Ukrayna

Ukrayna Kamaniçe Kalesi Nerededir?

Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle yakından tanıdığımız ülke Ukrayna hakkında merak edilen pek çok şey bulunmaktadır. En az Türkiye kadar eşsiz güzellikler ile dolu olan Ukrayna Mağara Manastırı, Aziz Sofya Katedrali, Aziz Andreas Kilisesi gibi görülmeye değer birçok yerle dolup taşmaktadır. Tüm doğal ve tarihi güzelliklerinin yanı sıra Ukrayna’da en çok merak edilen, turistlerin her sene akın ettiği yer olarak bilinen Kamaniçe Kalesi Ukrayna’nın göz bebekleri arasında ilk sırada geliyor diyebilirim.

Kamaniçe kalesi insanları derinden büyülemeyi başaran ve aynı zamanda sırlarla dolup taşan inanılmaz güzellikte bir kaledir. Ukrayna’nın Kamyanets-Podilski kentinde bulunan bu tarihi Polonya kalesine ait ilk izler 14. Yüzyılda başlamaktadır. Hem tarihi hem de eşsiz güzelliği ile kendinizi bir filmin içinde hissedeceksiniz. Yapısı ile akıllara 14. Yüzyıldaki mimarinin ne kadar gelişmiş olduğunu getiren Kamaniçe kalesi her yıl milyonlarca turist ağırlamaktadır. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla ziyaret edebileceğiniz, manzarası karşısında nutkunuzun tutulacağı, kalenin içinde bulunan müzeyi ücretsiz bir şekilde gezebileceğiniz ve tüm bunları yaparken tarih karşısında bir kere daha hayran kalacağınız Kamaniçe kalesi gitmeye ve görmeye değer bir sanat eseri diyebilirim.

İlgili Makaleler

Biliyor Musunuz?

Kamaniçe kalesi 1672-1699 Yılları arasında Osmanlı devletinin yönetimi altında olup 27 yıl boyunca eyalet merkezi olarak işlev göstermiştir. Hakkındaki ilk yazılı bilgiye 14. Yüzyılda ulaştığımız Kamaniçe kalesi o dönemlerde de Litvanya Büyük Dükalığı’nın elindeydi. Daha sonrasında da pek çok ülkenin odak ve ilgi noktası haline gelen Kamaniçe kalesi Karlofça anlaşması ile Lehistan’a geri verilmiş olsa da sonraları kale önemini kaybetmiş ve hapishane olarak kullanılmaya başlanmıştır. Son olarak 1917 yılında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin bir parçası haline gelmeyi başarmış olan Kamaniçe kalesi hakkında en çok merak edilen soru ise ulaşımın oraya nasıl sağlandığıdır.

Kamaniçe Kalesine Yolculuk

Buram buram tarih kokan Kamaniçe kalesine yolculuk oldukça büyüleyici bir şekilde sürmektedir. Sadece kale değil kaleye ulaşım yolu da sizleri tarihin en derin yerlerine götürecek. Sizler de Ukrayna da bulunan Kamaniçe Kalesine yolculuk yapmak istiyor ama kale hakkında yeterli düzeyde bilgi edinemiyorsanız duyduklarınız sizleri daha da heyecanlandıracak.

Ukrayna devlet sınırları içinde yer alan Kamaniçe’ye yolculuk etmek hiç de sanıldığı kadar zor değildir. Hem kendi arabanızla hem de orada bulunan ve sadece Kamaniçe kalesine sizleri ulaştıracak olan araçları tercih edebilirsiniz. Her yıl binlerce turistin uğrak yeri haline gelen Kamaniçe kalesi sabah saat dokuzda açılmakta ve akşam saat beşte de kapanışı yapmaktadır. Bu saat sınırları içerisinde gittiğiniz sürece doyasıya gezebilir, fotoğraf çekebilir ve tarihin derin sayfalarına kendinizi bırakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu