaman Türkiye’den yüksek, çoğu zaman ise düşük olan Ukrayna, Türklerin ise çoğu zaman gelip gittiği bir adres oluyor.

Ukrayna’nın birçok kurumunda günlük çalışma saati 8 saat olurken; haftalık ise bu saat 40’a kadar çıkabiliyor. Ukrayna’da bir kişi ortalama ise 321 dolara çalışıyor. Sizler Ukrayna maaşları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayınız!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu