Ukrayna

Ukrayna Altın Fiyatları Ne Kadar? Ukrayna’dan Altın Almak Mantıklı Mı?

Altın, dünya çapında değerli olarak kabul edilen hatta hepimiz tarafından “Güvenli liman” olarak adlandırılan eşyadır. Kendisi her ne kadar küçük olsa bile büyük kazançlar getiren altın, Ukrayna’da da alım – satım, hediye ve borç kapama gibi birçok durumda kullanılır. Sizlerden gelen “Ukrayna altın fiyatları ne kadar?”, “Ukrayna’dan altın almak mantıklı mıdır” sorusuna yanıt vermek için hazırladığım makalemde bu soruların cevaplarını kolayca bulabileceksiniz!

Türkiye’de dolar kurunun yukarı yönlü artış yaşamasıyla birlikte altın fiyatları sadece 20 günlük bir süreçte rekor üzerine rekor kırmıştı. Döviz kurlarındaki değişikliklerden, ülkelerin birbiriyle olan siyasi ilişkilerinden, gün içindeki alım – satımdan etkilenen altın, birçok faktörle birlikte güncel halini alıyor. Yakın zamanda Ukrayna’yı ziyaret edecek olan kişilerden ise “Ukrayna’da altın ne kadar?” ve “Ukrayna’dan altın almak mantıklı mı” sorusunu alınca; cevapsız kalmak istemedim.

İlgili Makaleler

Ukrayna Altın Fiyatları

Her gün hatta neredeyse her dakika güncel fiyatı değişen altın, Ukrayna’da ise neredeyse Türkiye fiyatlarına yakın. Yani Türkiye’den de alsanız, Ukrayna’dan da alsanız, aynı miktarları ödeyeceksiniz. 2 Aralık tarihinde gram altın Türkiye’de 779,03 liraya alınırken; 779,18 liraya ise satılıyor. Çeyrek altın ise alışta 1.233 lira olurken; satışta ise 1.268 lira oluyor.

Ukrayna’da ise bir gram altın 2 Aralık tarihi itibariyle birlikte 1.547 grivna olarak karşımıza çıkıyor. 1547 Grivnayı Türk lirasına çevirdiğimde ise 777 lira çıkıyor. Sadece 3 lira için Türkiye yerine Ukrayna’dan altın almak ise bana çok mantıklı gelmedi ama yine de sizler daha iyi bilirsiniz!

Belki bu dediklerim sizlere altının tüm dünyada neredeyse aynı fiyatlara yakın olduğunu düşündürebilir ve tam da öyledir. Altın, yerel bir eşya değildir ve sürekli olarak dünya çapında değişir. Her ne kadar altının yurt dışında ucuz olduğu düşünülse bile durum o şekilde değildir. 14, 18, 22 ve 24 ayarı bulunan altının bazı ülkelerde 14 gramı yoktur onun yerine ise 18 gramı satışa sunulur. Altının ayarı arttıkça saflığı da artar ve değer kazanır. Alacağınız altının ayarını bilmeden alırsanız bu size uygun gibi gelecektir. Sizler altın fiyatları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayınız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu