Ukrayna

Ukrayna Donbas Kan Ağlıyor! Rusya Katliamına Devam Ediyor…

Rusya ve Ukrayna Savaşı’nda masum insanlar yine ve yeniden ölmeye devam ediyor. Ukrayna’nın Rusya tarafından katliama uğradığı gözler önüne serilen bir gerçekken; Donbas’taki durumsa kan ağlanmasına neden oldu. Hem Moskova cephesinden hem de Kiev’den peş peşe açıklamalar gelmeye başladı. Rusya Savunma Bakanlığı Savunma Yönetimi Ulusal Merkezi Başkanı Tümgeneral Mihail Mizintsev, geçtiğimiz günlerde 18.873 Ukraynalı vatandaşı güvenli alana yerleştirdiklerini açıklamıştı. Peki, Donbas’ta neler oluyor?

Şimdi öncelikle demem gereken bir şey varsa o da Ukrayna sokaklarının cesetlerle, kanla ve kararmış gökyüzüyle olduğu. Donbas’taki durumsa bu olayın iki katı! Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski bile Ukryana’nın Donbas kenti için maalesef iç açıcı konuşamıyor!

İlgili Makaleler

“Donbas’taki Durum Son Derece Zor!”

Sputnik Türkiye’de yer alan bir iddiaya göre Mizintsev, yapmış olduğu basın toplantısında “Özel askeri harekatın başlangıcından bu yana 234 bin 762’si çocuk olmak üzere toplam 1 milyon 396 bin 798 kişi tahliye edildi” sözlerine yer vererek; tahliye edilen kişi sayısını açıkladı. 1 milyondan fazla can…

Ukrayna vatandaşın savaşın içerisinde olduğu ve herkesten daha çok gıdaya, hijyen eşyalarına ve yatak gibi malzemelere ihtiyacı olduğu biliniyor. Bunun içinde bir açıklamada bulunan Mizintsev, 21.500 ton kadar insanı yardımın Ukraynalı vatandaşa ulaştığını açıkladı. İlaç ve tıbbi ekipmanlarında bu ulaştırılan insani yardımın içinde olduğu duyuruldu.

Rusya ve Ukrayna savaşında önemli bir stratejik alan olan Donbas’ın ise tamamen yok edildiği Ukrayna lideri Zelenski tarafından; “Orası cehennem gibi. Donbas tamamen yok edildi. Donbas’taki durum son derece zor” sözleriyle açıklandı. Savaşın son derece kanlı olduğunu ve olacağını açıklayan Zelenski, Ukrayna topraklarının kolay kolay Rusya’ya teslim edilmeyeceğini açıkladı. Rus işgalinin Ukrayna içerisinde geçici olduğunu açıklayan Zelenski, savaşın diplomasi yoluyla sona ereceğini duyurdu.

Ukrayna lideri Zelenski’nin danışmanı Mykhailo Podolyak ise ateşkesin kabul edilmesinin mümkün olmadığını, daha sert karşılık vereceklerini resmen duyurdu. Ülkeleri için canları pahasına savaşacağını açıklayan Ukrayna halkıysa, Rusya’nın kendilerine yaptıklarının intikamını almak istiyor. Donbas kentindeki durumsa gerçekten hiç iyi değil…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu