Ukrayna

Ukrayna’da En Sık Kullanılan Uygulamalar

Teknoloji ile birlikte gelişen ve geliştikçe hepimizin birer parçası haline gelen uygulamalar yediden yetmişe her yaştan insan tarafından kullanılıyor. Kimilerine göre hayatımızda kolaylık yaratan uygulamalar kimine göreyse hayatımızı esir almış durumda.

Gelişen teknoloji bizlere telefonları, telefonlar dijitalleşen bir dünyayı ve ardından da uygulamaları meydana getiriyor. Bundan 100-200 sene önce olabileceğine inanmayacağımız şeylerin bugün gerçekleşiyor olması belli yaş grupları tarafından mucizevi bir olay gibi görülse de Z kuşağı çocuklar için ‘’ellerinde telefon ile doğdu’’ cümlesi kullanılıyor. Gelişen teknolojiye ayak uydururken farkında bile olmadığımız hatta kendimizi bir anda içinde bulduğumuz bu dev dijital dünya tüm dünyanın da içinde bulunduğu bir şey. Şimdi sizlerle tüm dünyanın değil fakat pek çok kişi tarafından sevilen bir ülke olan Ukrayna’nın en sık kullandığı uygulamaları paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Oldukça Çekişmeli Bir İstatistik

Geçtiğimiz sene Kantar CMeter’in yapmış olduğu araştırmaya göre Ukrayna da en sık kullanılan mobil uygulamalar belirlendi. Oldukça çekişmeli giden istatistikler arasında en sık kullanılan uygulamalar yerini şu şekilde aldı.

Facebook

Ukrayna’nın istatistiklerine göz gezdirdiğimiz zaman Mart ayında 5,3 milyon dakika kullanım süresi artışıyla birinciliği Facebook aldı. Bu istatistiklerin sonucundan da anlaşıldığı üzere Ukraynalıların kullanmayı ne çok sevdiği uygulamaların başında Facebook geliyor.

Youtube

Facebook liderliğinin hemen arından ise Ukrayna da en sık kullanılan uygulamaların ikinci sırasında yerini Youtube aldı. Şubat ayına kıyasla mart ayında Youtube kullanım süresi 2,7 milyon arttı.

Viber

Tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs evde geçirilen sürenin artmasına neden olunca dolayısıyla sosyal medya ve uygulamalarda insanların geçirdiği süre de artmaya başladı. Yapılan araştırmalar sonucu geçtiğimiz Mart ayında Ukrayna da en sık kullanılan uygulamalardan birisi de Viber oldu. Bir önceki aya kıyasla mart ayında artışa geçen sayı ise 2,9 milyon dakika olarak belirlendi.

İnstagram

Pek çok ülkenin aksine Ukrayna İnstagram konusunda çok da ısrarcı değil gibi görünüyor. Birçok farklı ülkenin istatistiğine baktığımız zaman İnstagram ilk sıralarda yer alırken Ukrayna da İnstagram sadece 2,4 milyon dakika kullanım artışı ile dördüncü sırada yer alıyor.

İlk dörtte yer alan uygulamalar Facebook, Youtube, Viber, İnstagram olurken hemen ardından Chrome, Google Maps, Email gibi uygulamalar geliyor. Karantina sürecinin insanlar üstündeki etkisi de bu istatistik sayesinde çok daha açık ve net bir şekilde görülebiliyor. Mart ayı öncesi artışlarla mart ayı sonrası artışlar arasında büyük bir uçurum gözlemleyebilirsiniz. Bunun en büyük nedeni ise karantina ile birlikte insanların evde teknoloji olmadan nasıl vakit geçirebileceklerini bilmemeleri. Tek tıkla gelen yemeklerden tutun yine tek tıkla ulaşım sağlayabildiğimiz kıyafetler hayatlarımızı kolaylaştırıyor mu? Yoksa bu yaptığı bizleri esir almak mı? Bunu düşünmekte kullanıcılara kalıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu