Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Ukrayna Covid Sigortası

Turizm açısından en çok seyahat eden ve en çok turist alımı yapan ülkelerden biri de Ukrayna’dır. Yılda binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiş olan Ukrayna Covid sigortası nedir? Ukrayna covid sigortasına dair bilmeniz gereken tüm detaylar yazımızın devamında yer alıyor. İşte Ukrayna covid sigortası nedir? sorusuna alabileceğiniz en net yanıtlar…

Mimari yapısı, turistik alanları ile turizmin en yaygın olduğu ülkelerden biri olan Ukrayna Covid sigortası nedir? Ukrayna covid sigortası hakkında bilmeniz gereken pek çok bilgi bulunmaktadır. Ukrayna’dan herhangi bir yere ya da başka bir yerden Ukrayna’ya seyahat etmek isteyen kişilerin bilmesi gereken bu bilgiler oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Peki herkesin merak ettiği Ukrayna Covid Sigortası nedir?

İlgili Makaleler

Ukrayna Covid Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

2 yıl önce Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve pek çok insanın ölmesine neden olan Covid-19 her ülkede etkisini gösterdiği gibi Ukrayna’da da gösterdi. 44,39 Milyon nüfusa sahip olan Ukrayna’da da Covid-19’un hızla yayılması ülkeyi maddi manevi büyük kayıplara uğratmış olsa da bu günlerde Covid insanlar üzerinde eskisi kadar etki göstermiyor. Aşının bulunması ve insanların bu virüse karşı daha dayanıklı bünyeye sahip olmalarıyla birlikte Covid-19’da etkisini yitirmiş durumda. Tüm bunlarla birlikte alınan önemler her ülkede artışa geçtiği gibi Ukrayna’da da üst düzey önlemler alınmış durumda. Peki Ukrayna Covid Sigortası nedir? Ukrayna Covid sigortası ne işe yarar? Ukrayna Covid sigortasına dair tüm merak ettikleriniz yazımızın devamında yer alıyor…

Covid-19’un hızla yayılmasının ardından özellikle de Ukrayna makamlarınca yaygınlık seviyesi kırmızı ve yeşil kategorilerle belirlenmeye çalışmış hatta bu kategori renklendirmeleri insanlarla da paylaşılmıştı. Bölgeden bölgeye hatta ülkeden ülkeye değişen bu renkli kategorilendirme de kırmızı renkler Covid-19’un yaygın olduğu alanları gösterirken yeşil alanlar ise Covid-19’un olmadığı alanları göstermekteydi. 21.12.2020 tarihinde kırmızı alanda yani covid-19’un oldukça yaygın bulunduğu alanda yer alan Ukrayna 15 Ocak itibariyle tekrardan yeşil listeye geçmiş, böylece tehlikenin en aza indirildiği insanlara aktarılmıştı. Peki Ukrayna Covid sağlık sigortası nedir? Ukrayna Covid Sigortası nasıl bir işleyişe sahiptir? Hep birlikte öğrenelim.

Sigorta İbrazı Mecburiyeti! PCR İbrazı Nedir? Ukrayna Covid Sigortası Nedir?

Covid-19’un yaygın olduğu dönemlerde yolculuk yapan kişiler havaalanlarında PCR testi ibraz etme zorunluğunu yerine getirmek durumunda olmakla beraber 72 saat geçerli olma hükmü taşımaktadır. Yeni gelen sistem yani Ukrayna Covid Sağlık sigortası sayesinde yabancı uyruklu vatandaşların sağlığı ön planda tutulurken PCR ibraz zorunluluğu tek bir koşulda yapılmıyor.  Peki PCR ibraz zorunluluğunun olmadığı durum hangisidir? Ne gibi durumlarda PCR yaptıma koşulu bulunmamaktadır? Tüm turistlerin ve halkın sağlığı açısından yapılan PCR ibraz zorunluluğu ve Ukrayna Sağlık sigortası nedir? İşte PCR ibraz zorunluluğu hakkında tüm merak ettikleriniz…

Pek çok kişinin aklında Covid-19 sonrası Ukrayna da uygulanan prosedürlerin nasıl ilerlediği soruları yer alırken bizler bu soruları cevaplamak için kapsamlı bir araştırma yaptık. PCR İbraz zorunluluğu ve Ukrayna Sağlık Sigortası birbiriyle sürekli karıştırılan iki durum halne gelmişken aslında bu iki önlem de birbirinden oldukça farklı şeylerdir. PCR ibraz zorunluluğu Covid-19 aşısının her iki dozunu da yaptırmış kişiler için zorunlu olmamakla birlikte bu kişiler aşı karneleri ile havaalanından rahat bir şekilde geçiş yapabilmektedirler. Ukrayna Covid Sağlık sigortası ise Ukrayna da kalacağınız gün kadar yaptırmış olduğunuz sağlık sigortası anlamına gelmektedir. Birbiriyle karıştırılmaması gereken bu iki duruma Ukrayna’ya giriş yapmak isteyen kişilerin özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Ukrayna da bulunan sağlık sigortası şirketleri sayesinde sizler de Ukrayna Sağlık Sigortanızı kolay bir şekilde yaptırabilir ve Ukrayna gezinizi sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bu sisteme yavaş yavaş alışmaya çalışan kişilerin aklındaki en büyük sorulardan birisi de Ukrayna Sağlık Sigortasının nereden yapıldığıdır. Peki Ukrayna Covid Sigortası nedir? Ukrayna Covid Sigortası nasıl yapılır? İşte Ukrayna Covid Sigortası hakkında tüm merak ettikleriniz…

Ukrayna’ya girişte kişilerin karantinaya girmemesi adına PCR ibrazları yer alıyor ve insanlar PCR testlerine sokuluyor. PCR ibraz zorunluluğunu hala devam etmekte olan ülke her iki doz aşıyı vurulmuş kişilere bunu zorunlu tutmamakla beraber, yeni bir faaliyet olan Ukrayna Covid Sigortasını devreye soktu. Yılda binlerce yabancı uyruklu kişi ağırlayan ve turistlerin uğrak noktası haline gelmiş olan Ukrayna Covid Sigortası kişilerin sağlık sigortalarını üstlenmeleri anlamına geliyor. Ukrayna’ya giriş yapmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin Ukrayna’da kayıtlı olan bir sigorta şirketine kayıtları bulunmaları gerekiyor. Ukrayna’daki şirketlerle bir anlaşma çerçevesinde ilişkileri bulunan yabancı bir sigorta şirketince düzenlenmiş, Covid-19 tedavi masraflarını kapsayan bu sağlık sigortası Ukrayna’da kalacağınız süre içerisinde geçerli olacak sigorta poliçesi anlamına gelmektedir. Peki Ukrayna Sağlık Sigortasına nasıl sahip olabiliriz?  Ukrayna Sağlık Sigortası nereden yapılıyor.

Sizlerde herkesin uğrak noktası haline gelmiş olan Ukrayna’yı ziyaret etmek istiyor fakat Ukrayna Sağlık Sigortasını nereden yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız doğru adreste yer alıyorsunuz. Ukrayna Sağlık Sigortası yapmak hiç de sanıldığı kadar zor ve karmaşık bir işlem değildir. Tam aksine kolay ve güvenli bir şekilde yapabileceğiniz Ukrayna Sağlık sigortasına resmi internet sitesi olan buradan ulaşabilirsiniz.

Ukrayna’ya Seyahat Eden Yolcuların Yapması Gereken İşlemler Nedir? Ukrayna Covid Sigortasına Dair Tüm Bilmeniz Gerekenler

Ukrayna’ya iş, turizm ya da konaklama açısından seyahat etmek isteyen yolcuların bilmesi gereken şeyler bulunmaktadır. Özellikle de Ukrayna Sağlık Sigortası hakkında gerekli bilgilere sahip olmadığınızı düşünüyorsanız yazımızı oldukça dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir. Ukrayna Sağlık Sigortasına dair dikkate almadığınız bir kural ya da uygulamayı unuttuğunuz bir prosedür yolculuk ya da iniş sırasında büyük bir sorun yaşamanıza neden olabileceği gibi ülkeye giriş yapmanızı da engelleyebilir. Peki Ukrayna Covid Sigortası prosedürleri nedir? Gelin inceleyelim.

-Ukrayna Covid Sigortası adına ilk yapmanız gereken uçuş öncesi Android veya iOS platformlarından ‘ACT AT HOME’ uygulamasını telefonlarınıza indirmek olacaktır. Bu uygulama içerisindeki sizlere yönetilen işlemleri tamamlayarak gerekli formları doldurmanız Ukrayna Sağlık sigortası işlemlerinin tamamlanabilmesi adına attığınız ilk adım olacaktır. Ukrayna Sağlık Sigortası için ‘ACT AT HOME’ uygulaması geçerliliğini sürdürürken her ülke için geçerli olan uygulama aynı olmamaktadır.

-Ukrayna’nın yabancı uyruklu vatandaşlardan talep ettiği Ukrayna Sağlık Sigortaları KBP, LWO ve HRK istasyonlarına varışta belli bir ücret karşılığı alınabilecektir. Bu istasyonlar sayesinde oldukça makul ücretler karşılığında Ukrayna Sağlık Sigortanızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

-Belirtilen koşulları adım adım ve doğru şekillerde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Öyle ki KBP, LWO VE HRK istasyonları yerine Ukrayna Sağlık Sigortanızı gerçekleştirmek adına IEV ve OZH istasyonlarından tamamlamak isterseniz Ukrayna Sağlık Sigortanız geçersiz sayılacak ve işlemlerinizin tamamlanması mümkün olmayacaktır. Bu nedenlerle adımları kurallara uygun şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

Ukrayna Covid Sigortası Alan Vatandaşların Bilmesi Gereken Kurallar

Covid-19 eskisi kadar kayba neden olmasa da hala etkisini tam anlamıyla yitirmiş değil. Ülkeler hem turistik vatandaşlar hem de kendi halkları adına belli bir normalleşmeye gitse de bu normalleşme oldukça kademeli şekilde ilerlemektedir. Her ülke de hala bulunmakta olan kurallar olduğu üzere Ukrayna’da da belli başlı kurallar bulunmaktadır. Sizler de Ukrayna’ya seyahat etmek isteyen kişilerdenseniz Ukrayna Covid Sigortası hakkında bilmeniz gereken şeyler gibi kademeli normalleşme hakkında da bilmeniz gereken şeyler bulunmaktadır. Peki bu kurallar nedir? İşte Ukrayna’da hala geçerliliğini korumakta olan kademeli normalleşme kuralları…

Diğer pek çok ülke de olduğu gibi Ukrayna’da geçerliliğini korumakta olan pek çok kural bulunmaktadır. Bu kurallara uymamanız dışında ülkeden çıkarılabilir, sınır dışı edilebilir ya da büyük Mevlalarda para cezası bile yiyebilirsiniz. Sizler de farklı bir ülkeden Ukrayna’ya yolculuk etmek isteyen kişilerden biriyseniz bu kuralları bileniz gerekmektedir. İşte Ukrayna’da geçerliliğini hala korumakta olan kurallar şunlardır;

-Yurt dışından Ukrayna’ya seyahat eden biri olarak yanınızda Ukrayna Sağlık Sigorta belgeniz olmadan gezmek ve dışarda bulunmak yasaktır.

-Konserler de dahil olmak üzere bireylerin arasında 1,5 metre mesafe olmasını engelleyecek tüm faaliyetlerin gerçekleşmesi de yasaktır.

-Salon başına %50’lik düzeyin üstünde doluluk oranına sahip sinema salonu vb. yerlerin işletilmesi yasaktır.

-Metro hariç toplu taşıma araçlarının koltuk sayısı üstünde yolcu taşıması yasaktır.

-Mecburi kılınan Ukrayna Sağlık Sigortasına sahip olmayan kişilerin sınırı geçmesi (belli başlı durumlar istisna) yasaktır.

-Cafe ve restoran gibi insanların sosyalleştiği alanlarda masa arası 1,5 metre mesafenin korunması ve her masa da maksimum dört kişinin oturması gerekmektedir.

Ukrayna Sağlık Sigortası ve Ukrayna kısıtlamaları hakkında bilmeniz gereken prosedürler şimdilik bu kadar olsa da güncellemeleri sık sık takip etmeniz gezinizin sorunsuz geçmesi adına çok daha iyi olacaktır.

Ukrayna’ya Girerken Yapılması Zorunlu Şeyler

Tarihi kokan yapısı, kültürü ve eşsiz turistik alanları ile sizler de Ukrayna’ya gitmek isteyebilir, kısa bir süre de olsa konaklama yapmayı düşünebilirsiniz. Sadece Ukrayna değil diğer tüm ülkelere giriş yapmak ne yazık ki eskisinden daha fazla prosedür gerektiriyor. Pek çok ülke gibi Ukrayna’ya giriş yapabilmeniz adına sizden istenen birkaç belge bulunmaktadır. Ukrayna Sağlık sigortası vb. gibi belgelerinizin olmaması sizleri zor duruma sokabildiği gibi ülkeye girmenize ve yapmış olduğunuz pek çok tatil planına da engel olabilir. İşte Ukrayna’ya girerken yapılması zorunlu şeyler…

Ukrayna makamları tarafından Covid -19 nedeniyle alınan kararlar doğrultusunda 9 Haziran 2021 tarihinden bu yana yabancı uyruklu kişilerin Ukrayna’ya giriş yapabilmesi için istenen birtakım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler oldukça önemlidir. Aşağıda belirteceğimiz belgelerden birini ibraz etmeleri durumunda yabancı uyruklu vatandaşların Ukrayna’ya girişleri gerçekleşebilmektedir.

-Girişten önceki son 72 saat içerisinde yapılmış negatif SARS-CoV-2 PCR test sonucu

-Girişten önceki son 72 saat içerisinde yapılmış negatif QR kodlu hızlı antijen testi sonucu

Yukarıda bulunan her iki belgeden birini ibraz etmeniz durumunda Ukrayna’ya girşinizi gerçekleştirebilirsiniz fakat yanınızda bulundurmanız gereken belge ve uymanız gereken prosedürler sadece bu kadarıyla da sınırlı kalmamaktadır. İşte Ukrayna’ya giderken yapılması zorunlu şeyler şunlardır;

-Dünya Sağlık Örgütünün acil kullanım listesinde yer alan Covid-19 aşılarından birinin ikinci dozunun yapıldığına dair resmi belgeyi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bu belgeyi bulundurmanız gibi bir durumda PCR testine girme zorunluluğu üstünüzden kalkacaktır. Eğer Ukrayna’ya girişinin aileniz ile gerçekleştirmek istiyor ve yanınızda çocuklarınız gidiyorsanız 12 yaşından küçük çocuklar bu durumdan muaf tutulacaktır.

-En önemlisi Ukrayna kalış sürenizce geçerli sağlık sigortası poliçeniz bulunmalıdır. Ukrayna’da yer alan bir sağlık sigortası şirketi ile yapacağınız sağlık sigortası poliçesi Covid-19 tedavi sürecinizi karışlamak amacı ile yapılana bir sigortadır. Ukrayna sağlık sigortasını buradan kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Ukrayna sağlık sigortası şartı ve testin uygulanmadığı bazı durum ve kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler şu şekildedir;

-Ukrayna’da devamlı olarak kalan (ikamet eden) yabancı uyruklu vatandaşlar ve vatansızlar

-Mülteci statüsünde yer alan ve ilave olarak korumaya muhtaç olan kişiler

-Ukrayna’da akredite edilmiş diplomatik, konsüler ve uluslararası örgüt temsilcilikleri personeli ile aile fertleri

– Silahlı Kuvvetler birimlerinin eğitim programına katılmak üzere ülkeye gelen NATO üyesi ülkelerin ve NATO Barış İçin Ortaklık Programı katılımcı ülkelerinin silahlı kuvvetler mensupları

Ukrayna’ya giriş gibi durumlarda genel olarak istenen belge ve bilgiler de aşağıda yer almaktadır. Bu bilgi ve belgeler de şu şekildedir;

-Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması kapsamında Türk vatandaşları, geçerli pasaport veya yeni nesil çipli ve fotoğraflı T.C. Kimlik Kartları. Bu istenen belgelerin verilmesi durumunda Ukrayna’ya vizesiz seyahat edebilmektedirler.

-Bu durumlar altında yolculuk eden kişilerin kalış süresinin son 180 gün içerisinde 90 günü geçmemesi gerekmektedir.

Yukarıda görmüş olduğunuz bilgi ve belgelerin dışında sizlerden istene bir diğer şey ise şunlardır;

-Gidiş ve dönüş tarihleri belli olan uçak biletleriniz

-Seyahat için yeterli miktarda döviz bulundurulması/ belgelenmesi. Bu döviz miktarının hesaplanması ise şu şekilde yapılmaktadır.

(Hesaplama: Kalış süresine ilave 5 gün daha eklenir. Her gün için kişi başı günlük 50 ABD Doları bulundurulmalıdır. Örnek: Kişi Ukrayna’da 3 gün kalacak ise (3+5) x 50 Dolar = 400 Dolar tutarındaki paranın ibraz edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı ibrazı veya banka hesaplarında mevcut tutarlar kabul edilmemektedir.)

-Kişinin Ukrayna’ya geliş amacının açık ve net bir şekilde belirtildiği evrak.

Yukarıda sayılan bilgi ve belgeler Ukrayna makamlarınca eksiksiz ve doğru bilgiler olacak şekilde istenmektedir. Bu bilgi ve belgelerin doğru yerlere doğru şekilde ulaştırılması ise ülkeye kesin olarak girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Ukrayna makamları tarafından kapılarda yapılan aramalarda herhangi bir şeyin yolunda gitmemesi kontrollerde sorun yaşanması gibi durumlarda Ukrayna’ya gelirken kullandığınız havayolu firması ile geri gönderilebilirsiniz.

Covid-19 Sigortası Olmadan Ülkeye Giriş Yapabilmek Mümkün müdür?

Herhangi bir ülkeye giriş yapabilmek artık eskisi kadar kolay değil. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de Covid-19. Covid-19’un hızla yayılması ve dünya üzerinde bırakmış olduğu hem maddi hem de manevi kayıp ülkelerin makamlarınca bazı kuralların gelmesine ve bazı prosedürlerin de uygulanmasına neden oldu. Bu kural ve prosedürler herhangi bir ülkeye giriş yapmayı daha da zorlaştırmış olsa da kişilerin sağlığı açısından oldukça yararlı oldu. Diğer pek çok ülkede olduğu gibi Ukrayna’da da alınan pek çok önlem var. Hem ülke için hem de Ukrayna’yı ziyaret etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için alınan önlem ve koyulan kurallardan biri se Covid-19 sağlık sigortası oldu.

Ülkeye giriş yapabilmek isteyen kişilerin aklında beliren ilk soru ise Ukrayna sağlık sigortası olmadan ülkeye giriş yapıp yapamayacakları hakkında. Peki Ukrayna sağlık sigortası olmadan ülkeye giriş yapabilmek mümkün mü? Gelin inceleyelim.

Ukrayna sağlık sigortası ülkeye giriş yapmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların sağlığı açısından alınmış bir önlem ya da bir diğer söylemiyle konulmuş bir kuraldır. Sizler de yılda binlerce turistin uğrak noktası haline gelmiş olan Ukrayna’yı gezmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şeylerden biri Ukrayna sağlık sigortası olacaktır. Ne yazık ki Ukrayna sağlık sigortanız olmadan Ukrayna’ya giriş yapabilmeniz mümkün değildir. Sizler de Ukrayna’nın eşsiz güzelliklerini, derin tarihini ve özel turistik alanlarını keşfetmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken Ukrayna sağlık sigortası olacaktır.

Covid-19 Sigortası Hangi Ülkelerde Bulunmaktadır? Diğer Ülkelerde de Zorunlu mudur?

Covid-19 sigortası kişinin seyahat etmek istediği ülkede başına gelebilecek herhangi bir sağlık sorunu durumunda bu sağlık sorunlarının maliyetinin karşılanabilmesi adına yapılan bir işlemdir. Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte özellikle de Covid-19 nedeniyle pek çok ülke sağlık sigortası istemektedir. Her ülkeye giriş farklı belge ve bilgilerle gerçekleşse de sağlık sigortası ülkelerin ortak istekleri haline gelmiştir.

Herhangi bir ülkeden başka bir ülkeye gitmenin ne kadar masraflı bir durum olduğunu bilmeyen yoktur. Covid-19’un hayatlarımızı esir almasıyla birlikte bir yerden bir yere seyahat etmek hem maddi hem de manevi açıdan çok daha fazla zorlaşmıştır. Normalde yapılan sağlık sigortalarının aksine Covid-19 sağlık sigortası biraz daha farklıdır. Sağlık sigortalarında sigorta şirketi sadece hastane masraflarını ve ölüm gibi bir durum söz konusu olduğunda cenaze işlemlerini karşılıyor olsa da salgın kaynaklı sağlık sigortasında durum daha farklıdır. Covid-19 sağlık sigortasında sigorta şirketi sadece cenaze işlemlerini ve hastane masraflarını karşılamaz. Aynı zamanda iptal edilen uçak biletini ve otel rezervasyonlarını da karşılamaktadır. Aruba’dan Tayland’a kadar pek çok ülkede Covid-19 sağlık sigortası uygulanma koşulunu öne sürüyor. Tüm dünyada zorunlu hale getirilen covid-19 sağlık sigortası yabancı uyruklu vatandaşların sağlıklarının ve can güvenliğini sağlama alınması açısından da bir hayli avantajlı oluyor.

Covid-19 hayatımızı oldukça derinden sarsmış ve büyük bir etki bırakmışken ülke makamlarınca uygulanan bu uygulama turistleri de sevindirmiş durumda sigorta şirketleri tarafından karşılanan bu maliyet zararı her ne kadar karşılıyor gibi görünse de aslında tatilin daha pahalıya gelmesine de neden oluyor.  PCR testi gibi testlerin bazı ülkelerde ücret karşılığı yapılıyor olması bu sene tatile gidecek olanların işini daha da zorlaştırdı. Maliyet arttı ama can güvenliği sağlama alındı.

Ukrayna’ya Gitmek İsteyenler Pasaport Başvurusunu Nereden Yapıyor?

Sizler de Ukrayna’yı gezmek, hem doğal hem de tarihi yapılan keyfini çıkarmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey bir pasaport çıkarmak. Bilindiği üzere Ukrayna vizesiz giriş yapılabilen ülkeler arasında yer alıyor. Gerekli belge ve bilgileri gereken mecralara ulaştırdığınızda kolayca Ukrayna’ya giriş yapabilirsiniz. Ukrayna’ya vizesiz giriş gerçekleştirebildiğiniz gibi pasaportsuz da giriş gerçekleştirebilirsiniz. 1 Haziran 2017 yılında gerekli mecralarda alınmış karara göre Ukrayna’ya hem pasaportsuz hem de vizesiz girişi rahatlıkla yapabilir ve gezinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu