Ukrayna

Ukrayna Bağımsızlığını Ne Zaman İlan Etti? Ukrayna Tarihi

Ukrayna denilince akıllara ilk gelen şey kaçılmaz eğlence oluyor. Barlar, gece hayatları, güzel kadınlar, kafeler ve restoranlar Ukrayna’nın en çok anlatılanları olsa bile Ukrayna’nın bir geçmişi olduğu ortada! Söylemeden geçmek istemiyorum; Lviv hakkında en çok çıkan haber ise nüfusun %85’inin kadın olması… 45 milyon kişiyi aşkın nüfusun bulunduğu Ukrayna’nın illaki bir tarihi var! Aralık ayının da girmesiyle birlikte Ukrayna için önemli bir gelişmeden de bahsetmek için siz değerli okuyucularıma bir makale hazırladım. Umarım keyifle okursunuz…

Gezmek, yaşamak ya da başka amaçlarla gittiğimiz ülkelerin sadece eğlence merkezleri değil aynı zamanda; doğal güzellikleri, kültürü ve tarihi hakkında biraz bilgi sahibi olmak kötü olmayacak; bilginize bilgi katacaktır. İşte tamda bu amaçla sormuş olduğunuz sorularınıza yanıt vermek amacıyla hazırladığım Ukrayna’nın tarihini anlatan makalem, sizlere bir bilgi kapısı daha açacak. İşte başlıyorum!

İlgili Makaleler

Milyonlarca vatandaşın yaşadığı ve yaşamak istediği Ukrayna, tam 30 yıl önce bağımsızlık kararını verdi! Ukrayna’nın bağımsızlığı hakkında yazdığım bu makale tüm Ukraynalıların bilmesi gereken konu! Ne demiş Mustafa Kemal Atatürk; “Tarihini bilmeyen bir millet yok olmaya mahkumdur!”

Ukrayna Bağımsızlığını Ne Zaman İlan Etti?

Sovyetler Birliği’nde uzun yıllar boyunca yer alan Ukrayna, 1990’lı yıllarda ise “Yeniden yapılanma” adını taşıyan çözülme sürecine karşı çıktı ve milletçi dalga ile yükselişe geçti. 1 Aralık 1991 yılında referandum yapan Ukrayna, 24 Ağustos 1991 yılında Sovyetler birliğinden ayrıldı ve bağımsızlığını ilan etti.

Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Parlamentosu, Ukrayna’nın bağımsız bir millet olduğunu 24 Ağustos 1991 tarihinde kabul etse bile 1 Aralık 1991 tarihi, yeni defteri açan tarihtir. Ukrayna halkının 30 yıl önce 1 Aralık 1991’de düzenlenen referandumda oy vermesiyle Ukrayna tam bağımsız bir ülke olmuştur.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği sosyal medya üzerinden bir paylaşım yaparak binlerce kişiyi 30 yıl önceye götürdü… Yapılan paylaşımda ise “Ukrayna genelinde düzen referanduma katılanların yüzde 90,32’si bağımsız Ukrayna için oy kullandı. Referandum sonuçlarını hem Ukraynalılar hem de tüm dünya bekledi. Bir sonraki gün Polonya ve Kanada olmak üzere iki ülke bağımsız Ukrayna devletini tanıdı. Türkiye Cumhuriyeti 16 Aralık 1991 tarihinde Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıdı!” açıklaması bulundu. Eğlence merkezi olarak görülen Ukrayna’nın bir tarihi olduğunu unutmamakta fayda var! Sizler Ukrayna hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayınız!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu