Tecrübeler ve ÖnerilerimUkrayna

Ukrayna Lviv’de Neler Yenilmeli? Lviv Yemekleri Nasıldır?

Yemek yemek birçok insanı mutlu eden önemli bir detaydır bence. Dünyanın neresinde olursanız olun; damak zevkiniz yediğiniz yemeğe tam puan vermişse sizden mutlusu yoktur. Ukrayna’ya yakın zamanda gelecek olanlar ise benden Lviv’de yenilmesi gereken yemekleri sorunca; sizlere mükemmel bir makale hazırlamak istedim. İşte başlıyoruz!

Lviv yemekleri kişinin damak tadına göre farklı yorumlar doğurabilir ama ben yıllardır Ukrayna’da yaşadığım için yemekler benim için aşırı lezzetli. “Allah’ım ben şimdi neden bunu yiyorum” dememeniz için sizlere Lviv’e ait yemekleri tek tek sıralayacağım. Sizlerde damak zevkinize uygun olan yemeği seçip; Lviv’e geldikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Borsch Çorbası

Birçoğunuz bu yemeği Rus yemeği olarak biliyor ama Ukraynalılar bu yemeğe ufacık bir dokunuş eklemiş ve “Bizim” diye sahipleniyorlar. Mevsim sebzeleriniz bir araya getiren bu çorbaya Ukraynalılar ise pancar ekleyerek; enfes bir ürüne dönüştürmüşler. Aynı zamanda yemeği hem sıcak, hem de soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Varenyky

Ee tabi, Kayseri Mantısı ayrı ama ben bu lezzet bombası için mantı demek istiyorum. Kimine göre dumpling olarak da değerlendirilen bu yemek, ana yemek olarak sofralarımızı taçlandırıyor. İçerisinde ise patates, et, lahana gibi birbirinden kıymetli ürünleri bulunduran Varenykynin birçok çeşidi de bulunuyor. Bana sorarsanız; götürün gitsin!

Holubtsi

Size bildiğiniz bir lezzetten bahsetmek isterim ki, ben bunu ilk yediğimde lahana sarması sandım. Her restoranda bulamayacağınız bu ürünün içinde et ve pirinç dolgusu bulunuyor. Eğer lahana sarmasını seviyorsanız ve aç kalmamak istiyorsanız; Holubtsi sizler için biçilmiş kaftan olacaktır.

Kovbasa

Çoğu restoranda olmasa bile karşınıza çıktığı anda size lezzet patlamaları yaşatacak olan bu yemek bir nevi Ukrayna sosisi! Baharatlarla lezzetlendirilmiş olan bu yemeği öyle aşırı derece abartmaya gerek yok ama yediğinizde de karnınızı tok tutacaktır.

Deruny

Hayatınızda patates panceke yemediyseniz ki mümkün durmuyor, buyurun deneyin. Ana malzemesi patates olan bu yemek daha çok atıştırmalık gibi bir şey. Oldukça lezzetli olan Deruny’i neredeyse her restoranda kolayca bulabilirsiniz. Sizlerin eklemek istediği Lviv yemekleri varsa lütfen yorumlarda benimle paylaşmayı unutmayınız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu