Ukrayna

Ukrayna Plakası Nedir?

Ukrayna’nın güzelliklerini saymak bitmez! Her makalemde nasıl bu güzel ülkeyi övsem bilemiyorum ama buraya ilk geldiğimde dikkatimi çeken şeylerden biriside araç plakaları olmuştu. Son zamanlarda da bu konu hakkında soru almaya başlayınca es geçmek istemedim. Sizlerin bana sorduğu “Ukrayna plakası nedir?” sorusuna cevap vermek istedim! İşte başlıyoruz…

Herkesin bir kimliği olduğu gibi araçlarında bir kimliği vardır. Aracın hangi şehirden geldiğini bu sayede daha kolay anlarız. Ukrayna’da da araçların simgesi olan plakalar özellikle araç düşkünlerinin dikkatini çekiyor. Türkiye’de gördüğümüz araç plakalarından biraz daha farklı olarak karşımıza çıkan Ukrayna plakasının özel anlamı da bulunmaktadır. Peki, Ukrayna plakası nedir? Ukrayna plakasında bulunan simgeler ne anlama gelir?

İlgili Makaleler

Ukrayna Plakası Nedir? Ukrayna Plakasının Anlamı

Ukrayna’da bulunan araçların ön ve arkalarında bulunan plaka genelde sarı ve lacivert kısımlardan oluşur. “UA” harfleriyle oluşan bu plakalarda tipik bir araç plakası ise genellikle AA 0000 BB şeklinde sıralanır. Her bir detayında farklı bir anlam bulunduran Ukrayna plakaları bu kadarla tabi ki bitmez!

Ukrayna’da gördüğünüz araçların plakalarında ilk iki harf ülkenin bölgesini gösterir. Türkiye’de Ankara için 06, İstanbul için 34 gibi rakamların kullanılması burada aklınıza gelebilir. Bunun yanında plakanın sol tarafında Ukrayna bayrağının renklerinden olan mavi kısım vardır. Bu mavi kısımda ise Ukrayna bayrağını simgeleyen bir alan bulunmaktadır.

Mavi kısmın hemen altında ise sarı bir alan bulunmaktadır. Sarı arka planın üzerinden ise ülke kodunu gösteren numaralar ve harfler bulunur. Ukrayna’da plaka boyutları ise sabittir. 520 × 112 mm boyutunda olan plakalar araç sahibi olan herkesin bilmesi gereken bir kuraldır. Yine bunların yanı Ukrayna’da plakalar 2004 yılında tanıtılmıştır.

Yakın zamanda herkesin kullanabileceği elektrikle çalışan araçlara takılacak olan yeni plakalar ise kısa bir süre önce açıklandı. Özel numaraların yeşil renkte olacağı bilinirken; bu araçların yine kimliğinden bir parça olacak. Bir nevi sıfır araç emisyonu anlamına gelecek olan yeşil plakalarda Latin alfabelerinden oluşacak. Sizlerde Ukrayna araçlarında bulunan plakalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayınız!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu