Ukrayna

Ukrayna’da Konuşulan Diller Nelerdir?

Güzellikler ülkesi Ukrayna, hem tarihi açısından hem de doğal şaheserleriyle ziyaret edenlerin aklında uzun bir süre kalan ülkelerin başında gelmektedir. Güzel barları ve güzel kadınlarıyla bunu bir kez daha destekleyen Ukrayna’ya yakın zamanda geleceklerden en çok aldığım soruların başında “Ukrayna’da konuşulan diller nelerdir?” sorusu geliyor. Bu yüzden sizlere 10 numara, 5 yıldız bir makale hazırlamak istedim! İşte başlıyoruz!

Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olan Ukrayna’ya gelmeden önce bilmeniz gereken birçok şey vardır. Bunlardan birkaçı otel fiyatları, restoran fiyatları, banka işlemleri gibi şeylerdir. Bilmeniz gereken diğer şey ise kuşkusuz dildir. Kendinizi ifade edemediğiniz yerde elleriniz cebinizde, boşlukta kalmış gibi olursunuz. Ukrayna’ya gelmeden hemen önce Google gibi arama motorlarından “Ukrayna’da konuşulan diller hangileridir?” sorgusuna yer verdiyseniz ve mertkahya.com web sitesine girdiyseniz; doğru adrestesiniz demektir.

İlgili Makaleler

Uzun yıllardır Ukrayna’da deneyimlediğim bir şey varsa o da Ukrayna’ca öğrenmek. Tabi ki Ukrayna’da tek dil Ukraynaca değil… Bu yüzden bazı noktalarda sadece Ukraynaca bilmek sizi bir adım geride bırakabiliyor. Peki, Ukrayna’da konuşulan diller nelerdir?

Ukrayna’da Konuşulan Diller Nelerdir? Ukrayna İçin Hangi Dili Bilmek Gerekli?

Ukrayna’da konuşulan diller nelerdir sorusuna verilecek üç farklı cevap vardır. Resmi dili Ukraynaca olan bu ülkede sadece Ukraynaca hakim değildir. Ukrayna nüfusun %67’si Ukraynacayı ana dili olarak kabul etmektedir. Ukraynaca, ülkede en çok konuşulan dil olsa bile halen konuşulan bir dile daha vardır. Ukrayna denilince akla nasıl Rusya geliyorsa, Rusçada Ukrayna’da konuşulan dillerden bir tanesidir.

Ukrayna’da ana dil olarak konuşulan iki dil vardır. Bu Ukraynaca ve Rusçadır. Rusça ve Ukraynacanın yanı sıra konuşulan diğer dil ise İngilizcedir. İngilizce bilen oranı ise %50’nin altındadır. Daha çok yurt dışından gelen ve uzun süredir Ukrayna’da yaşayan kişiler İngilizceyi daha iyi bilir.

Ukrayna Sosyal Araştırmalar Enstitüsü ve Sosyal İzleme Merkezi’nde yapılan bir araştırma ise Ukraynalıların evinde yüzde kaç oranında Rusça ve Ukraynaca konuştuğunu kanıtlamıştır. Ukraynalıların % 37.3’ü evinde Ukraynaca konuşurken; sadece % 13.5’i Rusça konuşmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu